Kazanan Sakarya olsun

Aylardır süren Yerel seçimler heyecanı dün gece geç saatlerde sona erdi.
Her şeyden önce Ülkemiz adına hayırlı olsun.
Sakarya'da sürpriz sonuçlar bekleyenler hayali sukuta uğradı dersek sanırım yanılmayız.
Özellikle MHP ve CHP adına sonuçlara baktığımızda 2009 Yerel seçimlerine göre büyük bir düşüş içinde olduğunu görüyoruz.
2014 Yerel seçimlerinin Sakarya'da, AKP ve MHP arasında geçeceğini aylardır yazıp çizen birisi olarak beni en çok şaşırtan CHP'nin % 9 larda kalması oldu.
Acaba CHP tabanının özellikle MHP'yi desteklemesi, oylarının bu kadar düşük olması bir neden midir sorusu akıllara gelmiyor da değil…
CHP'nin Sakarya'da % 9 gibi bir oy oranında kalmasının açıklamasını Milletvekili Engin Özkoç ve Büyükşehir adayı Ecevit Keleş'in gerek kamuoyuna gerekse CHP'ye gönül verenlere açıklamaları gerekir.
MHP ise verilen bu kadar desteğe rağmen tek bir Belediye dahi kazanamamasının nedenlerini sanırım kendi içlerinde tartışacaklardır.
Özellikle garanti görülen İlçelerde MHP'nin, beklenen başarıyı yakalayamayarak 16 İlçe ve Büyükşehir'i AKP'ye bırakmasının hesabını birilerinin vermesi gerekmez mi?
Önümüzdeki günlerde gerek MHP'de gerekse CHP'de İl ve İlçe teşkilatları yeniden dizayn edilecek diye düşünüyorum.
2014 Yerel seçimlerin tartışmasız en başarılı partisi olarak AK Partiyi görüyoruz.
17 de 17 yaparak büyük bir başarıya imza attılar.
Alınan bu başarıda bir kez daha görüyoruz ki, AK Partide inanılmaz bir lider başarısı var. Zaten AK Partinin yapmış olduğu son mitingde de gördük ki, Başbakana karşı Sakarya halkının büyük bir teveccühü var.
Bunun yanında Büyükşehir Belediye başkanı Zeki Toçoğlu tüm İlçe adaylarına adeta kendini siper etti. Kendinden çok, zayıf gördüğü İlçelere destek verdi.
Özellikle Sapanca-Ferizli ve Söğütlü'de alınan bu başarıda Zeki Toçoğlunun büyük emeği var diye düşünüyorum.
Tüm adaylara adeta abilik yaptı…
Ve bu emeğinin karşılığını da % 58,1 gibi büyük bir farkla tekrar Büyükşehir Belediye başkanı seçilerek gördü.
Her kesimin bu yarışta zorlanacağını düşündüğü Adapazarı Belediye başkanı Süleyman Dişli, bu seçimlerde bir önceki seçimlere göre oyunu artırarak koltuğunu korudu.
Peki, kaybeden adaylarda göze batan ve oy oranında büyük sürpriz yapanlar yok muydu?
Başta MHP Hendek adayı Turgut Babaoğlu…
Karşısında yıllarca Hendek gibi bir İlçede AK Partinin en başarılı Belediye başkanı denilen Ali İnci gibi güçlü bir adayın karşında % 43,1 gibi bir oy alan Turgut Babaoğlu bence bu seçimlerin en başarılı adayı…
Kaybedenler tarafında diğer bir başarılı aday ise yine MHP'den Turan Bölükbaşı oldu.
Almış olduğu % 41,1 oyla seçim kazanmasa bile bence başarılı bir grafik çizdi.
Beni en çok şaşırtan ve yanıltan aday ise MHP adayı Oya Arapoğlu oldu…
Haftalardır MHP'nin kalesi olarak görülen Sapanca'da Oya Arapoğlu % 32,2 gibi çok düşük bir oy oranı ile herkesi ters köşeye yatırdı.
Sonuçta Demokrasiye inanan insanlarınız.
Halkın karşısında hiçbir gücün duramayacağına inanan biri olarak;
Bu şartlarda sandıktan çıkan sonuçlara muhalefet partileri ‘biz nerede hata yaptık' sorusunu kendilerine bir kez daha sormak zorundadırlar.
Sakarya'da son derece sakin bir ortamda geçen seçimlerde AK Partinin başarısını kutlar, kazananın Sakarya'mızın olmasını dilerim…
31.03.2014
Coşkun Bilir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Coşkun Bilir - Mesaj Gönder 1 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?