Yapay zeka ve sağlık sektörü

Yapay zeka teknolojisi bugün pek çok sektöre entegre olmuş halde kullanılıyor. Son yıllarda yapay zekanın en büyük katkıyı sağlık sektörüne yapacağı yönünde olumlu görüşler var. Robotik makinalar, geliştirilen algoritmalar ve hızlı veri analiz yetileri sayesinde hastalıkları teşhis aşamasında başarılı sonuçlar elde ediyor. Öyle ki bu makinalar insanlara kıyasla daha küçük hata payı ile çalışıyor.

Sağlık hizmetlerine olan talebin hızla artması bu alanda çalışan personel yetersizliğine neden oluyor. İlerleyen yıllarda bu durum daha kritik bir hal alabilir ve yapay zeka teknolojisi sağlık sektöründe bir kurtarıcı olabilir. 

Bu hafta yapay zekanın sağlık sektöründe ne gibi farklar yaratacağına örnek niteliğinde bir gelişme yaşandı. Amerika’da geliştirilen bir yapay zeka programı %85 doğruluk oranıyla hastaların ölüm tarihlerini belirledi. Bu program kalp hastalarının EKG verilerini inceleyerek kardiyologlardan daha iyi tahminler ile bir yıl içinde ölüm riski olan hastaları belirledi. 

Tüm bunlar başta sağlık sektörü olmak üzere yapay zekanın gelecek yıllar içerisinde hayatlarımıza bir şekilde adapte olacağını ve sektördeki insan açığını kapatacağını bir göstergesi gibi görünüyor. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Furkan Kahraman - Mesaj Gönder 76 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?