Türkiyenin Yerli Otomobili

 Teknolojide yaşanan en son yenilikleri takip ettiğimiz köşemizde bu hafta ülkemiz için dönüm noktası sayılabilecek yerli otomobil i ele alacağız.

Türkiyenin yerli otomobili bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın sunumuyla bugün Gebzedeki Bilişim Vadisinde kamuoyuna tanıtıldı.Tasarımı ve üretimi Türkiyenin Otomobili Girişim Grubu TOGG tarafından yapılan yerli otomobilin ilk modeli  SUV tipi ve yüzde yüz elektrikli olarak üretilecek.Yerli otomobil yakın gelecekte beş farklı modelde üretilecek. Tüm modellerde sunulacak standart bir özellik var: Akıllı cihazlarla uyumlu çalışabilecek olan yerli otomobil evde kullanılan akıllı çamaşır makinesi akıllı ses sistemi gibi cihazlarla entegre çalışabilecek.200 beygir ve 400 beygir olarak iki farklı seçenekte sunulacak.500 km menzil ile 30 dakikanın altında şarj edilebilecek.Dikiz aynasının yerinde kameralar olacak navigasyon  yerine de gerçek görüntüleme sistemi kullanılacak. Modern bir çok özelliği barındırmasının yanında aracın iç tasarımında Selçuklu mimarisine uygun motiflerin kullanılması beğeni toplayan bir unsur oldu.

Yerli otomobil hakkında en çok merak edilen iki soru 1Adının ne olacağı 2Fiyatının ne olacağıydı.Sedan ve SUV modelinde iki farklı aracın tanıtımı yapılmış olsa da henüz isim ve fiyat konusunda bir açıklama yapılmadı ve ön sipariş alınmıyor.Ticari anlamda satışı ise 2022 yılında başlayacak.

Yerli otomobil üretim merkezinin nerede olacağı konusu da bir diğer tartışma konusuydu.Gebze İzmit Sakarya ve Bursa gibi lokasyonlar üzerinde yapılan tartışmalar sonucu üretim merkezi Gemlik-Bursa olarak belirlendi.Gemlikte TSK arazisi üzerine kurulacak tesiste üretim gerçekleştirilecek ve yaklaşık 4000 kişi istihdam edilecek.

İlk yerli otomobil girişimi olan Devrimden 58 yıl sonra gerçekleştirilen bu proje ülkemiz için mühendislik ve teknoloji anlamında çok önemli bir başarı.Otomobil sektöründe tamamen dışa bağımlı olmamızın önüne geçecek olan bu proje ile ithal eden bir toplumdan ihracat yapan bir konuma ulaşabiliriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Furkan Kahraman - Mesaj Gönder 190 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?