Büyükşehir belediye meclisi yorumu

Yaşanılır kılmaktır belediyelerin öncelikli görevi. Büyükşehir Belediyesi son meclis toplantısı 63 maddeyi görüşmek üzere toplanmış, günlük yaşam kalitesini tayin edecek düzenlemeler var mı merakı ile gündem maddelerini inceledim.

1 ile 20. maddeler komisyonlardan geldiği şekilde müzakere edilmeden kabul edilirken 21. maddeden 37. maddeye kadar olan 17 madde İmar Komisyonuna havale edilmiş.

  1. madde Hukuk Komisyonuna 53. madde Plan ve Bütçe Komisyonuna, kalan 4 madde de İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilmiş.

Büyükşehir Meclis’i son toplantısının geniş özeti böyle, gündemin 1. maddesiyle 20. maddesi arasındaki tüm dosyalar görüşülmeden kabul edilmiş.

Her bir maddenin ne içerdiğini bilen, konuya vakıf olan bir tek meclis üyesi olabileceğini düşünmüyorum.

Oysaki her tarafı sorunlarla dolu bir şehir de yaşıyoruz. Henüz şehirleşme serüvenini tamamlayamamış, kasaba görüntüsünden sıyrılamamış durumdayız.

Şikâyet konusudur; şehir içi trafik düzeni, şehir merkezini çevreleyen sokakların doğal otopark haline dönüştürülmesi, içinden çıkılmaz çileli trafik düzeni!

Özellikle okul bölgeleri, sokak araları yaya trafiği adına da sorunlu. Yaya kaldırımlarına taşan araç yoğunluğu, her gün tartışmalara tanıklık edilen bir görüntü sergilemekte.

Benzeri görüntüleri sokak ve kaldırım kalitesinde de görebiliriniz, şehir merkezini çevreleyen cadde ve sokak aralarında kaldırım düzensizliği, yollarda meydana gelen henüz tamiratı gerçekleştirilmeyen çukurlar.

Çok sıradan görünen sorunlar, bizim şehrimizin öncelikli sorunlarının listesinin başında yer alır.

Henüz kaldırım ve şehir içi yol sorunu çözememiş şehir, raylı sistem projesini planlaması hayata geçirmesi imkânsız gibi!

Semerciler Mahallesi Kanca Sokak yolun her iki tarafı araç trafiğiyle daraltılmış, her gün birçok tartışmanın yaşandığı sokak sakinleri tarafından defalarca dile getirildiği halde sorunu çözememiş bir il, büyük projeleri hayata geçirir beklentisi; “büyük hayal olur”.

Yerel yönetimler ilk elden yaşam kalitesini arttıran olmalı.

Gel gör ki meclis toplantılarının gündem maddeleri de bu ihtiyaca göre belirlenmemiş, maalesef!

Sorgulayan mekanizma da olmayınca belediye meclisleri ya da meclis üyeleri şehrin güncel sorunlarıyla meşgul olmuyorlar.

Bu durumda kimin belediye başkanı, kimlerin meclis üyesi olacağının bir önemi kalmıyor.

Seçildikleri görev süresini tamamlamaları bir sonra ki dönemde meclis sıralarında yerlerini almaları adına çalışma yürütmekten öte sorumluluk ve görevleri kalmıyor.

Kaldırımı görmeyen, belediye başkanı ya da meclis üyesinin hayali de sokaktaki çukur kadardır…

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ergün Özkan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Srdvnmvdrk - Serdivan kafeler caddesini,üniversite yolu,muhsin yazıcıoğlu bulvarı,etraflarini ve kaldırımlarını kim veya kimler görecek yeter artık. Serdivan belediyesinin zabıtaları çok hızlı başladı ama şu an kimse yok inşallah başlarlar hizmet vermeye.sadece kiralık arabalarla gezmek hizmet etmek değildir.o arabalarda herkesin hakkı var. Ama anlayana!

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 20:44
02

Koca Sinan - Valla mükemmel olmuş bu yazı. Ellerinize sağlık. Meclis üyelerinin neredeyse tamamı esnaf veya birşeyin veya biryerin sahibi, bunlar sadece kendi çıkarları için çalışıyor. Akp ise bu yüzden kaybediyor. Meclis üyesi marketinin önüne taşabiliyorken, normal esnafa tutanak veriliyor. Meclis üyesi bir çalışmayı gereksiz yere durduruyorken yanlış işlere imza atıyor. Yazı için tebrik. Kaldırım hususu ise mükemmel.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 11 Eylül 19:39
01

Vatandaş - MECLİS ÜYELERİNİ BAŞKANLAR SEÇİYOR Kİ KENDİLERİNE İTİRAZ ETMESİN TABİ RAHAT OL İLKESİNİ BENİMSEMİŞ KİŞİLERDİR. VATANDAŞ SADECE OY VERİYOR VE ÇOĞUNLUĞU BAŞKAN İLÇELERDE ONLARINDA TABİ OLMASI HALİYLE DOĞAL. BU DÜZEN OLDUKÇA İNDİR KALDIRLA YÜRÜYECEK BU İŞLER

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 11 Eylül 11:55


Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?