Çocuğunuz Hiperaktif mi Hipoaktif mi?

Çocukluk döneminde kişinin yetişkinlik yaşantısındaki kişilik temellerinin atıldığı 0-6 yaş arası dönem büyük bir önem arz etmektedir. Bu dönemde yaşanan olumlu veya olumsuz yaşantılar bireyin düşünce sistemi, inançları ve yaşam şekli üzerinde etkili olmaktadır.

Toplumların çocuk eğitimi ve çocuğa bakış konusunda çeşitli farklılıkları vardır.  Dolayısıyla çocuğa karşı yaklaşımları da farklı olmaktadır.

Çocuğu daha iyi anlamak için çocuk dünyasına mercek tutulduğunda, çocuk için en önemli kavramlardan birinin hareket olduğunu görebiliriz. Çocuk dünyasında hareket çocuğun birçok alandaki gelişimi açısından önemlidir.  Çocuğun fiziksel gelişimi hareket ile olur.  Özellikle ince motor becerilerin ve kaba motor becerilerin gelişimi hareket aracılığıyla olmaktadır. Dışarıdan basit görünen bir hareketi gerçekleştirirken beyinde farklı bölgelerin kullanımı aktif hale gelir. Örneğin; bir topu yakalamak için beyinde farklı bölgelerin kullanımı dolayısıyla büyük miktarda hareketlilik meydana gelmektedir. Bu da çocukta hem beyin gelişimi hem de fiziksel gelişim için önemlidir.  Daha çok hareket eden çocuklar daha çabuk büyür ve gelişirler.  Hareketli çocuklar enerjilerini attıkları ve yoruldukları için daha rahat uykuya dalarlar ve uykuları daha derin olur.

Hareket, çocukların akademik başarıları üzerinde de olumlu etki meydana getirmektedir. Beyinde bulunan gri madde düşünme ve muhakeme becerisi ile ilişkili olan alandır. Yapılan araştırmalar sonucunda hareketli çocukların beyinlerinde gri madde miktarının daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bu durum, hareketli çocukların akademik başarılarının diğer çocuklara oranla daha fazla olduğu anlamına gelmektedir. Yeteri kadar hareket edemeyen, hareket alanı kısıtlanan çocukta saldırganlık meydana gelmekte ve dikkati azalmaktadır.

Sonuç olarak, hareket çocuk gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Her çocuk hareket etmeye gereksinim duymaktadır. Fakat bazı çocuklarda hareket düzeyi daha fazladır. Bu çocuklar hiperaktif olarak adlandırılır. Hiperaktif çocuklar hareket ihtiyaçlarını giderebilmeleri için çeşitli spor kurslarına gönderilebilir.  Doğal olarak oynayıp, rahatça hareket edebilecekleri oyun alanlarına yönlendirilebilirler. Ayrıca hiperaktif çocukları çok fazla karbonhidratlı gıdalarla beslememeye dikkat etmek gerekir. Örneğin; çikolata, şeker gibi paketli gıdalar çocuklarda daha fazla enerji birikmesine sebep olurlar. Hiperaktivitenin tam zıttı kavram ise; hipoaktivitedir. Hipoaktif çocuklar, aşırı ağır hareket eden, çoğu zaman gideceği yere geç kalan, tembel ve miskin olarak algılanan çocuklardır.  Hipoaktif çocuklara karşı yaklaşım suçlayıcı ve kıyaslayıcı türde olmamalıdır. Hiperaktif olmak veya hipoaktif olmak çocuğun seçimi değildir. Dolayısıyla çocuğa karşı yapıcı bir tavır sergilemek gerekir. Çocuğun hiperaktif olma durumu veya hipoaktif olma durumunun tespiti için öğretmen görüşü eşliğinde bir uzman değerlendirmesi sonucuna göre hareket edilmelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğba Tosun - Mesaj Gönder 484 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Cortical Thinning - Kortikal gri maddenin miktarının iyi bir şey olmadığını, daha doğrusu iyi bir şeyin prediktörü olmadığını biliyoruz. Bilakis maturasyonel süreçle gerçekleşmesi gereken "cortical thinning" olarak da anılan nöronal/sinaptik düzeyde yeniden yapılanmanın sonucunda prefrontal korteks dahil olmak üzere tüm beynin gri cevherinde bir incelme görülür, görülmelidir. Hiperaktif çocuklarda bu maturasyonel gecikmenin olması ve yaşıtlarına göre korteks kalınlığının daha fazla olması bahsettiğiniz şekilde daha zeki/daha yaratıcı olmakla ilişkili olmayıp, gelişimsel sürecin bir yansımasıdır.

Zannediyorum şimdiye dek yapılan en kapsamlı ve tutarlı araştırma bulgusu olarak bu "thinning" fenomenine atıfta bulunarak yazdınız. Daha farklı bir çalışma sözkonusu ise paylaşmanızı arzu ederim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Mayıs 14:20


Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?