Toplum vicdanında mahkûm edildiler...

Bilimsel bilginin üretildiği, üretilen bilginin geleceğe aktarıldığı ve elde edilen bilimsel birikimin toplumla paylaşıldığı alanlar olarak tanımlanır, üniversiteler.

Özgür düşüncenin adresidir.

İfade ve düşünce özgürlüğünün temsil edildiği ve aynı zamanda varlık sebepleridir.

Düşünmenin ve ifade edilmesinin de iki temel zemini vardır.

Yazılı metne bağlı, yani yasalar ve insan olmaktan kaynaklı vicdana yaslanan yasalar, yani yazılı metni olmayan yasalar.

“Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller.”

Çağdaş dünyada gelişmiş milletler seviyesine ulaşmanın en önemli yollarından birinin, geleceği tayin edecek gençlerin düşüncelerinin ve vicdanlarının hür olmasını, özgür düşünen bireyler olarak üretim ve araştırmacı olmalarının önünde ki en büyük engel olduğu düşüncesi ile “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” diye tarif etmiştir Ulu Önder ATATÜRK.

Toplum inşasında ki önemi tarif etmekte bilginin varlığı, ifade ve düşünce özgürlüğünün ehemmiyeti.

Günümüzde üniversiteler bu özelliği kaybetmiş ya siyasal iktidara dayanmış ya da belli başlı cemaatlerin hüküm sürdüğü merkezler haline dönüştüler.

Kendilerini ifade ediş biçimleri de maalesef güç aldıkları odaklara göre biçimlemekteler, bilimsel bilgi temeline dayanmayan ve özgür ifade edilmiş düşünceden uzak tutum sergilemekteler.

Diğer bir deyişle yaranma çabası içerisindeler.

Özellikle son aylarda Sakarya Üniversitesinde bitmek bilmeyen ardı arkası kesilmeyen skandallar yaşanmakta.

Akademik yaşama uygun düşmeyen, bilimsel zeminden beslenmeyen hiçbir haklı gerekçe ile ifade edilmeyecek, “ipe sapa gelmez” açıklamalar ile hizmet ettikleri çevrelere şirin görünme çabasından öteye gitmeyecek davranışlar sergilenmekte.

Ki maalesef adresi yaşadığımız ve özel diye nitelendirdiğimiz şehrimiz de yaşanmakta.

İsimlerinin önünde akademik unvanlar taşıyan, açıkçası hangi marifetle aldıkları bilinmeyen bu kişilikler Üniversite’ye verdikleri zararın yanında Sakarya şehrinde yarattıkları tahribat, özür ile geçiştirilecek durumda asla değil.

Kendimizi yargının yerine koyarak bir hükümde bulunmak onlardan farklı kılmaz.

Ancak yazılı olmayan yasal durum VİCDAN mahkûmiyeti diye de bir şey var.

Toplum vicdanında mahkûm edildiler.

“kansızlar partisi, kokoş, nonoş, sarhoş, din kaçkını, gâvur artığı” gibi ağza alınmayacak ve edebe uygun düşmeyecek ifadelerinin sahibi Sakarya Üniversitesi görevlisi,

Bir diğeri ise andımız için “faşist” bir uygulama diyerek, sözüm ona bilimsel ve özgür düşünen varlık olarak görüş belirtiyor.

En son skandal ifade ise bardağı taşırmaktan öte gitti, tahammül sınırlarını zorlamakta.

Üniversiteler için “ neredeyse fuhuş evleri “ diye ahlaktan yoksun yakıştırmada bulunan “ efendim üniversiteler şehirleri geliştiriyormuş, falan filanda… Yalan böyle bir şey yok, bakın üniversitelere, bütün Türkiye’de üniversitelerin yerleştiği yerler Nişantaşı’na döndü. Bizim Serdivan, Sakarya’ya gelip görsünler. Yapılar, Sayın Cumhurbaşkanı’mızda vurguladı. Neredeyse fuhuş evleri, gördüğüm var istisna değil, gördüklerim var gelin gezdireyim. Apartları anlatayım” diye akıldan uzak, vicdanla bağdaşmayan açıklamalarında sahibi Sakarya Üniversite akademik kadrosunda görevli bir zat.

Halı altına süpürülerek geçiştirilecek hafiflikte asla değil, sergiledikleri tavır yalnızca kendileri ile sınırlı kalmayarak görev yaptıkları Sakarya Üniversitesi’ni de kapsamakta.

Bir şehrin kimliğini de sorgulatmakta.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Fatih Savaşan ve yönetim kademesi hukuksal süreci bir an evvel başlatmalı, zamana asla terk etmemeli.

“gerekli işlemin başlatıldığı” duyurusu geldi Sakarya Üniversitesinden, geçmiş uygulamalar tereddütte itiyor, sorun tekil değil.

Şehri ve Sakarya Üniversite camiasını etkileyen, karmaşık bir gelecek tahayyülü olur ki bunu sanırım hiçbirimiz istemeyiz.

Toplumsal akıl sosyal izolasyonu kuşkusuz sağlayacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ergün Özkan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

04

Mahsun Ileri - CHP DE TACİZ VE TECAVÜZ İDDİALARI ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR. BU KONUDA HERHANGİ BİR YORUMUNUZ YOK MU

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Aralık 18:07
03

Ahmet Kiliç - Varsın bilim adamları bilimleri ile uğraşsın Sen gencim İLİM le uğraş ki ömrün boşa gitmesin. 70 yaşlarında bir hemşerin olarak isterdim ki daha mücerret delillerle şehrimize ve okuyanlara yaralı bilgiler aktarasınız, Gençler olarak bu vatan bir kuşak geriden gelmeniz hasabıyla sizlere emanet olacaktır sahip çıkarsanız leyhinize çıkmazsanız aleyhinize olacaktır. Gelelim Sofuoğluna; önce kendisi ile tanışmanı tavsiye ederim, hangi derdini anlatmaya çalışmıştır ve nasıl linç edilmeye çalışılmaktadır. Ebubekir hoca mütedeyyin bir ailenin mümtaz bir evladıdır kimsenin tevasutuyla Prof. olmamıştır, bir gerçeği dile getirmiştir. Bahse konu yerden hiç geçmemiş gibi Lafı tersinden anlamak isteyenler malzeme ganimeti bulmuş gibi saldırıya geçmiştir, Ebubekir hoca hukuki süreci başlatmıştır, duyduğunu yazmak kalemşörlük değildir, kalemşörlük yanlışı düzeltmek, kabul görmüş doğrularla İnsan değerini sahiplenmektir. Gördüğünüz ve göreceğiniz meseleleri Vahye dayalı hür düşünce ile çözerseniz sizi takip edenlere yararlı mesajlar iletmiş olursunuz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Aralık 21:26
02

Ali Sacid Pusat - Hür düşünceye saygı hani .

Sizinki ne benzemiyor.. Sizi alkışlamıyorsa saygı yok.. Örümcek kafa..

Çağın geldiği insanlık yozlaşması.. Çoğunluk kabul ediyor diye doğru olan mı?

Sokakta gece kıyafeti hatta kıyafetdşzlik!

Sokakta icra edilen cinsellik.. Normal mi? Sınırsız özgürlük olur mu? İnsana yakışan bu mu?

Sapıklığa karşı mücadeleniz varmı. Gündemde bu kadar tuttunuz mu?

Aileyi bitiren İstanbul Sözleşmesi! Zina serbestliği sizi ürkütür mü? TV ler den akan iğrenç yaşamların çaresine kafa yordunuz mu?

İnsan insan olmak zorunda.. Müslüman olmayabilir.

Arı olmayan insan olamaz..

Bu kadar kokuşmuş bir düzeni medeniyet ideolojik sınıfa sokamaz sınız

Tek gerçek insanlığa huzuru doğruyu öğret en İslamdır. Gerisi cehalet.. Müslüman ın hatası İslam’a bağlanmaz. Hayat imtihan iyi kötü vardır

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 20 Aralık 12:39
01

Özcan ÇAMDAĞ - Bunlar organize sistemli işler.

Çok çabukta çark edebiliyorlar.

Yandan ortadan zikzaklı yollardan farklı

Konularla toplumu zehirleme tatbikatları.

Benim bir siyasi tabirin var.

Bunlar için.

Zehirli sarmaşıklar ve bu şehre RADON GAZI

SALGILIYANLAR.

Bu tiplemelerin esas meseleleri dış kapıya

Gelindiğinde aynı olduğu anlaşılıyor.

CUMHURIYET ve CUMHURİYETİN DEĞERLERİ

ÜNİVERSETELER GENÇLER MEMLEKETİN

GELECEĞİ ipotek altına alınmak isteniyor.

DİP NOT.

Beyindeki rahatsızlık paslanmış kalpten ve

Ruhsuzluktan gelmektedir.

Hiç bir doktor bu tiplere reçete yazamaz.

Yazsada Eczane raflarında bulamazsınız.

Aynı Dünyanın fertleri değiliz.

Ayıpla barışan Arsız olur.

Arsızlarla uğraşmak zor olur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 20:14


Anket Sakarya'ya hayvanat bahçesi yapılsın mı yapılmasın mı?