Sosyal medyada Aday Adayı Kıratlı Örneği

2008 yılında ilk defa dünyada profesyonel anlamda seçim çalışmasının, dijital medyada yürütüldüğünü ABD'nin başkanlık seçimlerinde görmüştük. Hatırlayacağınız üzere Barrack Obama ve John McCain arasındaki yarışta Obama'nın sosyal medya kullanımı oylarını oldukça etkilemişti. Ve bu konu daha sonrasında seçim kampanyası yürüten ajansların ayrı bir uzmanlık alanı haline geldi.

Yerel seçimlerin yaklaştığı bu dönemde en çok ilgimizi çeken konu Kim Aday Olur? Sorusu oldu. Herkes Aday adaylarının ekiplerine bakıyor şehirdeki bilinirliğini ölçüyor, bir şekilde teşkilat içindeki etkinliğine bakıyor fakat gözden kaçırdığımız önemli bir nokta da seçim kampanyasını hangi aday adayı nasıl yapıyor?

Afişler, brandalar, promosyonlar... ve tabii ki sosyal medya... Özellikle Recep Tayyip ERDOĞAN'ın "ilkel bulunan seçim kampanyasını terk ediyoruz" söyleminden sonra alışılagelmişin dışında bir kampanya beklentisi başladı.

Ben de naçizane sosyal medyada ve internette kısa bir araştırma yaptım. Hemen hemen her platformda AK Parti Erenler Belediye Başkan aday adayı Muhammet Kıratlı'nın adını gördüm. Bazı yerlerde 1-2 sefer karşıma çıktı bazı yerlerde defalarca gördüm. Kıratlı'nın Sakarya'da birçok belediye başkan aday adayını, kurduğu uzman dijital medya ekibiyle ile geride bıraktığını söyleyebilirim. Kıratlı'nın dijital medyanın önemini ne kadar kavradığını da görmüş oldum ve sarıldım telefona. Hali hazırda yürüttüğü seçim çalışmaları kapsamında bir toplantısı olduğunu ve kısa süre içinde dönüş yapacağını söyledi. Ve öyle de oldu. Sosyal medya çalışmaları hakkında biraz laflamak istediğimi söyleyince memnuiyetle karşıladı ve başladı anlatmaya.

Hoş bir sohbetin ardından kendisine sosyal medya konusunu sordum. Ve alın size aldığım cevaplar ve kendi yorumları;

Sosyal mecralarda geniş bir kitleye hitap ediyoruz.

Sosyal mecralarda geniş bir kitleye hitap ettiğini belirten Kıratlı, seçim kampanyasını "yeni nesil belediyecilik" mantığıyla sosyal medya üzerinden de aktif bir şekilde yürüttüğünü anlattı. Özellikle 24-38 yaş aralığındaki seçmenin dijital dünyada ciddi zaman harcadığını, bu alanda uzman bir ekiple çalıştığını söyledi. Zaten Muhammet Kıratlı'nın işi ehline yaptırması da bilindik bir durumdur. Twitter, Facebook, Instagram ve kendi web sitesi ile genç kitleye daha etkin bir biçimde ulaşan ve sosyal mecralar üzerinde cep telefonunu açıkça yayınlayarak, vatandaşın kendisine 7/24 direk aramalarla ya da whatsapp gibi uygulamalarla ulaştığını da belirtiyor.

Türkiye'de İlk Dijital Ofisini AK Parti Kurdu

Türkiye'de ilk defa Dijital Ofisini kuran AK Parti olmuştur. Yine Türkiye'de ilk defa temayül yoklamalarında, Sakarya Milletvekilimiz Seçim İşlerinde Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Ali İhsan Yavuz'un öncülüğünde teşkilatlara dijital ortamda oy kullandıran yine AK Parti olduğunu vurgulayan Kıratlı bundan aldığı örnek ile Dijital Medya'yı en üst sevide kullanmaya özen gösteriyor.

Tüm Aday Adayları İçerisinde Seçim Ofisi Açan Tek Aday

Sakarya'da 16 ilçe ve Büyükşehir olmak üzere 140'ın üzerinde aday adayı var seçim ofisi açan tek aday adayı Muhammet Kıratlı..."Herkese kapımız her mecrada açık" diyen Kıratlı gerek sosyal medya gerek seçim ofisinde sabahın ilk saatlerinden itibaren gece yarılarına kadar vatandaş ile iletişim halinde... Mütevazılığı elden bırakmayan Kıratlı bu durumu "Sağ olsun sevenlerimiz yalnız bırakmıyor "diyerek geçiyor fakat bu durum vatandaş ile iletişimde ulaşılabilirlik açısından diğer Başkan adayı adaylarına güzel bir örnek teşkil ediyor.

Gönül Belediyeciliğini Sosyal medyada da gösteriyor

Sosyal medya üzerinden erişim sayısının 19 gün gibi kısa bir sürede 25 bin kişiyi aştığını belirten Kıratlı, projelerinin de kısa bir süre sonra vatandaşla etkileşimli bir şekilde dijital medyada tanıtılacağını ve projelerde vatandaşın fikrinin kesinlikle alınacağını söylüyor. Yaptım oldu mantığını reddettiğini ve en ufak bir detayın bile gözden kaçırılmaması gerektiğini söyleyen Kıratlı, bu noktada herkesin fikrinin çok değerli olduğunu belirtiyor.

Kıratlı'nın aslında seçim kampanyalarında görmeye alışkın olduğumuz çizginin biraz dışında ve başarılı bir süreç ilerlettiği belli. Seçim ofisinde ciddi ama çalışması zevkli bir hava var. Genç bir kadroyla çalıştığı için oldukça da eğlenceli. Gece 4'e kadar çalışmanın normal olduğunu söylüyorlar. Kıratlı yürüttüğü kampanyayı şu söylemleriyle özetliyor;

AK Parti hükümetleri ve belediyeciliği her zaman yenilikçi olmayı ilke edinmiştir. Gönül Belediyeciliğini yeni nesil belediyecilik konseptiyle beraber yürütüyoruz. Genç kesimin yoğun sosyal medya kullanımının farkındayız ve bu yüzden kampanyamızı planlarken dijital medya platformları üzerinde ayrıca duruyoruz.

Vatandaş ile çift yönlü iletişim diyen Kıratlı bunu kast ederek sadece projelerinin tanıtımını yapmadığını vatandaşın geri dönüşlerini dikkatte aldıklarını Uzman ekibinin sosyal medyada 7/24 gelen mesajları kontrol ettiğini ve vatandaşın problemlerini çözüme kavuşturulması için harekete geçtiklerini dile getiren Kıratlı, sözlerine geri dönüşlerin sadece yaşanılan sorunlarla ilgili olmadığını çok geniş bir kitleden taktir ve destek mesajı aldığını da ekliyor.

Yeni nesil belediyecilik yeni bir soluk...

Yerel siyasette bu denli dijital platformlara önem veren bir aday adayını ilk defa gördük. Vatandaş ziyaretleri, esnaf ziyaretleri seçim süreçlerinde alışılageldik bir durum. Bu yönüyle Kıratlının çalışmalarının bu sürece artı yeni bir soluk getirdiğini söyleyebilirim. Fakat sürekli ulaşılabilir olması nedeniyle biraz yorucu ama gayet zevkli bir çalışma ortamı olduğunu söyleyebilirim. Ne diyelim, darısı diğer aday adaylarının başına...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Editör'ün Yorumu - Mesaj Gönder 7 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

sakaryalı - 17 yıllık bir yalan makinası, aldatma, uyutma, algı, bağırtı, gürültü ve kendilerinden başka herkesi düşman gösterme senaryosu ile karşı karşıyayız. Anlayın, gerçekleri yazın artık. Daha fazla geç kalmadan, bu büyük vebalin altında helak olmadan

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Aralık 14:55
06

Aliye Kahraman - Muhammet Beyin çok büyük projelerle , çok iyi hazırlandığını düşünüyorum. Bu görev ona verildiğinde eminim ki Erenleri çok güzel yerlere getirecektir. Sosyal medyadan olsun , seçim ofisinden olsun ulaşılması en kolay Aday. Umarım herşey gönlünce olur. Allah yardımcısı olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Aralık 14:55
05

Seyfettin okçu - Geçen gün Recep Tayyip Erdoğan?ın açıklamasını dinliyorum çok güzel konuştu. Bunun üzerine oturdum düşündüm Erenler?de 19 tane aday adayı varken Muhammet kıratlı hariç hiç kimse Recep Tayyip Erdoğan?ın söylediklerini dinlememiş galiba Muhammet kıratlı seçim ofisinde vatandaşları ağırlıyor ziyaretlerde bulunuyor bide ilgimi çeken birşeyi daha söyledim bu 19 aday adayına neden Muhammet Kıratlının gezdiği yerlere hemen gidiliyo ziyarete ilgimi çekiyo bunlar gözlemlerime göre Recep Tayyip Erdoğan?ın söylediklerini iyi anlayıp uygulayan tek aday adayı Muhammet Kıratlıdır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Aralık 14:55
04

Fatma köse - Yaptığınız çalışmaları beğeni ve takdirle karşılıyorum böyle bir uygulamayı ilk plana alarak reisin dediklerini harfiylen uyguladığınızın göstergesidir. Umarım sizi Başkan olarak görürüz halk sizinle beraber.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Aralık 14:55
03

A.OKÇUAhmet - Çalışkan bir insan,doğru işler yapıyor,bu performansı başkanlığa yansıttığı takdirde erenler kanatlanır.AK PARTİ FABRİKA AYARLARINA DÖDÜGÜ İÇİN OYUM AK PARTİYE 2002 RUHUNU CANLANDIRACAK BİR ADAY

Ahmet

08.12.2018 11:47

İşini doğru yapanın kıskananı çok olur.Ey oğul yolun doğru yükün ağır,Eleştiriler Müsbet yada Menfi Güneş balçıkla sıvanmaz,ışıl ,ışıl parlıyorsun karanlıkta kalanlara ışık oldun umut oldun DURMAK YOK KOŞMAYA DEVAM

 

İşini doğru yapanın kıskananı çok olur.Ey oğul yolun doğru yükün ağır,Eleştiriler Müsbet yada Menfi Güneş balçıkla sıvanmaz,ışıl ,ışıl parlıyorsun karanlıkta kalanlara ışık oldun umut oldun DURMAK YOK KOŞMAYA DEVAM

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Aralık 14:55
02

Ahmet - İşini doğru yapanın kıskananı çok olur.Ey oğul yolun doğru yükün ağır,Eleştiriler Müsbet yada Menfi Güneş balçıkla sıvanmaz,ışıl ,ışıl parlıyorsun karanlıkta kalanlara ışık oldun umut oldun DURMAK YOK KOŞMAYA DEVAM

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Aralık 14:55

Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?