Bitsin bu gerginlik!

Birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımızın olduğu günlerden geçiyoruz. Ama gelin görün ki hayatımızda nelerin önemli, nelerin o kadar da değerli olmadığını anladığımız şu günlerde bile siyasi kavgalar bitmiyor.
Siyasilerin birbirlerine karşı kullandığı yıkıcı üslup, kutuplaşmalara sebep oluyor. Bu tür gerginlikler onları destekleyenlere de yansıyor ve sonra ortalık toz duman..  İktidarın yaptığı güzel çalışmalar varken bunları takdir etmeyi bilmeyen bir muhalefet, muhalefetin önerdiği ve doğru olan fikirleri hiç önemsemeyen bir iktidar. Tartışmalar aslında bizleri her zaman kötü etkilemez, besleyici tartışmalar yapmak da mümkün ama bu durumu kötü etkileyen şey, fikirlerini söylerken baskıcı bir üslupla iki tarafın da birbiriyle çekişme halinde olması. Şu süreçte aslında birleştirici bir üslupla, hepimizin dertlerinin aynı olduğunu kabul eden ve bunlara çare arayan bir siyasi ortam görmek istemez miyiz? Kavganın, kutuplaşmanın, kardeşçe yaşamak yerine birbirimizi ötekileştirmenin bize özellikle de böyle bir süreçte hiçbir faydası olmaz, o yüzden daha önce de temenni ettiğim gibi siyasetçilerimizin kelimelerini özenle seçerek kullanmasını diliyorum.
Bence zaten bugünlerde tek bir gündemimiz olmalı. O da dünyada ve ülkemizde krize yol açan bu virüsten nasıl kurtulacağımız, normal hayatlarımıza dönmek için neler yapmamız gerektiği. Tabi sorun virüsün geçmesiyle de bitmiyor. Çünkü bu krizin ekonomiye etkilerinden kurtulmak ve yeni bir düzene girmek, en az virüs krizini atlatmak kadar zor olacak belli ki. Yakın tarihte eşi benzeri olmayan bir krizden geçiyoruz ve ne kadar süreceği de belirsiz. Bu virüsün günlük yaşamımızda birçok şeyi değiştirdiği aşikar ama asıl sorun yaşamlarımızı nasıl etkileyeceği, yani virüsten sonra nasıl toparlanacağımız… Elbette salgın sonrası neler olacağıyla ilgili bir sürü öngörü var. Bunlardan arasında ihtimal verilen, bu salgının dijitalleşmeyi hızlandırması. Hatta bir yerde pandemi sonrası dünyada şirketlerin insan gücünü daha az kullanacağını okudum. İnsanlar yerine yapay zekanın kullanılacağı yazıyordu. Sebep olarak da onların hastalanmıyor olması gösterilmiş. Bu bir ihtimal olsa da bu sürecin böyle olmayacağını düşünüyorum. Hiçbir toplum değişimden kaçamaz ama nasıl değişeceğimize de biz karar vereceğiz.  Virüs sonrası olası şey bundan sonra ülkeler, kendi ihtiyaçları için kendi topraklarında üretim yapma politikası izlemesi olabilir. Muhtemelen sürecin kötü etkilerini atlatmak için tarım ve hayvancılık alanlarında kendi kendine yetebilen, teknolojisi ilerlemiş, sağlık sistemleri oturmuş bir ülke hedeflenecektir. Tabii  o zamana kadar bu sürecin tek motivasyonu insan ve insan sağlığı olmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zerrin Çağlayan Anıl - Mesaj Gönder --- Okunma
Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!