Âlemciler ve Kirletilen Çevremiz!

Zaman Zaman dile getirdiğimiz çevremizin kirliğini yeniden gündemimize alarak insanımızın dikkatine sunmak; kirli alışkanlıklarımızdan vazgeçmeyi sağlamak umudu ile yeniden dillendirelim!
Malum arazide çilingir sofrasını(sazlı sözlü olmasada) kurarak demlenen insanımıza halk arasında alemci denilir.
Yaptıkları işin hata olduğunu bilir ancak kötü alışkanlıklarından bir türlü vazgeçmezler.
Ta ki doktorun ikazı ve uyarısı gelene kadar! Ancak çoğu zaman vakit uzamış, iş işten çoktan geçmiş olmakla ömür son bulmuştur..
Elbette bu kişilerin kendilerine verdikleri şahsi zararları olarak adlandırılabilir. Fakat bunu yaparken kirlettikleri çevreyle topluma da zarar verdiklerini görmezlikten gelemeyiz. Kurulan çilingir sofrasıyla çekilen ziyafetin ve demlenmenin ardından, arda kalan her türlü atığın o zemin üzerine bırakılarak terk edilmesinin etrafa saçılmaları çevreye ve insanlara karşı büyük saygısızlık ve kul hakkıdır!
Cadde sokak ve kaldırım kenarlarına çekinmeden fütursuzca atılan sigara izmaritleri, çikolata kâğıtları, boş sigara paketleri, bira kutusu/şişesi, pet şişe ve bilumum yiyecek, içecek kutuları/poşetleri ile üstüne adeta tüy diken tükürük şaf-li-ya'ları ile çirkin ve Müslümana yakışmaz bir görüntü almaktadır maalesef!
Yeni yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun elinden tutup sokağa çıktığınızda; o taze dimağın ilk temaşa ettiği ve ilk eline almaya çalıştığı işte bu çirkinliktir!
Peki; hani çocuğumuzu çok seviyor, iyi bakıyor ve öğrenimine dikkat ediyoruz diye böbürleniyorduk!..
Hz. Peygamberimiz der ki; "Ümmetimin iyi ve kötü bütün amelleri bana arz edilip gösterildi. İyi amelleri arasında, yoldan atılmış olan "eza"yı gördüm. Kötü amelleri arasında ise yere gömülmemiş tükürük de vardı" (Müslim, Mesâcid, 57, I, 390.)
Hâsılı, arazideki âlemcilerimiz, sokakta/caddede ki hanımefendi ve bey efendiler ile bunların çocukları nasılda birbirine benziyoruz değil mi?
Ama Diyanet ve müftülüklerimizin Cuma hutbelerinde siyaset yapmaktan fırsatları kalmıyor ki İslam'ın belki de birinci maddesi olan çevre ve temizlik konuları işlesinler!
Âlemci arkadaşlar kusura bakmasınlar; konuyu onların üzerinizden dile getirdik fakat bu böyle maalesef.
Temiz insan, temiz çevre, İslam'dır, Medeniyettir!
Tesadüf etmesi münasebeti ile Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'ın doğumu olan Mevlid Kandilimizi de kutlar. Hayırlı kandiller dilerim.
Mustafa Üstübi - Ferizli - 22 Aralık 2015

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Üstübi - Mesaj Gönder 2 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.