Şehir içi düzenlenmeli

ŞEHİR İÇİ DÜZENLENMELİ

 Büyüyen ancak büyüdüğü orandan gelişmeyen şehir. Özellikle şehir içi trafiği içinden çıkılamaz bir boyuta ulaştı, her geçen günde daha da çileli hale dönüşüyor.

Sorunun çözüm adresi; raylı sistem! Uzunca yıllardır her kesimin dilinde özellikle iktidar temsilcileri bu hususta sıklıkla sözler verdiler.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce bu taahhüdü güncelledi, Güney Kore ziyaretinde incelemelerde bulunmuş ve iddiasını ete-kemiğe büründürerek “Raylı sistemler Sakarya ulaşımında milat olacak” sözünü 7870 Km mesafeden şehre ulaştırdı!

Güney Kore ziyareti neden yapıldı, 1951 tarihinde kurulan Vagon Fabrikası bu eksikliği cevap verecek nitelikte olsa gerek!

Niyetiniz raylı sistem ile sorunu çözmek olsa, adres Vagon Sanayi’dir.

Raylı sistemle şehrin tanışıklığı sanırım 90’lı yıllara dayanır sözün ilk ifade edildiği yıllar. Onun içindir ki sarf edilen sözün çokta önemi yok, mesafe 7870 Km olsa da geçerliliği yok.

Zamanı doğru değerlendirmeli, raylı sistemin en önemli adresi Yenikent bağlantı yolu çark deresi arasında ki raylı sisteme ayrılan güzergâh imara açılarak güzergâh ihlal edildi.

Büyük ölçekli projeler üretilemeyeceği anlaşılmakta.

Elde bulunan mevcut imkânlar değerlendirilerek şehir içi ulaşımı rahatlatmalı, zamanı doğru değerlendirmeli.

En temel problemimiz şehir merkezini çevreleyen sokak aralarının çift yönlü parklar ile daraltılması, trafik yoğunluğuna, yol açması. Bu sorunun önüne geçilmesi alt yapı yatırımı ihtiyacı doğurmuyor, sorunu görüyor olmak çözümünde adresi olacaktır.

Plansız otopark yoğunluğu, sokak aralarında ki trafik akışının önündeki engel gibi duruyor. Otopark ihtiyacı gelişigüzel yöntemle çözülemez, aksi halde her sokak otopark olarak kullanılır.

Ana caddelerde kısa aralıklarla sola dönüşlere izin veriliyor olması diğer önemli sorunlarımızdan bir tanesi. Çark Caddesi-Serdivan güzergâhı arasında trafik yoğunluğunu yaratan en önemli gerçeklerden biri olan sola dönüş, özellikle de dönel kavşaklara yakın bölgelerde izin verilen sola dönüştür.

Yeni düzenleme ile mobilyacılar sitesi önündeki sola dönüş engeli, büyük yatırım yapılmadan atılan doğru adım trafiğin rahatlamasına katkı koydu.

  Mevcut koşullar göz önünde tutulduğunda, yeni cadde açılamıyorsa şehir içi trafiği rahatlatmanın bir başka adresi tek yönlü trafik akışını sağlamak olmalı.

Trafiğin yoğun olduğu adresler bu sayede rahatlatılmış olur, alt yapı yatırımına ihtiyaç duymadan çözüme ulaştırmak mümkün!

Raylı sistem beklentisi bize uzak, hiç değilse küçük müdahalerle büyük işler başarılabilir.

  

‘’ MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ ‘’

 

“Bugün Fidan Yarın Nefes” sloganı ile başlatılan organizasyon kapsamında Sakarya’da 87 bin fidan toprakla buluşturuldu. Geleceğe yapılan en önemli yatırım, özellikle son yıllarda ranta kurban edilen yeşil alanlarımız ve çölleşmeye yüz tutan coğrafyamızı kurtarmak adına çok önemli adım atılmış oldu. Nesillere bırakabilecek en büyük miras, emeği geçenlere teşekkür etmek yurttaşlık görevimiz.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ergün Özkan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

08

Gurbetçi - İmar planı Sakarya kadar kötü bir şehir görmedim hadi eskiler düşünemedi diyelim yazlık mahallesinin durumu ortada düz bir yolu yok. Saçma sapan yol genişlikleri var trafik nasıl aksın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 11:56
07

Ada - Serdivanda kavşak diplerinde marketler olduğu sürece trafik yoğunluğu yaşanır.Raylı sistemin geleceğine inanmıyorum.Dolmuşları aşamazlar.Trafiğe çıkmak yoruyor artık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 10:45
06

misafir - 1-dolmuş minübüs ve özel! halk otobüs mafyasına hiç değinmemişsin

2-yazlıktan camili yönüne güzelim arsaları okullara düğün salonlarına imara açmışsın ki bu yerler tam metro güzergahı

3-yazlıkta ucube bir kavşak var bunu da dile getirmeni isterdim

4-şehir içinde oto park ve yol kenarı na yapılan otoparklrın derhal düzeltilmesi gerek

5-emniyet tam olarak çalışmıyor bu da önemli

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 10:03
04

Rappers - minibüsçüleri mağdur etmemek için bu şehire raylı sistem vs gelllmezzzz biz daha çok çürük çarık pislik içindeki minibüsler kırmızı dolmuşlar ile ulaşım sağlarız bize çok bile bence at arabası koysunlar müstehak

Yanıtla . 16Beğen . 1Beğenme 13 Kasım 21:22
03

Vatandaş - -Raylı sistem için öncelikle uygun genişliğe sahip yollarımız olmalı. Ki bu da yok.

-Yeraltından gitmeli ki bu da 1 metreden su çıkan zeminde mümkün değil.

-mavi minibüs ve kırmızı dolmuş gibi iki mafya grubu var ki tramvayı bile yakarlar.

Raylı sisteme en güzel örnek Konya olur. Adapazarı gibi ova olduğu için tramvay üstten gidiyor ve trafiğe de bir manisi yok. Birden çok hat olduğu için de ekstra bir avantajı var.

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 13 Kasım 20:20
05

YENİKENTLİ - @Vatandaş 03 nolu yoruma cevabı: YENİKENT DUBLE YOLU YAPAARKEN YOLUN EVREN KÖY TARAFINA ZAMANIN BAŞKANI AZİZ DURAN METRO RAYSI ULAŞIM İÇİN YER BIRAKMIŞ İDİ. FAKAT SONRADAN KİRALANARAK KULLANIMA AÇILDI . BİRİ YAPAR BİRİ BOZAR SAKARYALIDA BAKAR MELÜL MELÜL

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 08:17
02

Adapazarı54 - ARİFİYE-ADAPAZARI ARASINDA ÇALIŞAN ADA-RAY NİYE KALDIRILDI ÖĞRENMEMİZ MÜMKÜN MÜ? şehrin merkezine kadar ulaşım kolaylığı vardı.. NİYE FAAL HALE GETİRİLMİYOR? yenisini yapmadan ÖNCE KALDIRDIKLARINI GERİ GETİRMELERİ LAZIM..

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 13 Kasım 17:12
01

Galip54 - Tüm bunların çözümü şehir içindeki okulların taşınması atatürk ilkokuluna büyük otopark atatürk lisesinn oraya raylı sistem terminali şehir bambaska bir hal alır ne trafik kalır ne park sorunu

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 13 Kasım 16:27


Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?