Sakarya Üniversitesi öğrencileri mutlu değil

Bir öğretim üyesinin eski öğrencisine tecavüz ettiği iddiasıyla gazete manşetlerine taşınan Sakarya Üniversitesi'nde öğrenciler mutlu değil. Üniversite yönetimini açıkça eleştirmekten çekinen öğrenciler, Sakarya'da esnafın öğrencilere tutumundan da yakınıyorlar.
1992 yılında kurulan ve 60 bini aşan öğrenci sayısıyla Türkiye'nin hızla büyüyen üniversiteleri arasına giren Sakarya Üniversitesi'nde öğrenciler mutlu değil.
Kısa bir süre öncesine kadar yemekhanedeki yemeklerden şikayet eden öğrencilerin tepkileri üzerine yemek firması değiştirildi. Yıllardır öğrencilerin büyük tepkilerine neden olan yaz okulları da kaldırıldı.
SAÜ'de öğrenciler üniversitede bir süre önce gazete manşetlerine taşınan tecavüz iddiasından da rahatsızlar.
Öğrenciler öğretim üyesinin eski öğrencisine yönelik tecavüz iddiasının yeterince sorgulanmadığını düşünüyorlar.
Öğrenciler, üniversitedeki bazı öğretim üyelerinin öğrenciler arasında türbanlı öğrencilere pozitif ayrımcılık yaptığını, onlara yüksek not verdiklerini iddia ediyorlar.
Sakarya Üniversitesi'nde bir diğer rahatsızlık konusu cemaatlere mensup olmayan hocaların üniversitede barınamaması.
Son birkaç yıl içinde çok sayıda öğretim üyesi üniversiteden ayrılarak başka üniversitelere gitti.
Akademik yayınları olan üniversite öğretim üyeleri SAÜ'de araştırmalarına destek verilmediği iddiasıyla üniversiteyi terk ediyor.
Üniversitede yönetim kadrolarına yapılan atamalarda da aynı görüşe sahip hocaların tercih edilmesi üniversitede artana huzursuzluğun bir başka nedeni.
SAÜ öğrencileri Sakarya Üniversitesi yerleşkesinde sosyal hayatın olmamasından da yakınıyor.
Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktaki yerleşkede gazete satışı bile yapılmıyor. Kafeteryalardaki yüksek ücretler öğrencilere "çay içecek bile doğru dürüst bir mekan yok" dedirtiyor.
Öğrenciler, ucuz çay ve yemekhane dışında ucuz yiyecek-içecek hizmeti alabilecekleri mekanlar istiyor.
SAÜ öğrencilerinin en büyük sorunlarından biri de barınma sorunu. Yeterli devlet yurdu olmayan kentte özel yurtların bir çoğu cemaatlere ait.
Öğrenci evlerinde abla ve ağabeyler öğrencileri cemaate kazandırmaya çalışıyor.
Diğer öğrenci yurtlarının büyük bölümü deçok katlı ve deprem korkusu nedeniyle kent halkı tarafından kullanılmayan apartmanlarda konuşlanmış. Bu yurtlarda öğrenciler kalmaya korkuyor.
Öğrencilere orta hasarlı binalar da kiralanıyor. Artık ağır hasarlı kabule dilen ve hukuken yıkılması gereken bu evlerde öğrenciler güvenliksiz bir şekilde barınıyorlar.
SAÜ öğrencilerinin yakındıkları bir diğer nokta ise kentte içkili mekanlar. İçkili mekanların sık sık polis tarafından basılması öğrencileri rahatsız ediyor.
Öğrenciler bu nedenle hafta sonları komşu Kocaeline taşınıyor.
Kentte konser düzenlenmiyor.
Üniversite bünyesinde düzenlenen bahar şenlikleri de öğrencilerin beklentilerini karşılamaya yetmiyor.
Öğrencilerin en büyük sorunlarından biri de üniversite yerleşkesine ulaşım. Ulaşım minibüsler ve belediye otobüsleriyle sağlanıyor.
Ancak ulaşım araçları giriş çıkış saatlerinde yetersiz kalıyor. Çoğu zaman araçlar istiap hadlerinin iki katı yolcu taşıyorlar.
Öğrenciler bu konuda defalarca eylem yapmalarına rağmen SAÜ yönetimi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi öğrencilerin bu çağrılarına çözüm bulmuyor.
Sakarya Üniversitesi öğrenicileri ayrıca şöyle dile getirdiler.Saü'lü isimler isimlerinin açıklanmamasını istediler.
AÇ:Ben Sakarya üniversitesi beden eğitimi bölümünde okuyorum.Bölümümle ilgili okulda sportif faaliyetlerden yararlanmak istediğimde 25 tl ödemek zorunda kalıyorum.BLen kendi bölümümde ders gördüğüm spor salonuna ücretalınmasınabir anlam veremiyorum.
KF:Sakarya Üniversitesinde eğer ki cemaat destekleyen ve sempati duymayan bir öğrenici isen tamamen dışlanılıyorsun, hocalar bile türbanlı öğrencilere bir başka alaka gösteriyorlar.Hatta hocalar bu işi kendilerine yakın üst sınıf öğrencilerine görev verip bu öğrencilere her türlü konularda yardımcı olmaları konusunda talimat veriyorlar.
MY:Sakarya Üniversitesi yerleşkesinde yapılan bahar şenlikleri tam bir rezalet hal alıyor. Öğrenciler dışında ki kişiler elerini kollarını sallayarak şenlik alanlarına gelerek huzursuzluk çıkarıyorlar. Hatta bu kavga boyutlarına kadar ulaşıyor. Aşırı derece de alkol ve uyuşturucu hap kullanıyor.
ÖH:Başka illerde bulunan Üniversitelerin düzenlemiş olduğu seminerlere gidip gelme işini tertipleyen gruplar ayrımcılık yapıyorlar. Cemaat mensubu olmayan öğrencileri gruba dahil etmemek için elerinden gelen zorlukları tek tek sıralıyorlar. Tamamen kendi keyfiyetleri doğrultusunda gezileri tertipliyorlar.
YE:Kafeteryalar daki yiyecek içecekler çok yüksek fiyatla satılıyor.Biz öğrencilerin sosyal etkinlik yapacak hiçbir yerin bulunmaması çok kötü adeta üniversite öğrencilerini para kazandıran kişi olarakgörmelerini kınıyorum.
OY:Ben kendi bölümümdeki hocalar için söylemek istiyorum. Hoca derse geliyor ders konusu dışına çıkıp cinselliğe giren konuşmaları rahatlıkla yapıyor.Ben bu duruma bir anlam veremiyorum. Her sınıfa kamera konsun ve bu tür hocalartespit edilsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Uygun - Mesaj Gönder 27 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?