Anlaşmayı kamuoyuna açıklayın!

Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi, Şeker Fabrikası'nın bankaya devri konusunda anlaşma yaptı.
İmzalar bir iki gün içerisinde atılarak fabrika bankaya devir edilecek...
Yarın toplanacak Bank Asya Yönetim Kurulubu anlaşmayı onaylarsa Adapazarı Şeker Fabrikası resmen bankaya geçecek.
Bu imza Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi için başarısız bir projenin sona ermesi anlamına gelse de Sakarya ekonomisi için güzel bir gelişmenin başlangıcı.
Çünkü Adapazarı Şeker Fabrikası'nın ilimiz ekonomisine yıllardır sağladığı katkı büyük.
Bu nedenle fabrikanın çalışmasının ilimize sağlayacağı ekonomik katkı küçümsenmeyecek kadar fazla.
Devir ile APEK'in 140 milyon lirayı bulan borca karşılık, fabrikayı bankaya devir ederek aradan çekilmesiyle Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin ağır bir yükün altından kalkacağı bir gerçek..
Ama merak edilen APEK'in, Adapazarı Şeker Fabrikası'nı hangi şartlar altındabankaya devir ettiği?
Devir şartları nelerdir?
APEK bu devirden her hangi bir bedel alacak mı? Çünkü kamuoyunda APEK'in bu devirle birlikte bankadan bir bedel alacağı konuşuluyor.
Çalışan 300 işçinin sosyal hakları, fabrikanın piyasaya olan borçları bu devir sonrasında ne olacak?
En azından tüm bunların devir sonrasında Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor.
Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifinin yeni ve eski yönetimlerinin başarısız bir yönetim örneği göstererek büyük hayallerle satın aldığı Şeker Fabrikasını iyi bir yönetim ile işletse idi, bugün fabrika farklı bir yerde olacaktı..
Ama yönetimdeki zaafiyetler, sonrasında fabrika borç batağına sürüklenip, Pancar çiftcileri 140 milyon liralık bir borcun altına girdi.
Şimdi bu borçtan fabrikayı devir ederek kurtulanAdapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi yönetiminin yapması gereken, yarın veya bir gün fabrikanın devir anlaşması imzaladıktan sonra, kamuoyu ile satış şartlarının paylaşılması..
En azından bu yapılırsa kamu vicdanı da bir nebze olsun rahatlar ve yüreklere su serpilmiş olur..
1953 depremi sonrasında büyük hayallerle
kurulan Şeker Fabrikasının buruk hikayesi..
Adapazarı Şeker Fabrikası'nın temeli 1953'de atıldı, bir yıl sonra da işletmeye alındı.
Fabrika 2000'li yıllarda Özelleştirme İdaresi'ne geçti.
Ve 2005 yılında yapılan ihalede 65 bin üyesi bulunan APEK'e satıldı.
Fabrikanın satış bedeli 45 milyon 750 bin dolar olarak kayda geçti.
Satışa konu varlıklar arasında fabrikaya ait araziler, başka fabrikalardaki hisseleri ve depoda bulunan 33 milyon liralık şeker de yer aldı.
APEK yönetimi, 1999'dakideprem sonrası ciddi hasar gören ve deprem sonrası 7 yıl kadar atıl kalan fabrika için önemli bir yenilme yatırımı yaptı.
Söz konusu yatırımın önemli bir bölümü banka kredisi ile yapıldı. Fabrikanın devreye alınması ile birlikte üretime yeniden geçildi.
Ancak yaşanan yönetimsel sorunlar ve kota sorunu aşılamayınca fabrika, ödenmesi gereken banka borçlarını ödemekte zorlandı.
İki yıla yakın bir süreden beri içinde bulunulan mali darboğaz aşılamayınca fabrikanın satışı gündeme geldi.
Anılan süreçte, fabrikanın bankaya olan borcu 138 milyon lirayı buldu..
Kooperatif yönetimi, borç ödemelerinde ciddi sorun yaşayan, istihdam ve üretimin düştüğü, çiftçiye avans ödemesi yapılamayan fabrikanın satışı için delegenin onayını almak için geçtiğimiz nisan ayında kongre yaptı ancak kavgalı geçen kongrede onay çıkmadı.
Fabrikanın satışı için gerekli onayı daha sonra alan APEK yönetimi ihale sürecini resmen başlattı.
ÖNCE VARLIKLARI SATILDI
Yenileme yatırımı sonrası fabrikayı üretime geçiren APEK yönetimi 31 milyon lira olarak kayıtlara geçen yatırım sonrası borçları ödeyemeyince fabrikaya ait varlıkların satışını gündemine aldı.
Adapazarı Şeker'in Kütahya Şeker'de bulunan yüzde 43.5'lik hissesi 11 milyon liraya, Konya Şeker'deki hissesi 4 milyon liraya, Şeker Sigorta'daki hissesi ise 4.5 milyon liraya satıldı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Editör'ün Yorumu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?