Aşı yaptırmalı mı, yaptırmamalı mı?

Aşılama zayıflatılmış virüs ya da bakterilerin ya da bunlarınparçalarının vücuda verilerek bağışıklık elde edilmesidir. Bu sayede öldürme veya sakat bırakma olasılığı yüksek olan bulaşıcı hastalıkların engellenmesi ya da zararının azaltılması amaçlanır. Aşı hem bireysel bağışıklığı, hem de aşılanmamış kişilerin, aşılanan kişiler nedeniyle, hastalık etkeni ile temaslarının azalması sayesinde toplumda o hastalığın görülme hızının azalmasını yani toplumsal bağışıklığı sağlar. Aşılama programları bulaşıcı hastalıklarla mücadelede en maliyet etkin yöntemdir. Aşılar halen yılda 2 milyondan fazla kişinin hayatını kurtarmaktadır. Tüm çocuklar uygun aşılanabilse her yıl yaklaşık 1,5 milyon kişi aşı ile önlenebilir hastalıklardan ölmekten kurtulacaktır.

Aşılamanın bulunmasından önce hastalığa dair toplumdaki yaygın  korku aşı kabulünü arttırmaktaydı. Ancak artan aşılamaya bağlı olarak hastalık ve ölümlerin azalması sonucunda  toplumda hastalığa dair korku unutuldu ve aşılamaya ihtiyaç kalmadığı ya da gerek olmadığı düşüncesi gelişti, bu da aşı kabullerinin azalmasında etkili oldu.

Günümüzde aşı yaptırmayı reddeden aile sayısı artmaktadır. Oysa kendi öz evladı dahi olsa bir diğer kişinin sağlıklı yaşama hakkına zarar veren herhangi bir tutum tartışmaya bile açılmamalıdır. Ayrıca bağışıklık sistemi yetmezliği olanlar, kanser tedavisi görenler, organ nakli hastaları, çok yaşlılar, hamileler, çok küçük bebekler gibi aşılanamayan riskli kişileriolası bir salgında korumak için gereken toplum bağışıklığı eşiği %80-95 arasında değişmektedir. Aşılama oranları bu oranların altına düştüğünde o toplumda salgınlar görülmeye başlamaktadır. Çocukların aşılanmaması sadece kendilerinindeğil, toplumdaki birçok farklı insan grubunun sağlığını datehlikeye atmaktadır.

Aşıların gerçek ya da çarpıtılmış tehlikelerini ele alan yayınlar günümüzde de ebeveynleri etkilemektedir. Ancak anekdotniteliğinde kabul edilebilecek bilimsel olmayan delillerle kamuoyunda kafa karışıklığı yaratan alternatif tıp uygulayıcıları, din görevlileri ve medyatik kişiler; hatta bazı akademisyen ve tıp doktorlarının da aşı karşıtı görüşleri ebeveynlerin aşılama konusunda sağlıklı bir karar vermesini oldukça güçleştirmektedir.

Ülkemizdeki aşı takvimine göre hepatit B (B tipi sarılık etkeni), difteri, boğmaca, tetanoz, Heamophilus influenza Tip b (bronşit ve menenjit etkeni), tüberküloz (verem), poliomiyelit ( çocuk felci etkeni), kızamık, kızamıkçık, kabakulak, pnömokok (zatürre ve menenjit etkeni), hepatit A (A tipi sarılık etkeni) ve su çiçeği aşıları ücretsiz olarak tüm çocukların aşılanması hedefiyle uygulanmaktadır. İshal aşısı, iki ayrı menenjit aşısı ve  HPV (rahim ağzı kanseri) aşısı da özel aşı olarak uygulanabilmektedir. Hepatit B yani B tipi sarılık siroz ve/veya karaciğer kanserine, difteri ağır solunum yetmezliğine bağlı ölüme, boğmaca ölüm veya sakat kalmaya, kızamık zatürre veya beyin enfeksiyonuna, çocuk felci sakatlık veya ölüme, tüberküloz, hemofilus influenza, pnömokok, ölüm veya sakat kalmaya, kızamıkçık sakat veya ölü doğumlara, kabakulak sakatlık ölüm veya kısırlığa, Hepatit A yani A tipi sarılık ölüme, suçiçeği beyin iltihabına yol açarak ölüm veya sakatlığa, HPV  rahim ağzı kanseri yaparak ölüme, grip ise kalp veya böbrek veya solunum yetmezliği ile ölüme yol açan aşıyla korunulabilecekenfeksiyonlardır

Aşılama Takvimi Aşı Üreticileri Tarafından mı Belirleniyor?

Aşı üreten firmalar aynı zamanda hastalıklara yönelik ilaçları da üretmektedirler. Bu durumda ortada bir kar amacı varsa aşı ile önlenebilir hastalıklara yönelik aşılama programlarıyapılması değil, hastalıkların ortaya çıkması ve tedavisine yönelik ilaçların satılması bu firmalar için daha mantıklıolacaktır. Aşıların fiyatları ile karşılaştırıldığında bir kişinin tedavi maliyeti yüzlerce doz aşıya karşılık gelmektedir.

Şunları bilelim:

Aşı dışında bulaşıcı hastalıkları ortadan kaldıran başka bir yöntem yoktur.

Aşılama durursa her yıl Türkiyede yaklaşık 15 bin kişi ölecek ve 45 bin kişi sakat kalacaktır.

TV kanallarında ‘çocuklarınıza aşı yaptırmayın’ diyen kişilerin hepsinin çocuklarının aşıları tamdır.

Bu kişilerin aşı karşıtı konuşmalarının tek amacı ‘şöhret’ kazanmaktır.

Aşılarda domuz kanı, kısırlaştırıcı veya otizme yol açan bir madde, zararlı düzeyde alüminyum yoktur.

Artık tekli enjektörler kullanıldığı için aşıların içinde cıva da bulunmamaktadır.

Grip hastalığının zararı , aşının yapabileceği alerjik reaksiyonla karşılaştırılamayacak kadar fazladır.

Dünyada evlatlarımızı koruyamayacağımız birçok hastalık var iken en azından koruyabileceklerimiz yüzünden hasta olup, sakat kalmalarına ya da ölmelerine izin vermeyelim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Zeynep Öz - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

13

Özlem - VERDİĞİNİZ BİLGİLERDEN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜRLER,HER ZAMAN EN GÜVENİLİR DOKTORLARDAN...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 15:01
12

Göktürk Kağan - Sn.Zeynep Hanım, sizin de bildiğiniz gibi bir ilacın piyasaya verilmesi için molekül çalışmalarından sonra çok katmanlı bir süreci vardır. Bu süreç bağımsız laboratuvarlar ve gönüllü kişilerle yapılmaktadır. Tüm bu sonuçlar sonunda Sağlık Bakanlığı onayında piyasaya sürülmektedir. Bu ilaçların kullanım sürelerini ve uygulamalarını molekülün bulucusu tarafından belirlenmektedir, çünkü tüm deneyleri onlar yapmaktadır. Kaldı ki piyasaya verilen ilaçlar her ülkede onay alamamaktadırlar. Bunun nedeni raporu yeterli bulmayışları veya kendi devlet laboratuvarları sonuçlarıdır. Ya da başka ülkelerde çıktıklarından sonraki takipleridir. Veya dediğiniz gibi teknolojileri. Bu nedenle, bu sonuçlara ve makalelere göre ayrıştırarak söylemek gerekir sanırım. Unutmayalım ki ilaç, dozu azaltılmış zehirdir der uzmanlar. Kaldı ki aşı sistemi oturmuş olan güzel ülkemin bu sistemi suriyeli göçmenlerden sonra çöktüğü tüm yetkili ağızlardan söylenmiştir. O dönem kızım dahil çok çocuk aşılı olmalarına rağmen kızamık ve kızamıkçığa yakalandılar. Çözüm yetkili kişilerin elindedir. Mesela gelin Sapanca sahil yoluna, otobüs otoparkında araçlardan inen arap turistlerin kafilelerce maskesiz nasıl inip, sahilde gezdiklerini görün. Ve o üç tekerli bisikletlerle tüm ara sokaklarda bile ordu gibi geziyorlar. Biz ise kendimizi korumak için evlerimizden çıkmıyoruz. Konaklamalarda HES kodu sorulurken bu kafilelerin ilçe girişlerinde neden sorulmadığını anlamış değilim. Saygılarımla,

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 00:40
11

Sakaryalı - İşi ehli açıkladığında bile saplantılı insanları aşılama konusunda ikna etmek imkansızdır.ben şahsen Çin aşısını eğer uygun görülürsem yaptıracağım,nedenmi Çin 1.400 milyar nüfuslu çok kalabalık bir ülke ve yılda enaz 3-4 değişik yeni virüsle mücadele ediyor yani aşı konusunda tecrübeliler ve 1 yıl sonunda ülkede covit 19 vakasında yok denecek kadar azdır demekki adamlar aşı ile bu hastalığı bitme noktasına getirmişler gibi görünüyor bu sebepten dolayı Çin aşısını yaptıracağım.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 03 Aralık 22:32
14

5454 - @Sakaryalı 11 nolu yoruma cevabı: Acaba önce Çinliler aşıyı yapıp sonra virüsü özgür mü bıraktılar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Aralık 23:09
10

Aybike Usta - Doktor Zeynep Hanıma aşı ile ilgili vermiş olduğu bilgilerden dolayi

Çok

Teşekkür ederim.Tanıdığım

En iyi çocuk doktorudur.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 03 Aralık 21:20
09

Merve Elif Mutlu - Güvendiğimiz tek çocuk doktoru.Saat kaç olursa olsun her zaman yanımızdaydı.Onun bu konu hakkındaki fikirleri de bizim için çok önemli.Hocam ne diyorsa doğrudur.

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 03 Aralık 19:06
08

Yenicamii Esnaf - Zeynep Hanım net bir şekilde Sakarya’daki en iyi çocuk hekimidir. Verdiği bilgiler içinde çok teşekkür ederiz.

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 03 Aralık 15:27
07

Feruzan Güngördü - Dr zeynep hanıma degerli bilgileri için çok teşekkür ederim .

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 03 Aralık 14:30
06

Taner Yıldırım - Dr.zeynep hanımdan Allah razı olsun çocuklarım önce Allah'a sonrada Zeynep hanıma emanettir kendisi çok çok iyi bir dr.allah razı olsun

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 03 Aralık 13:01
05

Beyazgül - Zeynep hanım gerçekten işine sadık bir doktor, izindeyken bile küçük bebeğimizle ilgilendi. Sürekli haberleştik gerçekten gözü kapalı güvenilir doktorlardan..

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 03 Aralık 12:42
04

Meltem Esen - Çok guzel bilgiler Zeynep hanım iki çocuğumun da doktoru çok memnunuz kendisinden sürekli irtibat halindeyiz verdiği bilgiler için de teşekkür ederiz

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 03 Aralık 12:25
02

Adapazarlı - Zeynep hanım iyi ve bilgili bir insandır kendisine çocuğumu doğduktan itibaren ona takip ettirdim çocuğumuz üzerinde emeği çoktur kendisinden Allah cc razı olsun.saygilarimla

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 11:58


Anket Karla mücadeleyi ne kadar başarılı buldunuz?