Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama; bir markanın pazarlama stratejisini dijital ortamda planlayıp yürütmesi işidir.Dijital pazarlama; arama motorları, internet siteleri, sosyal medya ve mobil cihazlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

Teknolojinin hayatlarımızda edindiği yer göz önüne alındığında dijital ortamlar pazarlamanın yeni adresi haline geldi.Mobil cihazlar ve sosyal medyanın kullanım oranı bugün pek çok markayı geleneksel pazarlamadan dijital pazarlamaya yönlendirdi.Hayatlarımızın hızlı akışı ’’satınalma’’ davranışında değişiklik yarattı. Örneğin : medyabar.com daki reklamlar buna en güzel örneklerdendir. Güvenilir sitelerdeki reklamlar müşterilerinizin algısını çok daha fazla çekmektedir. Pek çok kişi e-ticaret sitelerini kullanıyor ve online alışveriş yapıyor. Tüketicilerin satınalma aşamasına gelmesinde dijital pazarlama çok büyük bir öneme sahip.

Dijital pazarlama stratejisi belirlerken; blog yazıları, çevrimiçi destek hizmeti, sanal reklamlar gibi yöntemler birer araç olarak kullanılıp etkinlik kazanabilir. Dijital pazarlamada son zamanların popüler yöntemlerinden bir diğeri de ‘’içerik pazarlama’’. İçerik pazarlama; ürün veya hizmeti bir hikaye ile pazarlamak olarak tanımlanabilir. Bu sayede potansiyel alıcılarla etkileşim kurulur.

Tüm bunların dışında dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan ayıran en önemli fark anında geri bildirim alabilmek oluyor. Dijital pazarlama yöntemleri internet kullanıcılarına doğrudan ulaşır ve anında etki yaratır. Bu sayede markanıza sanal bir kimlik oluşturabilir, satış hedeflerinizi gerçekleştirebilir, mevcut müşteri kitlenizi artırabilirsiniz. Teknolojinin durdurulamaz ilerleyişi diğer pek çok şey gibi pazarlama anlayışında da değişiklik yapmayı zorunlu kılıyor. Bugün markasını sanala taşımayan ve pazarlama stratejisini değiştirmeyen firmalar en kısa sürede sanal ortamda etkinlik kazanmak zorunda.

   

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Furkan Kahraman - Mesaj Gönder 192 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?