Seçim sonuçlarına bir de böyle bakın!

Pazar günü büyük bir katılımla gerçekleşen yerel seçim sonuçlarına baktığımızda hemen dikkat çeken ayrıntılar.
30 Mart Mahalli İdareler seçimi geride kaldı.. Her ne kadar kesin sonuçlar açıklanmasada ajansların geçtiği seçim sonuçlarına göre ilimizde ortaya şu tablo çıktı...
* Ak Parti büyükşehir belediyesi dahil 17-0 yaparak tüm Sakarya'da tulum çıkartan parti oldu. Oysa 2009 seçimlerindeAk Parti 15 belediye kazanmıştı.
*Seçimlende en büyük hüsranı CHP yaşadı. 2011 seçimlerinde 30 yıl sonra Sakarya'dan meclise milletvekili gönderen CHP,3 yıl sonra dün yapılan seçimlerde yüzde 9.2 gibi bir oy alarak hüsrana uğradı.
* Seçimlerde iddialı giren CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ecevit Keleş'in aldığı yüzde 9'luk oy ile siyasi geleceği de bir anlamda belirsizlige girdi.
* Seçimlerin diğer bir kaybedeni MHP'de ise seçim sonuçlarıyla ilgili sürpriz yaşanıyor. Özellikle MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Orhan Ünver'in anketlerde çıkan sonuçlara rağmen yüzde 26 gibi bir oy alması şaşkınlık yarattı..
* Seçimler öncesi cemaatin MHP adayı Orhan Ünver'i de destekleyecegini söylemesi, ardından bazı CHP'lilerin de oyumuz boşa gitmesin diye MHP adayı Orhan Ünver'e destek vermesine rağmen alınan bu sonuç MHP adına şaşırtan bir sonuç oldu..
*Serdivan'da 2nci 5 yıl için yüzde 55'lik bir oy alan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar seçimler öncesinde yapılan anketlerde yüzde 70 gibi bir sonuçla yeniden başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak yüzde 70 olmadı ve Alemdar yüzde 55 ile yeniden başkan seçimdi.
* Alemdar'ı zorlayan MHP adayı Mehmet Göktürk ise yüzde 33.6 gibi bir oy alırken, Alemdar'ın anketlere rağmen oyunun azalması, Göktürk'ün oylarının artması ise Serdivan'da yoğunlukla bulunan cemaatin MHP adayını destekledi yorumlarına neden oldu. Hatırlanacağı gibi seçimler öncesinde cemaatin Sakarya'da MHP adaylarını destekleyeceği öne sürülmüştü.
* 30 Mart sonuçlarına baktığımızdaHakların Demokrasi Partisi (HDP) adayı Harika Akay il genelinde 4 bin 476 oy aldı.
*Ülkemiz siyasetinde başbakanlar bakanlar çıkarkan,bir çok siyasi parti ,ancak 3'lü rakamları bulan oylar alabildi.
*Gazeteci Oğuz Dizer'in büşükşehir belediye başkan adayı olduğu HEPAR ise ancak bin 53 oy aldı
*İlçelerde de ise en dikkat çeken sonuç Ferizli ilçesi'nde geldi. Ak Parti adayı burada yüzde 48 oy alırken en yakın takipcisi MHP adayı ise yüzde 43 oy alabildi. Bu sonuç Ak Parti'nin en az oy aldığı ilçe belediyesi olarak 30 Mart seçimleri sonuçlarına yansıdı.
* Seçimlerde Ak Parti'nin oy patlaması yaptığı ilçeler arasında Arifiye geliyor. Yüzde 65 gibi bir oy alan Arifiye Belediye Başkan adayı İsmail Karakullukçu bu oy ile özellikle parti içerisinde adaylık süreçinde yükselen sesleri kesmiş oldu.
* Akyazı İlçesinde de Ak Parti sürpriz yaptı. 30 Mart seçimleri öncesinde ''Ak Parti'liler bile oy vermeyecek"denilen, hatta Ak Parti ilçe Başkanı Fevzi Bora'nın ağrı kesiciler alarak seçim çalışmalarına destek verdiği belediye başkan adayı Hasan Akcan yüzde 62 oy alarak sürpriz yaptı..
Bu sürprizde en süyük şoku ise belediye başkanlığını çantada keklik gören MHP'liler yaşadı.
*Parti içi huzursuzluğun yaşandığı, Karasu, Pamukova ve Sapanca'da da ay parti yüzde 55'in üzerinde oy alarak seçmenlere 'Huzursuzluk ayrı, Ak Parti ayrı' mesajı verildi.
*Sapanca'da yeniden aday gösterilmeyen belediye başkanı İbrahim Uslu'nun son günlerde Saadet Partisini destekleyeceğinin konuşulmasına rağmen Ak Parti adayı Aydın Yılmazer'in yüzde 49 oy alması. 'Acaba' sorusunun akıllara gelmesine neden oldu..
(Yeri gelmişken Ak Parti'nin seçimlere bir gün kala Sapanca'da özellikle Kestanelik Mahallesi'nde yoğun bir kulis çalışması yaptığının konuşulduğunu da belirtmeden geçmeyelim
* Erenler'de'Saadet Adayı Ersin Kılıç, Ak Parti'nin oylarını böler, MHP adayı Yakup Alaylı sandıktan çıkar' sözü gerçek olmadı. Burada yüzde 54 oy alan Cavit Öztürk, tabir yerinde ise güle oynaya 3ncü dönemine başlayacak. Çünkü seçimlerde başkan olur gözüyle bakılan MHP adayı Yakup Alaylı yüzde 34 gibi bir oy alabildi
*Seçimler öncesinde 'Ben 5 yıl için istiyorum' diyerek Adapazarı Belediyesi için MHP'den aday olarak seçim kampanyası yürüten MHP adayı Ahmet Tufan Demircioğlu, sandık ve seçmen sayısı dikkate alındığında yüzde 33'lük bir oy alarak MHP adına en fazla oy alan isim oldu.
* Pazar günü en ilginç çekişme, Hendek, Geyve ilçelerinde Ak Parti ve MHP adayları arasında yaşandı. Özellikle Hendek ilçesinde MHP adayı Turgut Babaoğlu ile Ali İnci arasındaki sandıklar açıldığında oy sayımıyla başlayan yarış Ali İnci'nin yüzde 51 oyla yeniden başkan olmasıyla sona erdi
* Ve son bir ayrıntı..
30 Mart seçimlerinin bu sonuçla sona ermesi bazı Ak Parti'liler arazsında bile sürpriz oldu.
Seçimler öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu dışında'17-0 olmazdiyen partililerin en az 2 veya 3 ilçeyi kaybediriz sözleri 30 Mart akşamı gerçek olmadı..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Editör'ün Yorumu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?