Tramvay olsun ama trafik olmasın !

Ülkemizde demiryolu fabrikasına sahip ender şehirlerden olan ve bünyesinde hafif raylı sistem araçlarını üreten özel sektör tesislerini de barındıran Sakarya’da tramvay bir gerekliliktir ama güzergahları konusunda pek de emin olamadım.
Yenicami’den Çark Caddesi’nin sonuna kadar yapılacak olan tramvayın trafikteki sorunları çözeceğini düşünmüyorum.
Çünkü bahsedilen güzergahı vatandaşlar zaten genelde yürüyor.
 Eğer konu trafik sorununu çözmek değil de estetik bir görünüm katmaksa elbette şehre çok güzel bir görünüm katacaktır.
Fakat vatandaşların öncelikli sorunu ulaşım.
Şehirdeki araç sayısı ciddi bir boyuttayken bu sayı giderek daha da artıyor.
Bunun sebebi merkeze uzak yerleşim alanlarında oturan vatandaşların ulaşımda yaşadığı sıkıntılar olabilir.
Bunun için ilçe minibüslerinin saatlerinin yeniden düzenlenmesi, seferlerin arttırılması ve eski toplu taşıma araçlarının değiştirilmesi de düşünülmeli.
Karaman, Camili gibi uzak yerleşim alanlarında yaşanan trafik sorunları hakkında da düzenlemeler yapılmalı.
İlçelerde yaşayan ama merkezde çalışan vatandaş sayısı yadsınamayacak kadar çokken kısıtlı otobüs saatleri konuşulması gereken sorunlar arasında
Tramvay şehrimizi güzelleştirecek bence bunda hepimiz hemfikiriz ama vatandaşın sorunlarını çözecek mi...
sanmam.
İşe balık istifi gibi bir otobüsle bir, bir buçuk saatte gidip gelirken, tramvayın varlığı bu kişiyi ne kadar mutlu eder bilemiyorum.
Bittabi şehir bu kadar uygun ve ilgili olanaklara sahipken Sakarya’da tramvay olmaması bir ayıptı.
İnanıyorum ki tramvay konusunda çalışmalara başlandığı gibi sonunu da getireceklerdir.
Yani tramvayımız olsun ama trafik ve  ulaşım sorunumuz olmasın.
Ekrem Yüce çalışkan ve duyarlı biri eminim trafik ve ulaşım konusundaki sorunlarla da ilgilenecek, bu konuda yeni düzenlemeler yapacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zerrin Çağlayan Anıl - Mesaj Gönder 1313 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

Hüseyin Avni Bayrak - İzmit yd da Eskişehirdeki gibi bir tranvay Adapazarına yakışır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Kasım 13:21
05

Emre GÜNER - Şehrimize tranvay nekadar gerekli?? Gerekli ise nereya yapılması gerekir, diye şöyle kendedi kendime düşündüğümde şahsi fikrim; aslıda pekde olmazsa olmazımız değil şu an.He yapılacaksa nereye yapılmalı? Öncelikle birçok devlet kurumunun da il müdürlüklerini içinde bulundoğu valilik binasının bulunduğu Camili mahallesine yapılmalı.Birçok vatandaşımız hergün birçok iş için buraya hergün ve günün her saatinde gidiyorlar. İlk bakışda kapüs vveya karaman gibi bölgeler gelebilir ama buralarda sabah ve akşam saatlerinde yoğunluk oluyor. Ama dediğim gibi valilik kopleksini olduğu herde günün her saatinde vatandaşlarımız ulaşımı kullanıyorlar. Ama dediğim gibi, bana göre olmazsa olmaz değil...Saygılarımla...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 17:05
03

Aslan - Nostaljik tramway bu şehre yapılacak en büyük kötülüktür. Allah aşkına düzcedeki arkadaşlarımla görüştüm geçen anlattılar ordada varmış ilk önce ücretli yapmışlar sonra kimse binmemiş yürüme mesafesi diye sonra ücretsiz yapmışlar o zamanda çoluk çocuğa oyuncak olmuş ve en sonunda kaldırılmış mazisi 1 sene sürmüş. Çok uzakta değil düzceye gidin sorun koreye gitmeye gerek yok. Çöp olacak bir sistem yapmayın şov için. Düzcede çok kötü bir mazisi var burada da ondan farklı olmayacaktır. Belki bu yorumu biriniz okur da düzceyi araştırırsınız.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 29 Ekim 23:58
01

Sinan Murat - İlk defa tramvay konusuna mantıklı bir yaklaşım gördüm. Herkes istiyor ama kimse ne kadar gerekli düşünmüyor. Birisi Serdivan çark caddesi arası olsun diyor. Ne trafik buna müsaade eder ne çevrede bulunan binalar. Yerleşim olarak Sakarya buna çok fazla müsait değil. En musait yer Yenikent ve merkez arası olur. Ama bu güzergahta ne kadar ihtiyaç olur. Ve yükselti başladığı için en fazla valilik kampüsüne kadar gelebilir. Yeni stada olabilir ama ne kadar kullanılır, maçtan maça. Tamam Sakarya tramvay istiyor olabilir ama ne kadar gerekli ve mümkün bir düşünsün herkes. Nostaljik olarak olsun diyenler olabilir. Bence show yapmaya hiç gerek yok. Onun yerine o bütçeyle daha fazla belediye otobüsü alınabilir. Bence daha mantıklı

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 29 Ekim 19:46
04

pijamalışevkethoca - @Sinan Murat 01 nolu yoruma cevabı: Tramvayı isteyen halk değil halkın oyunu almak isteyenlerdi. Zamanında ne kadar tutamayacakları söz varsa verdiler. Halkta sözün tutulmasını istiyor.

Halk minibüs, dolmuşlara, otoparklara peşkeş çekilmemiş medeni insan gibi seyahat edecekleri bir hizmet bekliyor. Adapazarı Ekspresi, Adapazarı Banliyosu, 4 duraklı 2 vagonlu zamanın hızlı treni bunlar nasıl yok oldu? Bence sakarya toplumu önce neleri kaybetti onları sorgulasın.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 08:16
02

Sakaryalı - @Sinan Murat 01 nolu yoruma cevabı: Mantıklı yorum

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Ekim 23:53