Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medyada Markalar

Sosyal medya; Kullanıcıların kendi içeriklerini üretip, paylaşım yaptığı sosyal ağdır. Sosyal medyayı tanımlarken anahtar kelimemiz “paylaşım” olacaktır. Hemen hemen tüm sosyal medya platformları “paylaşım yapmak” etrafından şekillenir.

Sosyal medyanın hayatlarımıza girişi çok eski olmasa da bu gün yaşamın hemen her anında onunla iç içeyiz. Başlangıçta bir iletişim aracı olarak kullanılan bir çok sosyal medya platformu bu gün sosyal hayatın yanı sıra ticari hayatı da şekillendiren bir hal aldı.

Bir çok konuda geleneksel medyadan daha avantajlı olması sebebiyle bugün markalar pazarlama stratejilerini sosyal medya üzerinden şekillendiriyor. Sosyal medyanın geleneksel medyaya göre avantajlı olduğu başlıca konuları şöyle özetleyebiliriz:

1.Reklam maliyetleri daha düşüktür.

2.Hedef kitle belirmek daha kolaydır.
3.İçeriklere ve geri bildirimlere anında müdahale edilebilir.

4.İçeriklere erişim hızlıdır.

Tüm bu sebepler; günümüzde markaların pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı bir araç olarak kullanmasına neden olmuştur. Bugün dünya üzerinde nüfusun çok büyük bir  kısmının internet ve dolayısıyla sosyal medya kullanıcısı olması ve bu oranın gün geçtikçe artması gelecekte de sosyal medyanın hayatlarımız üzerinde etkili olacağını bir kanıtıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Furkan Kahraman - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?