Faks, Mektup Demokrasisi!

Faks, Mektup Demokrasisi!
'' Böyle şeyler bizim partimize yakışmıyor '' diye ikaz geldi. İkazın sahibi AKP Genel Başkanı Başbakan Erdoğan. '' Her seçim döneminde olagelen dosya ve mektup göndermeler, faks çekmeler bir alışkanlık haline geldi. Bunlar bizim partimize yakışmıyor.'' Açıklamanın tam metni!
Başbakanın açıklamasından anlaşılan AKP kendi içerisinde aday olabilmek için kampanya başlatmış ya da yaşananlar bu paralelde. Mevcut belediye başkanlarının önünü kesmek, kendilerini aday yapmak için geliştirdikleri metod.
Dikkat edilmesi gereken kısım ise, karalama dış etkenlerden gelmiyor olması. İkaz da tam da bu alana geliyor. Yapılan, yapılmaya çalışılan, adına karalama denilir mi bilemiyorum. Yapılanlar ne imiş dosya, mektup ve faks ile bilgi akışı sağlanıyor. İçeriğinin sorgulanması doğruluğunun araştırılması üzerinde durulmayacağı bu tür bilgi akışının tümden itibar edilmeyeceği dikkate alınmayacağı yönünde.
Basının iddialarına itibar etmeme geleneği iktidarda uzunca zamandır var bunun yanında toplumsal itiraza yönelik reflekslerinde bir karşılığı yok. Kendi içlerindeki itirazın da karşılığı olmadığını bu sayede öğrenmiş olduk. Başbakan'ın " Böyle hareket etmek bilin ki birbirinizin etini yemekten farksız değildir." Sözü durumu olanca netliği ile ortaya koyuyor.
Uyarının en temel argümanı bilgi akışı. İtiraz edilen boyutu bilgi akışının yöntemi değil bilakis bilginin kendisi. İktidar kendi yöntemleri ile aday belirleyecek. Kimin ne yapıp yapmadığı ile ilgilenmeyecek, onun içindir ki böyle bir uyarı geldi.
İktidar her dönem adaylarını nihayi kendi yöntemi ile belirlemiştir. Genel başkana yakın olmak adaylık için yeterli kriter olmuştur.
Parti içi demokrasi çalışmadığı için adaylar tali yollar seçerek aday olabilme yarışı içine girmek zorunda bırakılmışlardır. Parti içi demokrasiyi işlet, ya da delegenin irade beyanın önünü aç, sonucu temin et.
Pratik ve zahmetsiz yöntem,gelişmiş batı demokrasilerinde uygulanan, doğru sonuca varan yöntem. Bunun tek sakınca lı tarafı var, partili üye genel merkezin onaylamadığı adayı seçebilir. Genel merkezlerin itiraz ettiği bölümü de bu.
Mutlak adayı kendileri belirlemek bu sayede de bağlılığın yada sorumluluğun Genel merkezlere ait olmasını istemek.Doğru olanı ise aday kendini partili tabana karşı sorumlu hissetmesi ve dolayısıyla hesabını Genel merkezlere değil partili tabana vermesi.
Siyasi partiler yasası değişmediği sürece, farksıda, mektubu da kabul edecek, şikayetçi olmayacaksın.
İşlettiğiniz parti içi demokrasinin sınırları farksa ve mektuba dayanıyor!
Ergün ÖZKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ergün Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?