Sağlıklı yaşam koşusu !

Sosyal devlet olabilmenin olmazsa olmazıdır sağlık. İstediğiniz kadar duble yollar yapın, dilediğiniz kadar yaptığınız bu yolları satın, aklınız estiğince her ilin plakası kadar proje(!) oluşturun sağlıkta işlevsel olarak vatandaşa hizmet edemiyorsanız sosyal devlet olamamışsınızdır.
İstediğiniz kadar şehrin her tarafını hafifleştirilmiş raylı sistemlerle örün, dilediğiniz kadar kavşağı çiçeklerle süsleyin, istediğiniz yolu açın istemediğinizi kapatın, eğer o şehrin insanına o şehirde hak ettiği sağlık hizmetini sunamıyorsanız siz büyükşehir olamamışsınızdır.
Ülkemizde sağlık 3 çatıda oluşturulmaktadır. Kamu hastaneleri, özel hastaneler ve yan dal tıp merkezleri!
İlimizde ki kamu hastanelerinin sıkıntılarını bilmeyen yok, doktor sıkıntımız var, yer sıkıntımız var, ekipman sıkıntımız var.
Doktor sıkıntımızla ilgili herkes görüşlerini bildirdi. Müdürü konuştu, bürokratı onayladı, milletvekili itiraf etti. Müdürü yine de herşeye rağmen vatandaş için sağlık dedi, bürokratı sustu, milletvekili görmezden geldi. Doktoru, hemşiresi, hasta bakıcısı canla başla çalıştı. Milletvekili 2023 hedefi koydu, 2013 Sakaryasında, yoğun bakım ünitesinin yetersizliği yüzünden İstanbul'a sevk edilen hastalara kayıtsız kaldı.
Kamu hastanelerinde ki doktor sıkıntısı özel hastaneler aracılığıyla çözülür mü diye düşünüldü. Bazı branşlarda doktor sayısı artırılıp, hizmet kalitesi kısmen de olsa giderilebilinir mi derken, sağlık bakanlığının bu konuya çoktan el attığı anlaşıldı ve hangi hastanenin kaç doktor çalıştıracağını onlardan iyi kimse bilemezdi. Hizmet kalitesi mi o da neymiş, doktor sayısı artırılamazdı, o kadar!
Bu konuyu abarttığımı düşünenler olabilir, gerçeğin böyle olmadığına Sakarya'nın sağlık alanında 2013 Türkiye'sinde hak ettiği konumda olduğuna inananlar da olabilir. Eğer mevcut durum böyle olsaydı İstanbul'dan bir firma göz ve fizik tedavi rehabilitasyon merkezi yatırımı gerçekleştirmek için ilimize gelir miydi?
Yatırımcı, yatırımı gerçekleştirmeyi planladığı ilin hiç kuşku yok ki tüm verilerini elde etmiş ve bunun üzerinden yatırım kararını almıştır.
Sorguladığımız yeni yatırımın niçin geldiği yönünde olmadığı gibi, olanak var ise sağlıkta yeni yatırımların önünü açıp, sorunun süratlen çözülmesine katkı koymak.
Bunu yaparken de İlin gerçekleri ile yüzleşmek ve sorun yokmuş gibi davranmamak!
Yaşam koşumuzda ne kadar sağlıklı olduğumuz da, bir yıl içerisinde ağrı kesiciler için ödediğimiz para miktarında saklı, bunu ülke genelinde topladığımız da sağlığımızın başkaları için çok da önemli olmadığı ne yazık ki anlaşılmakta!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ergün Özkan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Medyabar.com soruyor? Hayatınızdan memnun musunuz?