Bayram idi şimdiki Bayram

Bayram, Aylardır giymekte olduğu yırtık lastiği yenilemek, dizleri parçalanmış pantolonu süvari ettirmek, yılda bir veya iki kez yiyebildiği gıdalarla karşılaşmak, omuzuna dokunup avucuna bir lira koyan cömert adamın, kafayı kaldırarak yüzüne bakmaktı bayram.
Bayram, uzakta ki yakınların güler yüzleri ile bir anda evin içinde bulunması, sanki hiç bitmeyecekmiş gibi yaydıkları pozitif enerji idi bayram.
Bayram yaşlıların tutuştuğu hoş sohbeti can kulağı ile dinleyen gençlerin ve onları incitmeden sohbete devam eden kemal sahibi ebeveynlerin varlığıydı bayram.
Bayram, her eline geçen değerli gıdaları kilerleyip, bayramda gelecek eni-enciğine cömert bir şekilde ikram eden besmele dilli anaların, melek gibi hareketleriydi bayram.
Bayram akşamı nizasız okuduğu Yasin?i şerifi huşu içinde yalın bir ifadeyle geçmişlerine ikram için ettiği duaya ev halkının cümlesi birden içten âmin dedikleri idi bayram.
Bayram mahallede ki bir hastayı ileri gelenlerin toplanarak ellerinde ki ikramla birlikte sakin bir şekilde kısa süren birkaç latifeli sözle ziyaret etmeleri idi bayram.
Bayram, kimsenin kimseyi incitmediği, gizlice birbirine yardım ettiği, yoklulara hamdettiği, evinde pişirdiği aşından bir kâseyi tülbendinin altında etrafa fark ettirmeden komşusuna ulaştıran, hayâ abidesi ev hanımların edepli hareketleri idi bayram.
Bayram, iki rekât dokuz tekbirle uydum imama emri ile başlayan sedanın kulaklarda çınladığı son bayramdan sonra; Alışveriş çılgınlığının yaşandığı, kredi kartlarının limitlerinin tüketildiği, en akıllı(!) telefonların hediye olarak alındığı, akraba ziyaretlerinin yerini sahilde güneşlenmelerin aldığı, büyüklerin ziyaretlerini 1 saatlik sıkıştırılmış zamana hapsedildiği, bayramın (tatilin) dörtte birinin trafikte çile ile geçtiği..
Özetle bayram; tebriklerinin, ziyaretlerin, sohbetlerin, mangalların, tatlıların, gezmelerin vs.. Digital ve sanal ortamlarda paylaşıldığı(!) acayip bir hal aldı.
Şimdiki bayram.
Karakoç derki:
Bizden sandığımız bize yabancı
Görünen simalar göze yabancı
Kabukta bayram var, öze yabancı
Söyleyin, mânânın bayramı nasıl
Ferizli 16.07.2015

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Üstübi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.