Kontrolsüz internet kullanımı

Teknolojinin gelişimi ile birlikte internet kullanımı yaşamlarımızda daha önemli hale gelmektedir. Pandeminin başlamasıyla birlikte internet yaşamlarımızda daha fazla yer edinmeye başlamıştır. Virüs nedeniyle gerçekleşen uzaktan eğitim faaliyetleri ile birlikte internet özellikle öğrenciler için olmazsa olmaz hale gelmiştir. Çeşitli tedbirlerin alındığı bu
süreçte öğrenciler eğitim faaliyetlerinin yanı sıra arkadaşları ile sosyalleşmeyi ve serbest zaman etkinliklerini internet üzerinden gerçekleştirdiler.


Bu yönleri ile internet, eğitim faaliyetlerinin online olarak gerçekleştirilebilmesi, bireylerin sosyalleşebilmeleri, serbest zaman aktiviteleri gerçekleştirebilmelerine olanak sağlamaktadır. Fakat tüm bunların yanında internetin çok yönlü kullanımı hem çocuklar hem de ergenler için internetin kontrolsüz bir biçimde kullanımına neden olabilmektedir.


İnternetin kontrolsüz bir biçimde kullanılmasının hem çocuklar hem de ergenler üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Zaman sınırlaması olmayan uzun süreli internet kullanımı yetişkin bireylerin yanı sıra çocuklar ve ergenler üzerinde de hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkiler meydana getirebilmektedir.


Holman vd. (2005) araştırmaları sonucunda uzun süre internet kullanan ve zamanını bilgisayar oyunları ile geçiren çocukların özgüvenlerinin düşük olduğunu, sosyal gelişimlerinin büyük ölçüde gerilediğini, sosyal kaygı düzeylerinin ve saldırganlık davranışlarının ise yüksek olduğunu belirtmişlerdir.


Ayrıca, sürekli internet başında olan çocukların yönlendirilmiş dikkat süresi kısalmakta ve bu çocukların akademik ilgileri de düşük olmaktadır.


Bunun yanında yapılan çeşitli araştırmalarda, internet kullanım süresinin artmasının öğrencilerin okul performansları ve akademik başarılarının düşmesine sebep olduğu, internet yoluyla kurulan iletişimin ergenlerde sosyal izolasyona neden olduğu saptanmıştır. Dolayısıyla internetin çocuklarına yarardan çok zarar vermesini önlemek adına
anne-babalara çeşitli görevler düşmektedir.

Öncelikle anne-babalar bilgisayar, telefon, tablet vs. gibi teknolojik aletlerle ne kadar vakit geçirdiklerini gözden geçirmeli ve çocuklarına iyi birer rol model olmalıdırlar. Aile olarak geçirilen nitelikli ortak vakitlerin olmasına özen gösterilmelidir. Kahvaltı ve akşam yemekleri yarımşar saat birlikte yenilebilmeli ve yarım saat ailece sohbet edilebilmelidir.
Bu şekilde aile içerisinde karşılıklı güvene dayalı ve iletişime açık bir ilişki kurulması sağlanmalıdır.

Ebeveynler çocuklarının yaramazlık yapmamaları ve kendilerini rahatsız etmemeleri için bilgisayar oyunlarını çocuklarını oyalamak için gerekli bir araç olarak görmemelidirler.

Çocuğun oynadığı oyunlar ve izlediği programlar ebeveynler tarafından incelenmelidir. Zaman zaman oynadıkları oyunlar çocuklar ile birlikte oynanmalı ve oynanan oyunun olumlu-olumsuz yönleri, eksik yönleri ve çocuğun kişilik gelişimine olumlu bir katkısı olup olmadığı hakkında aile içerisinde değerlendirilme yapılmalıdır. Çocuğun gelişimine olumlu şekilde katkı yapacak oyunlar ve programlar çocuk ile konuşarak tercih edilmelidir.

Bilgisayar evin ortak kullanım alanında bulunmalı, herkesin görebileceği şekilde yerleştirilmelidir. Çocukları ve ergenleri internet içerisindeki zararlı içeriklerden korumak için bilgisayara zararlı sitelerden koruma programları yüklenmeli, filtre programları kullanılmalı, belli arama motorları kullanılmalı, ayarları güvenli arama olarak değiştirilmeli ve güvenli internet kullanım sözleşmesi yapılmalıdır. Ebeveynler çocuklarını kumar oynanan veya pornografik içerikli zararlı siteleri ziyaret ederken görürlerse onları azarlamamalı, yaptığının yanlış olduğu ve kendisine zarar vereceği konusunda karşılıklı konuşmalıdırlar.


İnternet kullanımını sınırlandırmak için, ebeveynler çocuklarına serbest zamanlarında yapabilecekleri ilgi ve becerilerine yönelik farklı sanatsal veya sportif faaliyet alışkanlıkları kazandırmalıdır.

Ergenlik döneminin çocukluk döneminden farklı özellikleri ve gelişim dönemi açısından farklı ödevleri bulunmaktadır. Ergenlik dönemi, içerisinde bulunan bireyler için bağımsızlaşma dönemi özelliği göstermektedir. Bu dönem içerisindeki birey, kendi bağımsızlığını ortaya koyma, kendi kararlarını verme ihtiyacı içerisindedir. Dolayısıyla anne-baba tutumları ergenin bu dönem içerisindeki gelişim ödevlerini tamamlayarak bu dönemi başarılı bir şekilde sona erdirmesi konusunda büyük bir etkiye sahiptir.

Araştırmacılar, ergenlik döneminde internetin sınırsız bir biçimde kullanımının ergenin yaşamını akademik, sosyal vs. birçok yönden olumsuz olarak etkilediğini belirtmişlerdir.


Bazı araştırmacılar internetin bu denli kullanımının ergenin hayatta başarısız olduğu alanları telafi etmeye yönelik olduğunu dolayısıyla ergen tarafından korku, huzursuzluk ve hayal kırıklığı ile mücadele etmeye yarayan yetersiz bir strateji olduğunu belirtmişlerdir.


Bu nedenle ebeveynler, özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarına karşı tutumlarına daha fazla özen göstermeli, baskıcı tutumdan kaçınılmalı, ergenin yaşamının kontrolünü kendi tekellerinde bulundurmamalı ve ergenin karar verme ve sorumluluk alma becerilerini geliştirmesine katkıda bulunmalıdırlar.

İnternetin kontrolsüz kullanımını denetim altına almak için interneti yasaklamak yerine internet kullanım süresi sınırlandırılmalıdır. İnternetin kullanıldığı saatlerin yazıldığı bir internet kullanım defteri tutulabilir. Haftalık internet kullanım çizelgesi oluşturulabilir.

Yaşamlarımızı kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen teknolojiyi yararımıza kullanabilmek dileğiyle…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğba Tosun - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.Anket Millet ittifağının adayi sizce kim olmalıdır?
Tüm anketler