Misafir Salonu

Mevcut yerinden şehri bir başka alana taşımıyor iseniz sorunun yaşandığı adreste çözümü de bulacaksınız.

Merkez İlçe Adapazarı; şehri simgeleyen ve adres tarifinde sıklıkla kullanılan Bulvar ve Demokrasi Meydanı etrafında şekillenen eski yerleşim alanı.

İmar değişiklikleriyle son yıllarda ticari alana dönüşen ancak eski yerleşim olması gerekçesiyle meskenlerinde bulunduğu alan.

Bulvar merkezli şehri gözlediğinizde bir tarafında Hasırcılar-Tığcılar-Yenicami Mahalleleri diğer tarafın da Pabuççular-Semerciler-Yenidoğan Mahalleleri ve Cumhuriyet-Orta-İstiklal Mahalleleri günün her saatinin hareketli olduğu, yoğunluklu bölgeler.

Asrın felaketiyle en fazla etkilenen yıkımın yaşandığı bölgeler. Yıkım sonrası belirlenen yeni caddeler yeni güzergâhlar yeterli olmadı.

Alternatif yaşam alanları belirlense de, Serdivan ilçesinde yoğunlaşan meskenleşme merkezde ki yoğunluğun önüne geçemedi.

Adapazarı ilçesi için son yılların kayıp yıllar olduğu sanırım herkesin ortak kanaatidir.

Plansız büyümenin en çarpıcı örneklerini Adapazarı’nda ve özellikle merkez mahallelerinde yaşandığını gözlemlemek mümkün!

Ticari imarlı ruhsatlar var ruhsat harçları tahsil edilirken kaldırım taşları ve otopark bedelleri de tahsil edilmekte ancak böylesi bir hizmet sunumuna tanıklık eden var mı?

Adapazarı için yıllar kayıp, son büyük şehir yasası ile köyden mahalleye dönüşüm dâhil 84 mahalleden oluşmakta.

Hizmet fakirliğini söylemek her mahalle için mümkün hiç değilse merkez mahallelerde sorunu çözün.

Her sokak doğal otopark haline dönüşmüş, her iki yönlü parklar yolları daraltmış, günün her saati gerilimin yaşandığı, düzensizliğin hâkim olduğu bölgeler.

Birçok sokak için kaldırım sorun, derin çukurların tehdit ettiği, görüntü kirliliğine yol açan manzaralar.

Misafir salonu gibidir şehirlerin merkez mahalleleri!

Cumhuriyet Mahallesi’nde başlanılan cadde-sokak düzenlemesinin devamı gelmedi. Son dönemde de Lüleci Sokakta yapılan düzenleme örnek gösterilecek nitelikte.

Sorunu mevcut yerlerinde çözeceksiniz, yol genişletmiyorsunuz trafik akışını tek yönlü sağlarsanız, gelişi güzel otoparklaşmanın önüne geçersiniz önemli oran da yol kat etmiş olursunuz.

Şehirleşmenin en temel problemi toplu-taşıma sisteminden geçmekte, trafik yoğunluğunun en önemli ayağını oluşturmakta.

Hafif raylı sistem, toplu taşımaya özendirmenin en doğru adresi bu sayede günlük trafik yoğunluğu içinde ki özel araç sayısını düşürmüşte olursunuz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ergün Özkan - Mesaj Gönder 2199 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Harbi - Işık koysunlar her yere ha bide döner kavşak yapsınlar. Araçlar ışıkta durur döner de döner böylece trafikte araç kalmaz ve sorun çözülür. :)

Unutuyordum yolların bir şeridi değil tamamını otopark yapar iseler hemde daha çok para kazanırlar hemde trafikten kurtulurlar. !!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 11:09

Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?