Göz kapağı estetiği nedir? Kimlere uygulanabilir?

Göz kapağı estetiğinde amaç üst göz kapağı ya da alt göz kapağında oluşan fazlalıkların, sarkmaların ve torbalanmanın  lokal anestezi altında, cerrahi müdahaleyle düzeltilmesidir. Bu sayede göz kapaklarının daha estetik bir görünüm kazanması sağlanır.

Faydaları neler?

Bu operasyon ile alt ve üst göz kapaklarındaki aşırı deri, kas ve yağ dokusu alınır. Bu sayede  hastaya daha estetik ve genç bir görünüm kazandırmanın yanı sıra; görüş alanındaki engelin ortadan kalkması  sayesinde yaşam kalitesinde de bir iyileşme yaşanır.

İz kalır mı?

Göz kapağı estetiğinde müdahale üst göz kapakları, alt göz kapakları veya ihtiyaç duyulduğu taktirde her iki kapağa birden yapılabilir. Blefaroplastide kesiler gözün doğal kıvrımlarına uygun, üst kapağının kıvrımlarında, alt göz kapağı operasyonunda ise kirpiklerin altından yapılmaktadır. Bu sayede iyileşme tamamlandıktan sonra insizyonlar neredeyse hiç farkedilmez. 

Nasıl yapılır?

Öncelikle çıkarılması gereken fazla deri ve yağ dokusu belirlenir. Bunun dışında altta yatan bazı kaslar da çıkarılabilir.

Belirlenen dokular çeşitli  cerrahi aletler ile temizlenir.

 Üst göz kapağı ve alt göz kapağı operasyonun teknik olarak ameliyatlar farklılık gösterdiği için anestezi şekli, ameliyat süresi ve iyileşme dönemi de buna göre farklılık gösterir.

Üst göz kapağı operasyonu sıklıkla lokal anestezi altında ortalama 45 dakikada tamamlanıp iyileşme dönemi yaklaşık 1 hafta 10 gün sürerken alt göz kapağı operasyonu sıklıkla genel anestezi altında uygulanıp ortalama 1.5/2 saat sürmekte ve iyileşme dönemi ortalama 2 haftadır.

İşlemde ne kadar dokunun çıkarılacağı kararı yüz kas yapınız, kaşlarınızın simetrisi gibi faktörlere bağlı olarak cerrahınız tarafından verilir.

Bununla birlikte cildi yeniden tazelemek ve göz kapağı ve kaş bölgesindeki kalan kırışıklıkları gidermek için bir karbon dioksit (CO2) lazer kullanılabilinir.

 Ayrıca kaşların sarkık olduğu durumlarda, kaşları yükseltmek amacıyla ''kaş kaldırma'' adı verilen prosedür uygulanabilir.

İyileşme süreci nasıldır?

Göz kapağı estetiğinin ardından topikal antibiyotik merhem uygulanacaktır. Şişkinliği en aza indirmek amacıyla ilk gün, uyanık olduğunuz her saatte bir kez yaklaşık 10 ila 15 dakika soğuk paketler uygulaması gerekir. İkinci gün aynı işlem birkaç saatte bir olmak üzere tekrarlanır. İki gün sonra  ılık kompres uygulamasına geçilir. İhtiyaç duyulan durumda gerekli ağrı kesiciler cerrahınız tarafından önerilecektir.

Nelere dikkat edilmeli?

Ameliyattan sonra ilk bir kaç gün göz çevresinde kızarıklık, şişlik ve morluk görülmesi normaldir. Gözlerin beyazlarında(sklera) kanlanma olabilir. Tamamen iyileşmek bir kaç hafta sürebilir. İyileşme sürecinde ameliyatlı bölgeye makyaj yapılmamalıdır.

 Göz kapağındaki şişme hafifledikten sonra lens kullanılabilir.  Dikkatli olunduğu sürece ameliyattan hemen sonra gözlük kullanmaya devam edilebilir.

Ameliyattan sonra 4-7 gün içinde dikişler kendiliğinden çözülür. Eğer çözülmeyen dikiş kullanılmışsa yaklaşık bir hafta sonra cerrahınız dikişleri alır.

Göz kapağı estetiği estetik bir görünüm sağlamak ve görüşte iyileşme sağlamanın yanında özgüvende artış yaşatan  hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu operasyonlardan biridir.

Op.Dr.İlsun AKA
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Op. Dr. İlsun Aka - Mesaj Gönder 816 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?