Zamlarımız Zerrin Çağlayan Anıl yazıyor

Her güne bir zam haberiyle uyanıyoruz.

Peş peşe gelen zamlar hakkında konuşmaya nasıl başlasam bilemiyorum, zira boğazımız düğümlendi.

Vergiden tutun elektiriğe, doğal gaza ulaşıma, çaya, çorbaya her şeye zam.  Hem de öyle yüzde üçlük beşlik zam değil, en az yüzde on beş.

Daha zamların birini atlatamadan bir diğeri geliyor.

Üstelik bu zamlar gelir hanemize değil, gider hanemize gelen zamlar. Bazen öyle oluyor ki 15 gün önce aldığın bir şeyi 15 gün sonra alamaz hale geliyorsun.

Geçen sene ihtiyaç olarak aldığın bir şeyi yüksek fiyat artışı sebebiyle bu sene lüks olarak görmeye başlıyor ve alamaz, kullanamaz hale geliyoruz.

Ya dar gelirli aileler?

Gerçekten önemli ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar mı?

Zamları tartışırken gelir dağılımındaki eşitsizliklerden de bahsetmek gerek.

Bir yandan havadan sudan para kazanan ve zamları önemsemeyen bir kesim varken çalışıp didinip ay sonunu nasıl getireceğini hatta evine ekmek nasıl götüreceğini düşünen bir kesim var.

Haberlerde artık zamlar “düzenleme” olarak sunuluyor.

Emeğin ücretini bugünkü ekonomik verilere göre alım gücümü düşürecek şekilde “düzenlemek”, güncellemek zam mı? İnsanlar dışarı çıkmaya korkar oldu çünkü ulaşım pahalılaştı.

Yiyeceğimizi, içeceğimizi, giyeceğimizi kendimiz belirleyemez olduk. Bu duruma bir de toplumun geleceğine yön verecek olan gençlerimiz açısından bakalım.

Bir genç maddi imkansızlık yüzünden istediğini giyemezse, istediği zaman dışarı çıkamazsa bu sarsıntı onu çocukken istediği alınmadığında ağlayan, isyan eden psikolojiye götürür bu da gencin geleceğe umutsuz bakmasına sebep olur, kendine ve çevreye olan inancını sarsar.

Zamlar, gelir dağılımdaki eşitsizlikler, mümkün olanı imkansız kılan düzenlemeler; toplumun geleceğini de olumsuz etkiler. Bizler yalnızca bugünümüzü değil, yarınımızı da düşünerek düzenlemeler yapmalıyız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zerrin Çağlayan Anıl - Mesaj Gönder 894 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

dogrumuhalif - sakaryalı böyle şeylerden anlamaz aclıkta ölse oy durumuna bakarak bunun cevabını alabilirsiniz gayet net bir şekilde.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 09:56
01

Vatandaş - Aaaaaa. Olmaz Zerrin Hanım. Damat Efendi ne diyor? Her şey yolunda. Yoksa öyle degilmi? Enflasyon yüzde 3, işsizlik düşüyor, sanayinin çarkları dönüyor!!! Her şey tıkırında yani. Siz farkında değilsiniz. Hiç bir işçi,memur, çiftçi, asgari ücretli,emekli şikayetçi degillll. Yoksa damat vatandaşlardan haberdar degilmi?

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 02 Ekim 19:39