Nostaljik tramvay

 Bir kamu yöneticisinin ve yönetiminin kamu kaynaklarını planlarken ve harcarken bilimsel veri ve analizlere dayalı, özellikle teknik konularda mühendislik analizleri yapılmış, optimize edilmiş, konuyla ilgili uzmanların ve otoritelerin görüşünü dikkate alarak harcama yapması gerekir.

 Aksi takdirde telafisi güç yanlışlara ve kaynakların kamu zararı oluşturacak şekilde heba edilmesine neden olur. Bunun yıllar sürecek olumsuz etkileri ve sorumlular açısından da hesap ve vebali olur. 

Nostaljik tramvay, Sakarya ulaşımı ve ulaşım problemleri özelinde hangi mühendislik ve uzmanlık analizlerine dayanıyor ? Hangi bilimsel verilere dayanarak böyle bir tercih yapılıyor? 

Kent içi ulaşım dünyanın her yerinde, gelişmiş ülkelerde Nazım İmar Planı kararları kapsamında yer alan strateji ve gelişme önerileri çerçevesinde çözümlenir . 

Nostaljik tramvay, şehirde tarihi dokuyu da önplana çıkararak turistik amaçlı işletilen raylı sistemlerdir. Yolcu taşıma amaçlı çok kullanılmaz. Avrupa’da Lizbon Türkiye’de ise İstanbul(İstiklal cad.) en meşhur örneğidir. Genelde bulunduğu şehirlerin uzun dönem geçmişlerinde var olduğu için o şehirle tarihi bir bütünlük içerir.
 
 Bu uygulamaya benzer bir uygulama İstanbul Kağıthane Belediyesi sınırları içinde bulunmaktadır. Kağıthane’de 1890 yıllarda bir enerji santraline kömür taşıyan hattın yaklaşık 3 km lik kısımı nostaljik tramvay hattına dönderilmiştir. 
     Bunun haricinde Bursa Belediyesinin daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesinden aldığı 1952 model 3 adet nostaljik eski tramvayı Sakarya Büyükşehir Belediyesine verdiği biliniyor.
Muhtemelen Sakarya Büyükşehir Belediyesi nostaljik tramvay uygulaması yapacak. 

İmar ve teknik açıdan 

Öncelikle şehrin imar planında 25.000’lik nazım planda böyle bir perspektif ortaya konulmuş ve plana işlenmiş mi?
Bu plan yapılırken ulaşım aksları , ulaşım ana planı da dikkate alınarak düzenlenmiştir? Böyle bir planlama var mı? Varsa bunun teknik gerekçesi açıklanmalıdır.
Aslolan öncelikli olarak bu planda öngörülen yolların açılması olmalıdır. 
Bu şehrin ulaşım ana planı yaptırıldı. Bu planda böyle bir öneri var mı? 
İmar planında var mı?
Yapılacak projenin mutlak suretle imara işlenmesi gerekmektedir. Çünkü trafik kanununa göre geçiş üstünlüğü elde etmesi için o hattın raylı sistem hattı olarak işlenmesi şarttır.


Çağdaş Ulaşım Politikası bakımından ; 
Nostaljik tramvay dünyada tek ve doğrusal bir trafik aksı üzerinde, yaya yoğun caddelerde, yaya trafiğini de aksatmayacak şekilde planlanan ve tercih edilen  ulaşım aracıdır. 
Hiç bir zaman bir şehrin ana ulaşım aracı olamaz ve şehrin trafik sorununun çözümünde kalıcı bir katkı sağlamaz. Bilakis ilerde planlanacak kalıcı trafik politika ve tercihlerine engel teşkil eder. 


Sakarya özelinde; 
Bir defa düşünülen ulaşım aksı, bulvar, çark caddesi düşünüldüğünde hangi ulaşım sirkülasyonunu rahatlatacak? 
Proje kavşak kesişimlerinde karma trafikle çalışacağı için Sinyalize kavşaklar için yük getirebilir.
Özellikle bulvar üzerindeki sol dönüşler, belediye önünden sağ sonra Ankara caddesinden sol dönüş kaosa döner. Zaten bıçak sırtı işleyen sistem tamamen tıkanır.
Yeni Camiden Bulvar, çark caddesi güzergahında kaç sinyalizasyon var bir bakalım. Büyün bu sinyalizasyon noktaları fonksiyonlarını kaybedecek ve az çok oturmuş olan lastikli ulaşım sistemi altüst olacaktır. Burda meydana gelecek trafik yükünü nereye nasıl dağıtacaksınız? 

Nostaljik tramvay konusunda karşılaşılacak teknik sıkıntılar:
⁃ Üretimi Türkiye’de bulunmamaktadır. Avrupa’dan eski model olarak bulunabilir.
⁃ Ray açıklığı 1000 mm olup standart raylı sistem açıklığı 1435 mm dir. İleride bu hat raylı sistem hattı olarak düşünülürse mevcut sistem işe yaramaz.
⁃ Yeniden üretilmek istense bile bu araçlara Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen tip onay belgesinin alınması zorlu ve meşakkatli bir süreçtir. Bu belge araç üretimi için standartları belirleyen onay belgesidir. 
⁃ Bu nedenle hiç bir firma bu tür araçları; talep olmaması ve tip onay belgesi süreci nedeniyle üretmemektedir. Üretse bile özel üretim nedeniyle çok yüksek maliyet olacaktır.
⁃ Bu tür araçlara sigorta ve kasko yapılması konusunda tereddütler vardır. 
⁃ Trafik tescil belgesi düzenlenemez. Hiç bir şehirde bu belge verilmemektedir. Kaza durumunda genelde belediyenin beyanına göre ve araca düzenlenen sahiplik belgesine göre hareket edilmektedir. Ne yazık ki bu konuda açıklayıcı bir mevzuat mevcut değildir.
⁃ Araçlar engelli kullanımına uygun değildir.

⁃ Sürücülerin makinist olarak mesleki yeterlilik eğitimi alması gerekir. Bu konuda İstanbulda akredite olarak eğitim veren UGETAM isimli bir kuruluştan eğitim alınması gerekmektedir. 
⁃ Araçların teknik arıza durumunda depolama alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da fiziki bir problemdir. 
⁃ Yedek parça ve bakım hizmetlerini sağlamak zordur.

Özet olarak; 
Modern ulaşım yönetiminin üç temel modülü vardır; 
1. Ulaşım planlama:öncelikle şehirdeki trafiği doğru planlayıp yöneteceksiniz. İmar planlarınızı ulaşımı dikkate alarak yapacaksınız. Bilimsel verilere dayalı analizler yapıp, ulaşım ana planına göre geometrik düzenlemeler ve alternatif akslarla bunu destekleyeceksiniz ,
2. Trafik yönetimi : Mevcut trafik akışının optimizasyonunu sağlayacaksınız. Sürdürülebilir canlı bir sistem yönetimi . Ulaşımın entegrasyonu ve bu entegrasyonun uyumlu yönetimini sağlamak
3. Ulaşım odaklı planlama; kentin geleceğine dönük alternatif ulaşım modelleri ve araçlarının planlanması.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Coşkun Bilir - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

04

Çağlar Güner - Bunun kadar absürt külliyen zarar bir proje daha bulamazsınız.Kapasite,vizyon,bilgi sıfır

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 30 Mart 23:33
03

Erhan - Çok uzağa gitmeye gerek yok. Düzcede uygulandı. sonuç rezalet. Kesinlikle karşıyım.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 30 Mart 22:11
02

Luto - yazarı alnından öpüyorum, bu proje kesinlikle iptal edilmeli..

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Mart 00:20
01

A.sakaryalıyız Biz. - hah şimid içinrahat ettimi ihale ertelendi coşkun çok bilir şimdi rahat et!

Yanıtla . 4Beğen . 8Beğenme 27 Mart 18:24


Anket Sakaryaspor'un yüzde 49 hissesinin satılmasını destekliyor musunuz?