Nostaljik tramvay ısrarı

 Nostalji kelimesi genelde eskiye duyulan özlem olarak algılanır. Eskisi olmayan bir şeyi yapmak nostalji olamaz. Bu kavram İstanbul gibi tramvayı daha çağın başında Beyoğlu ve Tünel’de kullanmaya başlamış kadim şehirler için söz konusu olabilir. Bizim şehrimiz için komedi olacağı düşüncesindeyim.

Hele ulaşımda Avrupa şehirlerinde hurdaya çıkmış 1.00 metrelik standart dışı rayları ile eski tramvayları sırf ucuz diye şehrimize getirmek hatalı olur diye düşünüyorum. Modern ulaşım yaklaşımlarını yok farz etmek ve TÜVASAŞ gibi tramvay üretebilen bir tesisi olan Sakarya için nostalji tramvayı yaklaşımı boşa atılmış bir adım olacaktır.

Öncelikle ana hatlara döşenecek standart dışı rayları modern tramvay vagonları için kullanamazsınız. Ayrıca artık eskimiş ve aşınmış tramvay vagonlarının bakım ve onarım giderleri satın alma maliyetlerinizden daha fazla gidere neden olur.

Benim dönemimde bu hurda tramvay vagonlarını bana da teklif etmişlerdi. Ancak zamanın Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy beni uyarmıştı. Aynı teklifi SBB başkanlığı döneminde Aziz Duran’a teklif ettiler. O zamanda bu teklif kabul görmedi. Şimdi Ankara merkezli hurdacılar aynı teklifi SBB başkanımız Ekrem Yüce’ye de yapıyorlar sanırım.

Standart tramvay ve raylı sistemlerde ray aralığı 1435 cm dir. Niçin? Çünkü normal demiryolları da bu ölçülerdedir. Yani hem tramvay, hem de demiryolları olağan üstü durumlarda ortak kullanılabilsin diye. Almanya tüm şehirlerini bu ölçülere göre standartlaştırarak sorunu çözdü. Şimdi eski hurda tramvaylarını bizim gibi ülkelere ucuza pazarlamaya çalışıyor. Modern tramvayı kullanan İstanbul, Ankara, Bursa, İzmit gibi diğer tüm şehirlerin standardı bu ölçülerdir. Üstelik standart tramvay vagonları şehrimizde olduğu gibi Bursa da “İpek böceği” adı altında üretilerek Almanya şehirlerine ihraç ediliyor. Niye tüm bu şehirler nostaljik tramvay yerine modern vagonlara öncelik veriyorlar diye düşünmek gerekiyor.

Bu nostalji tramvayı tercihini Konya yaptı. Şimdi vagonlarını sadece yurt dışından temin edebiliyor. Tıpkı Eskişehir gibi. O da geçen senelerde Çekya’ dan Skoda markalı vagonlar ithal etmişti. Oysa doğru tercihler yapılsa idi bu sorunlar yaşanmayacaktı. Ayrıca modern tramvay vagonları ve hatlar tercih edilirse TÜVASAŞ ve yerli firmalar bunu yaparak yerelde yeni bir sektörün ve istihdamın gelişmesine yol açacaktır.

Bence SBB nostalji tramvayı düşüncesinden vaz geçmelidir. Çünkü “okula, işe, hastaneye ve eve hızlı ve ucuza ulaşma hedefi “geniş halk kitlelerinin en acil ihtiyacıdır. Yani öğrencilerin okula, işçilerin ve esnafların işyerlerine, hastaların hastaneye ve herkesin evine hızlı ve ucuza ulaşması gerekir. Bu ilk sıradaki önceliktir. Ulaşım ihtiyacı ancak çözüldükten sonra bir eğlence ve nostalji konusu olabilir. . Önce ihtiyacın acil olanı çözülmelidir. Sakarya’nın bunu yapacak kapasitesi vardır. Sorun vizyon ve finansman sorunudur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Coşkun Bilir - Mesaj Gönder 3207 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Öz Akyazılı - Sakarya düz bir ova vagon fabrikamızda var neden ilçeler trenlerle şehre bağlanmaz çevre ve vatandaş rahat ederdi kimler dur diyor bu işe anlamadım gitti.

Yanıtla . 28Beğen . 1Beğenme 05 Eylül 14:05
04

Zekai - Coşkun bey biraz araştırıp yazı yazsanız iyi olur..

Dünyada 3 tip ray aralığı vardır. Geniş, standart ve dar.. Dar ray aralığı olan 1000 mm ray aralığı yolları dar olan şehirlere yapılacak tramvay sistemleri için uygundur..

Dar ray sistemine en iyi örnek Eskişehir tramvay sistemidir.. 2004 yılında 15 km ile faaliyete geçmiş olup 15 yılda 45 km ulaşmıştır.

Bizde 15 yıl önce başlasaydık şu an gelinen nokta artık siz düşünün..

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 05 Eylül 13:34
03

YENİKENT - SAYIN BAŞKANIN EKİBİ SAKARYALI OLAMAYINCA SAKARYADA ESKİDEN NE VARDI NE YOKTU BİLMEZLER .ŞEHRİMEZE N EFAYDALI OLUR KONUSUNDA FİKİRLERİ YOKTUR ÇÜNKÜ BURALI DEĞİLLER

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 05 Eylül 13:30
02

Tekçi Saban - Nostalji tramvaya gerek yok.Nostaljiyi hayata sokmak demek diğer raylı sistemi bununla oyalamak avutmak demek. Hem şehrin dokusunu bozar hemde o yönde bir ihtiyaç yok. Nedenmi Yenicami Çark Caddesi arası. Mesafe zaten kısa vede yürüyüş alanında sayılır. Birseyler yapılacaksa RAYLI SİSTEM gerektiği gibi hayata geçmeli

Yanıtla . 18Beğen . 1Beğenme 05 Eylül 12:46
01

Zaa Xd - kırtasiye sezonu açıldı yandan gazeteci bırak bu işleri.

Yanıtla . 19Beğen . 3Beğenme 05 Eylül 12:14


Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?