Büyük endüstriyel kaza nedir? BEKRA nedir?

 Bu maddelerin depolanması, kullanımı, üretimi, taşınması veya bertarafı sırasında oluşacak bir aksaklık sonucu meydana gelebilecek bir patlama, yangın veya yayılım, ağır tahribata yol açabilir.

Tehlikeli madde içeren, çok sayıda insanın sağlığını tehdit eden, doğal çevrenin kalıcı olarak veya uzun dönemli kirlenmesine neden olan ve yüksek derecede maddi hasar veren, geniş çaplı acil durum müdahalesi gerektiren yangın, patlama ve toksin yayılım olayları Büyük Endüstriyel Kaza olarak sınıflandırılmaktadır.

Dünyanın birçok noktasında son yıllarda meydana gelen büyük endüstriyel kazalar ağır çevresel, sosyal ve ekonomik olumsuzluklara yol açmıştır. İtalyanın Seveso (İtalya, 1976) kasabasında gerçekleşen kaza sonucu yayılan zehirli kimyasal bulutu ve Bhopal’deki (Hindistan, 1984) toksin sızıntının oluşması, endüstriyel kaza tarihinde önemli vakalar arasında sayılabilir. Maalesef şuan için altı hemşehrimizin vefatına ve onlarcasının yaralanmasına sebep olan havai fişek patlaması da bu listede yerini almış oldu.

Türkiye’de mevcut durum: Büyük Endüstriyel Kaza Risklerinin Azaltılması (BEKRA) Mevzuatı

1976 yılındaki Seveso kazasının ardından, Avrupa Birliği (AB) , benzer kazaların önlenmesini ve kontrolünü amaçlayan Seveso Direktifini kabul etti. Direktif, meydana gelen büyük endüstriyel kazalardan çıkarılan dersler dikkate alınarak çeşitli aralıklarla güncellenmiştir. Seveso Direktifi iki defa büyük değişiklik geçirerek günümüzde Seveso II Direktifi olarak adlandırılmaktadır.

Ülkemizde SEVESO II Direktifinin uygulanmasına yönelik olarak 30 Aralık 2013 tarihinde “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik” (BEKRA) yayınlanmıştır. Türkiye, Seveso II Direktifini AB uyum süreci ile birlikte Aralık 2013’te “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkındaki Yönetmelik” ile uygulamaya koymuştur. Bu yönetmelik, Türkiye’de Büyük Endüstriyel Kaza Risklerinin Azaltılması (BEKRA) Mevzuatı olarak bilinmektedir. BEKRA mevzuatı, işletmecilere, kamu kurumlarına ve yerel idarelere farklı sorumluluklar getirmiştir.

Büyük Endüstriyel Kazalar ve Sonuçları

Kazaları Önlemek Mümkün… BEKRA Yönetmeliği’ne tabi kuruluşların son derece sıkı güvenlik tedbirleri altında çalışıyor olmaları ve yetkililer tarafından denetlenmeleri, tüm güvenlik tedbirlerine ve kontrolleri almış olmaları kazaların yaşanmayacağını garanti edemez. Bu kazalar yangın, patlama ya da toksik (zehirli) yayılım şeklinde yaşanabilir. Büyük endüstriyel kazaların gerçekleşme ihtimali, önlemler alındığı takdirde yok sayılacak düzeye inecektir. Buna rağmen, ihtimal ne kadar düşük olursa olsun, kaza riski ortadan kalkmayacaktır. Endüstriyel kazaların etkileri, kazadaki tehlikeli maddenin yoğunluğuna ve dayanıklılığına bağlı olarak büyük değişiklik gösterebilir. Yalnızca yangın ve patlamaların bulunduğu kazaların coğrafi ve iklimsel etkileri sınırlı olabilir, ancak zehirli maddelerin havaya, suya ya da toprağa yayılmasıyla oluşan ‘domino etkisi’ sonucunda, bu etkiler çok büyük boyutlara ulaşabilir.

Havai Fişek Fabrikası Patlamasının Değerlendirilmesi…

            İlimizde meydana gelen ve herkesi derin üzüntü içerisinde bırakan havai fişek fabrikası patlaması ile ilgili genel bir değerlendirme yapacak olursak, geçmiş zamanda aynı fabrikaya ait birçok patlamaların ve ölümlü iş kazalarının olduğunu biliyoruz.

İş kazalarının yüzde 10’u kullanılan alet, edevat kaynaklı, yüzde 88’i insan kaynaklı,  yüzde 2 si de ön görülemeyen risklerden kaynaklanmaktadır. Dolayısı ile meydana gelen kazaların, kullanılan alet ve edevatların bakım ve onarımlarını yaparak yüzde 10, eğitimli ve iş güvenliği kültürünü benimsemiş insanlar yetiştirerek yüzde 88, toplamda yüzde 98’ininin önüne geçme ihtimalimiz bulunmaktadır. Fakat geriye yüzde 2 gibi küçükte olsa, tüm önlemlerin alınmasına rağmen ön görülemeyen risklerden kaynaklı kazaların olma ihtimalini de unutmamak gerekir.

İş Güvenliği Kaza Olmadan Konuşulması Gereken Bir Disiplindir…

Kaza olduktan sonra iş güvenliğinin konuşulması yersizdir. İş güvenliği, kaza olduktan sonra bir suçlu bulabilmek için başvurulan bir disiplin değildir. İş güvenliği kültürünün amacı riskleri kaza olmadan ortadan kaldırmak ya da kabul edilebilir bir seviyeye çekerek kazaların önüne geçmektir. Kaza olduktan sonra olay havai fişek fabrikasında olduğu gibi adli vakaya döner. Yani ilgili yargı organları olayı araştırır ve kararını verir.

Havai fişek üretimi gibi son derece yüksek risk seviyesine sahip, hassas ve üst düzey güvenlik önlemlerinin gerektiği bir işletmede gerekli tedbirlerin alındığını en azından şuan için varsaymamız gerekiyor. Geçmişte de kaza kayıtları bulunan işletmenin, bu kazalardan gerekli dersleri çıkarıp, üstüne düşen tedbir ve önlemleri alıp almadığı ile karar, soruşturmalar neticesinde ortaya çıkacaktır. Firmanın kaza ile ilgili ihmal veya tedbirsizliğinin bulunması halinde, ciddi maddi manevi para ve hapis cezası ile cezalandırılacaktır. Fakat ne olursa olsun hiç bir şey 6 hemşehrimizi geri getirmeyecektir.

Bizim asıl odaklanmamız gereken, ilimizi ve ülkemizi yasa boğan bu üzücü iş kazasından üzerimize düşen dersleri çıkarmaktır. İçerisinde olduğumuz sektör ne olursa olsun unutmamalıyız ki bizimde başımıza iş kazası gelebilir. Bunun için iş kazasının bizim başımıza geleceği zamanı beklemek yerine, başkalarının geçirdiği kazalardan; ister işveren olalım, ister işçi ders çıkarmamız ve üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirmeyi alışkanlık haline getirmemiz, iş güvenliği kültürümüzü en yüksek seviyeye çıkarmamız gerekmektedir.

Patlamada hayatını kaybeden hemşirelerimize Allah'tan rahmet, acılı ailelerine sabırlar diliyorum. Tüm Sakarya'mızın başı sağolsun...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Samet Çağlayan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

30

Di̇ki̇ştutmazsabri̇ - Samet bey haftaya yazınızda ölen askerlerle ilgili kimin sorumlu oldugu konusunda bizi aydınlatırsanız sevinirim. Bakalım mesleginizi mi yoksa iktidarı mı daha çok seviyorsunuz. Saygılar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Temmuz 20:21
29

Derya Acar - Yazılarınızı takip ediyorum ve başarılı araştırmalarınızı beğeniyorum. Yazılarınızla ün salmanız kaçınılmaz...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 08 Temmuz 12:33
28

Mert Kılınç - tekniğini beğendim samet abi işide çözmüşsün ama biraz daha kendini geliştirmelisin....

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 07 Temmuz 11:16
27

Gamze ersan - Samet bey çok güzel ve aydınlatıcı bir yazı olmuş emeğinize sağlık

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Temmuz 01:11
26

Ferit Yildiz - Samet bey tebrikler. bu ve benzer konularda yorumlarınızı görüşlerinizi bekliyoruz. Çok güzel tespitler ve öneriler.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 07 Temmuz 01:09
23

Zeynep - Hepimizi uzen bu olay sonrasinda bizleri bu konu hakkinda bilgilendirmeniz cok iyi oldu yazilariniz gayet guzel basarilarinizin devamini diliyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Temmuz 00:34
22

İstenmeyen Tüy - Biz kültürlenelim de patron çalıııış derse çalışıyoruz, dur derse duruyoruz itiraz ettiğin anda istenmeyen adam ilan ediliyoruz.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 07 Temmuz 00:33
21

Kerime Hafız - Samet bey yazılarınız la bizleri bilgilendiğiniz için teşekkür ederiz başarılarınız devamını dilerim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Temmuz 00:31
20

Belkıs Akkale - Yazılarınızı takip ediyorum bilgilendirmeler harika başarılarınız devamını dilerim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Temmuz 00:26
19

Yunus Taşpinar - Samet beyi bu güzel bilgilendirme için teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 23:50
18

Muhammed Dağteki̇n - Samet bey yine çok güzel özetlemişsiniz teşekkür ederiz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 23:49
17

Ebru - Bilgilendirici bir yazı ? Emeğinize sağlık Samet Bey

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 23:31
14

Melike Büyük - Samet bey bizi bir kere daha bilgilendirdiniz umarım başarılarınız bu hızla devam eder covid 19 hakkında paylaştığınız makaleden sonra sizden bu kadar güzel bir yorum daha bekliyorduk teşekkürler Samet bey

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 23:10
13

Seçkin Tiryaki - Kaleminize ve yüreğinize sağlık Başarılarınızın devamını dilerim Herkes için aydınlaıtıcı bilgi ve fikirleriniz çok iyi olmuş diğer makalelerinizi sabırla bekliyor olacağım Samet Bey

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 06 Temmuz 23:07
12

Murat Tiryaki - Samet Bey diğer covid-19 yazınızıda okumuştum ve sizin sayenizde bir kaç şeyi daha iyi anladığımı düşünüyorum. Yazılarınız ile bizleri aydınlattığınız için size minnetarız. Yazılarınızın devamını dilerim.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 23:06
11

Zeynep Deği̇rmen - Samet bek makalelerinizi büyük bir zevkle okuyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 23:05
10

Lale Yıldız - Yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederiz Samet bey

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 23:04
09

Münevver Yatkın - Bilgilerinizi bizede aktardığınız için cok teşekkür ederiz samet bey başarılar...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 23:04
08

Sonnur Açik - Samet bey yorumlama tarzınız çok açıklayıcı olmuş teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 23:03
06

Ayşe Gül - Harika bir yazı olmuş Samet bey bilgilendirme için teşekkür ederiz .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 22:59
05

Tuğba Tiryaki - Samet bey harika bir yazı olmuş kaleminize sağlık başarılarınızın devamını dilerim

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 22:58
04

Müge Ti̇ryaki̇ - Yine yorumlarınızla bizi en güzel şekilde aydınlattınız anlatımınızın sadeliği ve açıkılayıcı olması bizi ekstra memnun ediyor makalelerinizin devamını sabırsızlıkla bekliyoruz

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 22:58
01

Danışman - Samet bey kaleminize ve yüreğinize sağlık.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 21:11


Anket Sakarya'da en çok hangi basın organına güveniyorsunuz?