‘’ BETONARME PARK ‘’

Millet Bahçesi alanı içerisinde yer alan tarihi Çark Mesire ve Nikâh Sarayı adı altında ağaçlar kesilerek inşa edilen beton yapı.

Millet Bahçesi düzenlemesiyle birlikte yıkılan betonarme yapı hatadan yıllar sonra da olsa dönüldü diyerek doğruyu bulduklarını düşünmüştük.

Bahçe düzenlemesi ortaya çıkmaya başlayınca görüldü ki yıkılan betonarme yapının bulunduğu alana hangi amaca hizmet edeceği belli olmayan yeni betonarme yapı inşa edilmiş.

Henüz ekonomik ömrünü tamamlamamış olan Nikâh Sarayı diye inşa edilen betonarme yapı yıkılarak yeni bina inşa edilmesini haklı kılacak ne olabilir!

Dün imalatı hatalı olan yapının yıkım kararı doğruydu yeni betonarme yapı imalatı da o kadar yanlış!

“Eski Türkiye” alışkanlıkları, var olan kaldırım taşlarının değişimi çok alışık olduğumuz görüntüler, kısa vadeli aralıklarla değişime uğrayan kaldırım taşları ve ışıklandırma.

Belediye değişiminde yapılan ve adına hizmet denilen ilk çalışma kaldırım taşlarının sökülüp, yenilenmesi!

Belediyeciliği kaldırım taşlarından ibaret gören anlayışın üretimde gelebileceği son nokta Millet Bahçesi düzenlemesine yeni bina inşa etmek olur.

Kent meydanında yer karolarının değişimi de benzeri anlayışa hizmet etti. Eskiden pekte farkı olmayan bir görüntü çıktı ortaya.

Benzeri örnekleri çoğaltmakta mümkün Kent Park içerinde inşa edilen okul binası betonarmeye teslimin önemli örneklerinden biri!

Hal böyle olunca da yap-boz ve plansız yapılar yeşili teslim almakta.

Hatırlanacaktır, Millet Bahçesi proje paylaşımı gerçekleştirildiğinde kamuoyunun önemli çoğunluğunun beğenisini kazanmıştı.

Ortak akıl ile proje tasarlanmıştı. Ondan vazgeçildi, mevcut uygulanan projenin kararı nasıl verildi bilinmemekte.

İlk paylaşılan projede betonarme yapılara yer verilmemişti!

Oldu-bittiye getirilerek düzenleme yapıldığı anlaşılmakta.

Henüz çalışmanın bütününü göremiyoruz!

Geçmiş tecrübelerimizden edindiğimiz kanaat ile beklentilere cevap verebilecek görüntü ortaya çıkmayacak.

Aslında sorunun kendisi nereye, ne yapılacağını bilmemek.

Estetikten yoksun, doğal görüntüyü tahrip eden betonarme yapılardan park oluşturmuş olursunuz.

Sonuç; park; parka benzemiyor, yapı; yapıya benzemiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ergün Özkan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Ilahicocuk - Yazar kardesim agaci nekadar sevdigini goster 11 kasimda 11 milyon fidan projesinde 1 fidanda senin olsun. Emin ol bukadar yazdigin yazidan daha faydali is yapmis olursun.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 06 Kasım 22:51
02

Gardi - 1.o parkın adı millet bahçesi değil Suriye bahçesi.

2.o parkı Suriyeli ve göçmen kardeşlerimiz kullanacak. Bize ne oluyorki bize yorum yapmak düşmez onlara yaptılar bize değil.))

Yanıtla . 12Beğen . 5Beğenme 06 Kasım 15:24
01

DoğrucuDavut - Henüz tamamlanmamış bir proje için böylesine saçma bir eleştiri yazısı kaleme almakta gazetecilik olmasa gerek. Oldu-bittiye gelmiş sırf eleştirmek olsun diye yazılmış. Bu yazıyı yazan arkadaşa haber yapan medyabara sormak istiyorum ağaçtan yapılmış çevreci doğaya zarar vermeyen bir evde mi oturuyorsunuz, iş yerine bisikletle mi gidiyorsunuz !!!

Yanıtla . 18Beğen . 22Beğenme 06 Kasım 11:41


Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?