Konkardoto şemsiyesi

Ekonomik yavaşlama ve durgunlaşmayla birlikte, yakın zamanın en çok ilgisini çeken, en çok popüler olan konulardan biri "konkardato" olmuştur. 

Konkardato borcunu ödeyememe riski taşıyan tüzel kişi veya gerçek kişinin muhtemel bir iflastan kurtulmak için borçlarında yapılandırmaya gitmesini içeren bir hukuki kurumdur. Konkardatoya borçlu olan tüzel ya da gerçek kişi başvurabildiği gibi, alacaklı olan tarafta normal devam ettirdiği ticaret düzenini daim kılmak maksadıyla konkardato talebinde bulunabilir.  
 

İflas erteleme ile çokça karıştırılır ancak İflas erteleme durumunda borç miktarının alacak miktarından fazla olması şartı aranır. Konkardato da ise aranan şart daha hafif bir şart olup yukarıda belirttiğimiz gibi sadece borcu ödeyememe riski taşımaktır.

Konkardato için görevli olan mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesi iken yetki açısından iflasa tabi olan ve olmayan kişiler için ikili bir ayrım söz konusudur.  İflasa tabi olan borçlular bakımından yetkili mahkeme; borçlunun işlem merkezinin bulunduğu yer mahkemesidir. İflasa tabi olmayan borçlular bakımından yetkili mahkeme ise yerleşim yeri mahkemesidir.

İcra İflas Kanunu'nun 286. maddesinde belirtilen gerekli evraklar hazır edilir, görevli Asliye Ticaret Mahkemesi'ne sunulur. Bu belgelerden ilki konkardato ön projesidir: 

286/a
 "Borçlunun borçlarını hangi oranda veya vadede ödeyeceğini, bu kapsamda alacaklıların alacaklarından hangi oranda vazgeçmiş olacaklarını, ödemelerin yapılması için borçlunun mevcut mallarını satıp satmayacağını, borçlunun faaliyetine devam edebilmesi ve alacaklılara ödemelerini yapabilmesi için gerekli malî kaynağın sermaye artırımı veya kredi temini yoluyla yahut başka bir yöntem kullanılarak sağlanacağını gösteren konkordato ön projesi."

Konkardatodan yararlanan kişi mahkemeye sunmuş olduğu bu proje ile bağlı kalmakla yükümlüdür. Bu projeye uyup uymamanın denetimi Konkardato komiseri tarafından yapılır. Borçlu, konkordato sürecinde mahkeme veya komiser tarafından istenebilecek diğer belge ve kayıtları da ibraz etmek zorundadır. 

Bir borçlu eğer konkardatodan yararlanmak istiyorsa borçlarının yarısını ödemeyi vaat etmeli ve iyi niyet taşıdığını ortaya koymalı bu noktada inandırıcılık taşımalıdır. Çünkü konkardato şemsiyesi altına giren borçlu bu süreçte hiçbir surette borç ödemesi yapmaya zorlanamaz,  var olan hacizler durur. Bu hakka sahip olan kişide kanuna göre bu nedenle iyi niyet şartı mutlak surette aranır. Borçludan bir borç talebi yapamıyorken kanun alacaklıya bir açık kapı bırakmıştır. Konkardato şemsiyesi altına giren kişi yağmurdan korunur ancak kefil için aynı şey geçerli değildir. Kefilden borç talebinde bulunmak mümkündür. 
 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah Çakır - Mesaj Gönder 9 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

ss54 - Şemşiye ha... sabah sabah çok güldürdün Allah da seni güldürsün...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Haziran 15:09