İş kazaları muamması

                                 
İşçinin, işe bağlı olarak geçirdiği kazalardan ötürü işçi ve yakınları maddi ve manevi tazminat talebinde bulunma hakkına sahiptir. İş kazasının tanımı Sosyal Sigortalar ve Genel Sigortalar Kanunu'n 13. maddesinde şu şekilde ifade edilir:
a) Sigortalının işyerinde bulunması esnasında,

b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,

c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

d)  Emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,

kaza olayının meydana gelmesi halinde iş kazası sayılmaktadır.

İlgili kanun maddesinden de anlaşılacağı üzere İşçinin mesai saatleri dışındaki bazı tür kazalarda iş kazası niteliğindedir. Ölümün, cismani bir yaralanmanın iş kazası sayılabildiği gibi travmatik, psikolojiksel hasarlarda iş kazası mahiyetini taşımaktadır.  
İş kazası geçirildiğinde ne yapılmalı?

Ne yazık ki pek çok işçi çalıştıran bazı işverenler ne işyeri güvenliği hususunda yeterli güvenlik önlemlerini almakta ne de gerçekleşen kazalardan sorumluluklarına düşen payı üstlenmek istemektedir. Buna paralel olarak da gerçekleşen kazaya dair normalde tutulması gereken rapor tutulmayıp Sosyal Güvenlik Kurulu'na sunulmamaktadır. ( Bu işlemleri gerçekleştirmek için kanun işverene 3 iş günü süre tanımıştır. İş yerinin dışında ve işverenin kontrolünün haricinde gerçekleşen kazalarda bu süre kazanın öğrenilmesinden itibaren 3 iş günüdür. Söz konusu bu bildirimin yapılmaması yine kanun tarafından işverene karşı işçi lehine yaptırıma bağlanmıştır. )

İşte bu durumda kanunun işçinin kendisine verdiği hakka dayanarak işçi Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edip, müfettişlerce olayın araştırılmasını talep etmelidir. İşçi için ise bildirimde bulunmak için bu süre 10 yıllık bir süredir. Bu başvuruyu yaparken kaza sonucu gördüğü muayeneyi belirten hastane raporlarını ve varsa diğer delileri kuruma sunmasında büyük yarar vardır. Kurumun inceleme raporu işçinin lehine olduğunda bu raporla birlikte İş kazasının tespiti davası açabilecektir. Önce davayı açması durumda mahkeme Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurması için yeterli süreyi davacıya tanıyacaktır.

Eğer ki Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri olumlu bir rapor hazırlamadığında bu takdirde de hem Kurumu hem işvereni davalı göstererek dava açılabilir. 

İş kazasının tespiti davası olumlu neticelendiğinde İş kazasına dayalı tazminat davası açılacak, maddi ve manevi tazminat talebinde bulunulabilecektir. 

Tazminat talebinde zamanaşımı süresi ne kadardır?
İş kazasına dayalı tazminat alacağı genel alacak zamanaşımına bağlı tutulmuştur.  Alacak genel zamanaşımı süresi 10 yıl olup iş kazalarına dayalı tazminat

alacaklarına uygulanan genel zamanaşımı süresi de 10 yıldır. 

Eğer ki iş kazasından dolayı bir yaralanma, bir ölüm gerçekleşip ceza mahkemelerinde gerçekleşen olaylar dava edildiğinde ceza dava zamanaşımının süresi 10 yıllık süreden daha fazla olması halinde bu süre tazminat alacağı zamanaşımı olarak uygulanır. 

İş kazalarına dayalı tazminat davalarında yetkili mahkeme İş Muhakemeleri Kanunu'nun 6. Maddesinde belirlenmiştir:

İş kazalarında genel yetkili mahkeme, davalı gerçek veya tüzel kişinin davanın açıldığı tarihteki yerleşim yeri mahkemesidir. Davalı birden fazla ise bunlardan birinin yerleşim yeri mahkemesi de yetkilidir.

İş kazasının veya zararın meydana geldiği yerin iş mahkemesi de iş kazalarından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davalarına bakmaya yetkilidir.

İş kazası nedeniyle maluliyete uğrayan işçinin veya ölüm gerçekleşmişse ölen işçinin davacı yakınlarının yerleşim yeri iş mahkemesi de yetkilidir.

İşçi ve işveren arasında yukarıdaki hükümlere aykırı yetki sözleşmeleri geçersizdir.  
                                                               

   

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah Çakır - Mesaj Gönder 117 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

İşçi işçi - Medya ba ailesi ve sayın avukat Abdullah bey bu yazılarımızda bizleri aydinlatiyorsunuz size teşekkür ederim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Temmuz 16:18
01

alp karadağ - ABDULLAH BEY YAZILARINIZLA BİZİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKEÜRLERİMİZİ SUNUYORUM. YAZILARINIZIN VE BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Temmuz 16:18

Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?