Sakaryaspor’un efsane ismi, “Vasiyetim beni Sakarya’ya defnedin”

Sakaryaspor tarihine geçen futbolcuların en başında yer alan isimlerden biri, Nezihi Tosuncuk’tur. Sakaryaspor taraftarı onu hiçbir zaman unutmadı. O forması için terinin son damlasına kadar mücadele verdi. Sahadaki mücadelesiyle tribünleri coşturdu. Taraftar ile özel bir iletişimi vardı. Yumruk şovuyla hafızalara kazındı. Sakaryaspor taraftarı onu izlerken büyük bir heyecan duyuyordu. Nezihi Tosuncuk ile Sakaryaspor yıllarını konuştuk.

Bu görüşmede şunu hissettim, evet Sakaryaspor taraftarı Nezihi’yi hiç unutmadı ancak o da Sakarya’yı hiç unutmamış. Öldüğünde Sakarya’ya defnedilmeyi isteyecek kadar Sakaryaspor aşığı bir isim.

O yılları anlatırken sanki 40 gün öncesini anlattığını düşünüyorsunuz. Oysa 40 yıl öncesinden bahsediyor. Tek tek isimler zikrediyor. Hangi maçı hangi hakemin yönettiğini hatırlıyor. Gollerin dakikalarından bahsediyor. Uzunçarşı’da yemek yediği lokantayı, deplasman maçlarındaki oda arkadaşlarını, kulüpte görev yapan isimleri, kısacası Nezihi Tosuncuk Sakarya’ya ilişkin hiçbir şeyi unutmuyor. Böyle bir sevgi gerçekten herkese nasip olmaz.

Sakaryaspor’a transferinden bahseder misiniz? O büyük Sakaryaspor taraftarıyla tanışmanız, kaynaşmanız nasıl oldu?
İlk olarak 1980-81 sezonunda Bursaspor’dan kiralık olarak Sakaryaspor’a gelmiştim. Sakaryaspor formasıyla çıktığım ilk maç ise ligin ikinci yarısının ilk maçında Edirne deplasmanında Edirnespor maçıydı. Hatta o maçta 1-1 bitmişti. Bende Bursa, Beşiktaş, Adana gibi takımlarda oynarken oralarda taraftarlarla farklı bir iletişimim vardı. Edirne deplasmanında da tahta tribünlerde Sakaryaspor taraftarları yer almıştı. O maçta Necdet Niş hoca beni sol bekte oynatmıştı. Sakaryaspor taraftarı beni maç öncesi tribünlere çağırdı ben gittim yumruk şov yaptım, baktım taraftar sustu. Ben tabi biraz şaşırdım. Daha sonra taraftar beni yine tribünlere çağırdı ve ben yine yumruk şov yaptım bu kez taraftarın yarısı sustu. Ben açık söyleyeyim ne olduğunu tam anlayamadım. Ardından ikinci hafta bu kez kendi sahamızda Düzce ile oynuyoruz. Sahada yarım metre kar var. Necdet hoca bana geldi seni ileride oynatacağım dedi. Bende oynat hocam, bak göreceksin 2 gol atacağım dedim. İlk yarı 0-0 bitti. Bizim sahaya bakan Recep abi vardı. Devre arası gittim ondan rica ettim, lütfen Düzce kalesinin o tarafı üstten biraz temizleyin dedim. İkinci yarıda iki gol attım. Maçı 2-0 aldık. O maçta da taraftar beni tribünlere çağırdı ben yine yumruk şov yaptım. Baktım taraftarın yarısı yine sessizliğe büründü. Ben bu işte bir terslik olduğunu anladım. Sakarya’ya yeni gelmişiz, şehri, insanları yeni yeni tanımaya başlıyoruz. Neyse ben bu olayın sebebini öğrenmek istedim. Sordum soruşturdum meğer, Sakarya’da daha önce bu tarz yumruk şov yapılmamış. E tabi bizim taraftarın bir yanı serttir ama yumuşacık da yüreği vardır. Taraftarın bir kısmı bu yumruk şova pek anlam verememiş. Sonra taraftar ile tabi çok samimi olduk. Bana bunu taraftar anlattı. Hepimiz gülmekten yerlere yatmıştık. Ama taraftar ile olan ilişkim çok iyiydi.

Sakaryaspor’da ne kadar bir süre oynadınız?
İlk sezon Tuna ile birlikte geldik. Ben Bursa’dan Tuna Fenerbahçe’den gelmişti. 86-87 sezonuna kadar Sakaryaspor’da kaldım. Yalnız 85-86 sezonunda küme düştüğümüz sezon Zonguldakspor’a beni kiralık verdiler. O zaman Zonguldak ligin dibindeydi. Ben gittikten sonra bir çıkış yakaladık, takımı toparladık. Sakaryaspor ile o zaman karşı karşıya gelmiştik. Hem içerde hem de dışarda o sezon galip gelmiştik. Hatta galibiyet golünü de ben atmıştım. Ben Sakaryasporluyum ama o sezon beni Zonguldakspor’a kiralayınca ben tabi Zonguldak forması için mücadele verdim. Hayatım boyunca giydiğim formaya ihanet etmedim. Sakaryaspor’u Sakarya’da yendik ve ligde kaldık. Maçın ardından rahmetli Ekrem Karaberberoğlu hoca geldi, bana şunu dedi: ‘Aferin Nezihi. İyi mücadele verdin. İnşallah seninle birlikte tekrar birinci lige döneceğiz’ sahanın ortasında, iki göz iki çeşme ağlarken boynuma sarılıp bunları söyledi, hiç unutmuyorum. Sonra yeniden Sakaryaspor’a geri döndüm. Konya ile yarıştık ve sonunda biz şampiyon olduk.

 Konyaspor ile ciddi bir çekişme yaşamıştık.

Tabi. Çok zor geçen bir sezondu. Konyaspor ile ilk maçı içerde oynadık. 1-0 yenmiştik. Hatta Sakarya’da Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ile oynadık, ben böyle bir taraftar görmedim. Konya’dan binlerce kişi maça gelmişti. Bunu ilk defa gördüm. Biz öndeyken sahaya üstü çıplak birisi atladı. Bu üstü çıplak adam hakeme doğru koşarken tam benim önümden geçerken ben onu yere indirdim. Konyaspor’un amigosoymuş. O anda ortalık bir anda karıştı. O amigo o arada yerde yatarken bizim Serdar’a bir tekme attı. İnanılmaz bir gerilim vardı. İkinci yarı Konya deplasmanına gitmeden önce Karagümrük’le oynamıştık. O maçın ardından hazırlıklara başladık, antrenmanda rahmetli Necdet Niş hoca yanıma geldi, Konyaspor taraftarının bizim kulübe telgraf çektiğini, ‘Nezihi buraya gelmesin, gelirse onu burada öldüreceğiz’ dediğini bana aktardı. Ve bana istersen Konya deplasmanına gelme dedi. 

Cevabınız ne oldu?
Eğer ben Konya’ya gelmezsem takım arkadaşlarım tedirgin olur. Onları yalnız bırakamam. Bana bir şeyler yapamazlar, en fazla ayağımı kırarlar. Bu durumu arkadaşlara hissettirmeyelim dedim. Konya’da şeker fabrikasında kalmıştık. Gece Konyaspor taraftarı 11’de tesisi bastılar. Jandarma geldi. Adamlar Nezihi’yi bize verin diye bağırıyorlar. Oda arkadaşım Recai bana o gece sabaha kadar namaz kıldırdı. Recai çok tedirgin olmuştu. Ne olur ne olmaz, biz namazımızı kılalım, Allah’a dua edelim, bu sıkıntıyı inşallah atlatırız diyordu. Bu şekilde ciddi bir saldırıya maruz kalınca Recai’de manevi yönden güçlü olmamız için çabalıyordu. İnanılmaz bir tablo ile karşı karşıyaydık. Stada gidince bu kez stadın önünde protestolar başladı. Ve çok ilginçtir bazıları benim korkmayıp maça gitmemi tebrik ettiler. ‘Helal olsun, bunca tepkiye rağmen buraya geldin, korkmadın, seni tebrik ediyoruz’ diyenler olmuştu. İşte bu tavır Sakaryalılığın onurlu duruşudur. Çıktık aslanlar gibi mücadele ettik, 2-2 berabere kaldık. Zaten o maç şampiyonluğa giden yolda en önemli sonuçlardan biri oldu. Konya bizi yenseydi şampiyon olurdu. Biz 2-0 öndeyken İzmir bölgesi hakemlerinden Engin Kurt, (rahmetli) Osman’ı attı ve 10 kişi kaldık. Ondan sonra maç 2-2’ye geldi. Hakem maçı 2-2’ye getirmek için her şeyi yaptı.

Sakaryaspor formasıyla ciddi başarılar elde ettiniz.

Tabi iki kez şampiyonluk yaşadım. 4 büyüklere karşı tarihe geçen skorlar elde ettik. Fenerbahçe şampiyon olduğu sene tek mağlubiyetini bizden almıştı. 2-0 yendik. İlk golü ben attım, ikinci golü de rahmetli Büyük Aykut atmıştı.

Sakaryaspor’un başarılı olduğu yıllarda başarının sırrı neydi?

Arkadaşlık. Ayrıca Sakarya halkının bizlere olan sevgisi, güveni, bizlerin de o sevgiye karşılık vermesi başarıyı getirdi. Karşılıklı bir sevgi oluştu. Şehir bizi sevdi bizde şehri, o güzel şehrin insanlarını çok sevdik. Bazen sıkıntılı dönemler de yaşadık. Cebimizde paramız olmadığı dönemler oldu. Çakarlar Lokantası’nda tanıdığımız insanların bize yemek ısmarladığı dönemler oldu. Paramız yoktu, taraftarlar bize yemek ikram ediyordu. Ercan zorlu balıkçı dükkanı açmıştı. Her gün orda yemek yiyor parasını veremiyorduk. Ercan neredeyse iflas edecekti bizim yüzümüzden. Böyle dönemlerimiz oldu. Halk bizi çok seviyordu bizde sahada bunun karşılığını veriyorduk.

Unutamadığın maç hangisiydi?
Şampiyonluk için yarıştığımız sezon 2-0 yendiğimiz Düzce maçını asla unutamam. Bir de Karagümrük maçı vardı. O maçı da asla unutamıyorum. Tekmelerin arasına kafamı uzatıp, bir karış yükseklikteki topa uçarak attığım kafa gol olmuştu. Eğer o gol olmasaydı, o maç 1-1 bitmesiydi, Ankaragücü bizim önümüze geçebilirdi. Şampiyonluğa mal olabilirdi. Son dakikalarda attım o kafa golünü. Zafer Göncüler sağ taraftan orta yapmıştı, üç beş kişinin arasında vurdum o topa. Tekmeler suratımda patladı. Toprak sağa, göz gözü görmüyordu.

Sakaryaspor taraftarı Nezihi Tosuncuk’u neden bu kadar sevdi?
Valla buna benim cevap vermem doğru olmaz. Bunu taraftarımız daha iyi cevaplar. Ama şunu söyleyeyim ben Sakaryaspor formasıyla her zaman yürekten oynadım. Sakaryaspor taraftarı bana öyle bir sevgi gösterdi ki ben o zaman sahanın ortasında canımı vermeye hazırdım. Bende onları çok sevdim. Bu sevgi hala böyle devam ediyor. Sürekli Sakarya'ya geliyorum, dostlarımla buluşuyorum. Ben Sakaryalı değilim ama sonradan Sakaryalı oldum. Ben taraftarımızı, Sakarya’yı asla unutmadım.

Sakaryaspor’un bugünkü durumuna ilişkin ne söylemek istersiniz?
Öncelikle olarak Sakaryaspor formasını giyen kardeşlerimize şunu demek isterim, o formanın kıymetini bilin. Bu şehrin insanını sevin, onlarla güçlü iletişim kurun, uzak durmayın. Bu halk sizi baş tacı etmesini bilir. İnşallah önümüzdeki play off sürecinde de güzel bir sonuç elde ederiz. Rakipler zayıf takım değil. Örneğin Kırklareli gibi ne oynadığını bilen takımlara karşı dikkat etmeliyiz. Bunlar ciddi takımlar.

Sakaryaspor taraftarına bir mesajınız var mı?
Onlar bana öyle bir sevgi verdiler ki ben artık Sakaryalıyım. Ölürsem de mezarım Sakarya’da olacak. Ölürsem Sakarya’ya gömüleceğim. Benim vasiyetim budur. Ben Sakarya’yı ve Sakaryalıları çok seviyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kadir Şirin - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

53

Kocaelisporlu.. - Hey gidi günler Kocaelispor Sakaryaspor arasındaki tatlı rekabeti hatırlattınız.. Nezihi, Coşkun ilk onbirde varsa saha içinde, türbünlerdeki şamatayı gırgırı, gerilimi, yumruk showları kaçırmamak için Sakarya'daki maç için arkadaşlarla akşamdan planımızı yapardık en az 3 saat önceden türbünde yerimizi alırdık hava sıcak türbünler yanıyor taş yememek için şemsiyelerimiz açık..! taş hariç..

o güzel günleri özledim..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Mayıs 17:33
52

Erkan54 - O yıllar unutmak mümkün değil..bende bir anımı anlatayım deli nezihi abime idman sonrası soyunma odasına giderdik kola fanta ayran satmaya ne yıllar be HEMDE EFSANE KADRO YA biz senden razıyız allahta senden razı olsun...kovamizida kırmıştın ama.. :)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Mayıs 06:40
50

Yahya Yilmaz - DEĞERLİ KADİR ŞİRİN HOCAM.. HARİKA BİR YAZI. RABBİM SİZDEN EBEDİYYEN RAZI OLSUN #AMİİİİN.. KALEMİNİZE BEREKET. ÇOCUKLARIMIZDA BÜYÜK EMEĞİNİZ VAR. BENİM ÇOCUĞUM KARABÜKSPOR DA OYNUYOR EVELA ALLAH SONRA SİZİN SAYENİZDE.. HALE YENİ NEZİHİ KAPTANLAR YETİŞTİRMEYE DEVAM EDİYORSUNUZ.. GÖNÜLDEN #TEŞEKKÜRLER.. İYİKİ VARSINIZ. SEVGİLİ NEZİHİ KAPTANIMZA HELAL OLSUN. ADAMIN HASI. RABBİM BÖYLE FUTBOL ADAMLARININ SAYISINI ARTIRSIN KENDİSİNE HAYIRLI İMANLI SAĞLIKLI UZUN ÖMÜRLER VERSİN #AMİİİİN ŞİMDİDEN HAYIRLI KADİR GECELERİ RAMAZAN BAYRAMLARI ÖMÜRLER YARINLARIMIZ OLSUN #İNŞALLAH RABBİMİZE EMANET OLASINIZ KALBİ #SELÂMVEDUÂİLE KALASINIZ..!YAHYA YILMAZ..!

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 07 Mayıs 22:01
49

Sessızlık - Kadır bırbırımızı yıllardır tanırız ama nedendır bılınmez aynı ortamlarda bulundugumuz zamanlar bıle samımıyetımız hiç olmadı..yazdıgın yazı nezıhı ıle yaptıgın raportaj eskıden var olan sakaryalılığın sakaryaspor sevgısının gercek yüzüdür..bu raportajı o donemkı sakaryaspor takımından hangı futbolcuyla yapsan hepsı aynı duygularla cevap verecektır..buna o donemın taraftarıda dahıl bızim o donemler amatör kumede oynarken sakaryaspor macı var dıye kendı macımıza bıle gıtmedıgımız olmustur..senı tebrık edıyorum raportajı okurken ınan gecmıste yolculuk yaptım..

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 17:37
48

İstanbul'dan Erhan - Kadir kardeşim, eline yüreğine sağlık, bizi o güzel günlere götürdün. Böyle güzel röportajlarinin, haberlerinin devam etmesini diliyorum.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 15:31
47

5454545454 - Buradaki yorumların hepsi gerçek bizler 17 yaş gençleriydik deplasman farketmezdi ancak oruh takim ruhumuz

abilerimizdengeliyordueliyordu dar sokakta pazar yerinde tezgahlarda calisanlar tanirlardi salı günü kesin uğrarlardı cay içerlerdi bizlere bilet verirlerdi çocukluk işte ruhumuz onlarla güzeldi sağ kalanlara sağlık ölen abilerimize rahmet diliyorum onların hiçbirinde kibir yoktu halkın içindeydiler sakarya 79da yemek yerlerdi Maradona kazım agbimide çok severdim nezih abime gelince öyle tekmeye kafa atacak liglerde kalmadı var diyenlerde 80 lerin sakaryasporumuzu izlesinler derim hele düzce maci apartmalardan yağmur gibi taş atıyorlar biz ordan sağ döndük NEZİHİ ağbi yuregi güzel insan hepiniz bu şehre arma oldunuz tarih sizleri yazıyor bizlerede gençlere hatırlatıyoruz sevgi ve saygilarimla saygilarimlaherzamaner zaman kalbimizdesin Nezihiburaya Nezihiburaya

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 12:36
46

Gökhan - Ben de 2-2 biten Konya deplasmanındaydım, apartmanlardan otobüse saksı attıklarını hatırlıyorum, lokantalar yemek vermemişti bize... ne günlerdi... sağol Nezihi sana ve tüm takım arkadaşlarına teşekkürler...

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 11:53
44

Cafe 54 - 2-0 yendiğimiz f. Bahçe maçını anlatmış deli abim benim.sapancadan sabah ilk bulduğumuz araçla sdada gider saat 10 da kapıların açılmasını beklerdik. 15-16 lı yaşlar orta sahanın ortasında maç izlemek büyük nimettir. YanılmıyorsamF. Bahçe kalecisi (lakabı deve) Yaşar dı o maçta hafta içi milli maçta 8 yemiştik ingiltereden?? o moral bozukluğunun üzerine bir de 2-0 Sakarya galibiyeti Yaşarında anılarındadır inşallah ?iyi ki varsınız efsaneler..... Sağlıklı huzurlu uzun bir ömür yaşa inşallah Deli abim...

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 11:02
45

Gökhan - @Cafe 54 44 nolu yoruma cevabı: Biz sabah 7 de giderdik, siz gec kalmışsınız ?

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 07 Mayıs 11:47
43

Sakaryalı Gurbetçi - Bize bu ruh, böyle oyuncu lazım. Yenidan diriliş...

.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 10:49
42

Halktan Biri - o yıllar sakaryaspor vardı. Ter temiz di. Belediye daha sakaryaspora musallat olmamıstı. Yazık

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 07 Mayıs 10:29
51

Serdivan’lı - @Halktan Biri 42 nolu yoruma cevabı: Bu yorumu 10 defa beğeniyorum

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 08 Mayıs 19:52
41

Gurbetten - Biz kaçırdık o güzel günleri ama babam her fırsatta Nezihi ve Tuna' yı anlatır bizlere. Sahadaki mücadele, hırs, azimden hep bahsederdi. Sakaryaspor a emek veren efsanelerin sağlıklı, uzun ömürleri olsun.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 10:07
40

Kamil - bizden fenere gittiği sene içerde sakarya fener maçı vardı fener seyircisi açık kale arkasından nezihiyi çağırdı nezihi gitti yumruk şov yapmadı fener seyircisi bi daha çağırdı nezihiyi yine gitti yapmadı bize saygıdan . maratondan bi başladık nezihiyi çağırmaya nezihi geldi maratonun önüne kendinden geçerek yumruk şovunu yaptı müthişti

şimdi bile anı yaşadım beeee :)

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 09:05
39

Futbolsever - Bir Anı

Akşamlardan akşam Şal sokakta oturuyoruz şimdi ıslak hamburgercinin olduğu köşe dört yol ağzı orada çok kaza olur ortaokul çağlarım.Evde otururken önce bir fren sesi sonra cam kırılma sesi babam ile birlikte fırladık ortada bir ford taunus araba yerle yeksan olmuş üç tekerlekli üstünde camekan olan bir bir bisiklet bisikletin sahibi bizim mahallenin çocuğu horoz şekeri satar arabadan inse inse kim inse Deli Nezihi üzerinde trençkot boy pos o biçim o arada sakaryaspor alt yapıdayım Rahmetli Ekrem Hoca çalışıtırıyor her maç top toplayıcıyım sahada gördüğüm Nezihi karşımda neyse hemen indi önce çocukları yerden kaldırdı çocuklar arabayı görünce korkuyorlar kaldırıma bindiriyorlar Nezihi çarpmamış çocuklara çocuklar ağlıyor camekan kırıldı babam dövecek şekerler yerde Nezihi ağlamayın tamam hallederiz dedi önce arabayı kaldırdı sonra Babamdan abi çekicin pensen varmı dedi getirdim hemen ama titriyorum heyecandan O Nezihi o camekanda kırılmayıp yerinden çıkan camları yerine taktı çivilerini çaktı kırılıp dökülen camları topladı süpürdü çocuklara sizi hastaneye götüreyim dedi çocuklar ağlıyor korkudan sonra elini cebine attı çocuklara para verdi kırılan camları yarın yaptırsın babana söyle dedi ziyan olan şekerlerin yerine de şeker alırsınız dedi aldığı çekiç ve penseyi verdi benimde saçlarımı okşadı bu olayı hiç unutmam Nezihi sevgisi o günden beri bende farklıdır.Yazmak istedim

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 08:55
38

Futbolsever - Sakaryaspor taraftarı Nezihi Tosuncuk’u neden bu kadar sevdi?

Nezihi Tosuncuk sevgisine cevap bulamazsınız, anlatamazsınız tek yapacağınız şey o zamanlar o tribünde olup Deli Nezihi'yi seyredecekdiniz.O zaman bu sorunun cevabını alırdınız.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 08:39
37

Ismail - Sakaryasporun muhteşem yılları ve sakaryanın efsane futbolcusu nezihi bey o yıllarda o kadroyo seyretmek çok güzeldi efsanesiniz sizinle tekrar karşılaşmak bir kahve icip sohbet etmek isterim ya nasip diyelim Allah saglık sıhhat versin

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 03:36
35

Numan Gülsevin - Yazıldığı gibi okunan yüreği ile oynayan Sakarya yı ve Sakaryspor u en az Sakarya lı olarak seven yüreği ve yüzü güzel Nezih abim benim. Şehri Sakarya da seni gerçekten çok sevdi. Rabbim sana hayırlı uzun ömürler versin inşeAllah. Seni tanımak ve dostun olmak gerçekten bir ayrıcalıktır. İyi ki varsın.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 01:54
34

Dgknbthn - ne ağlaması kardeşim gözüme toz kaçtı...

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 07 Mayıs 00:58
33

Faruk Toksan - 10 yılda bir yorum yazarım Edirne maci konya maci ünutulmaz birde ahtopot markajini nezihi abiden örendim denizli maçıydı yanilmiyosam santrofor bahtiyar stoper nezihi SAKARYALI ve SAKARYASPOR lu olmaktan gurur duyarım ALLAHA emanet olun Italyadan selâmlar herkese işşallah o sene bu sene

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 00:33
32

Sedo - Tünel çıkışı görüntüsü sahada bombacı mülayim gibi yürüyüşü, hırsı ,santroforlari tatlı tatlı ısırması, tribünü costurmasi..... şimdiki benim diyen topcularin örnek alması gereken lider bir profesyonel oyuncudur.Altaya uçarak attığı kafa golünü unutamam.bence Sakaryaspor kulübünün bu değere sahip çıkıp tecrübe ve deneyimlerinden faydalanmali ve daha nice DELİ ler yetistirmeli

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 23:55
31

Oner - Transferini bitirdiğim günü hatırlıyorum kendisi Adam gibi adamdir

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 23:44
30

Gercek - Seyretmek nasip olmadı ama bir deli Nezihi vardı derdi büyüklerimiz tekmeye kafa atan Allah sağlık versin hiç unutulmadinizki Sakaryaspor anlatilirken nezihiler,tunalar oğuzlar aykutlar turhanlar vs bunlar anlatılır siz zaten hep Sakaryaspor oldunuz

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 23:38
29

Selani̇kli̇ - beşiktaş maçında ferdinanta yaptıgın hareketi unutamıyorum bize sakaryasporu sevdiren insan nezihi tosuncuk allah sana saglık sıhat versin inşallah güzel insan

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 23:36
28

Arnavut - Nezihi Tosuncuk efsanelerini dinleyerek büyüdüm babamdan.Kariyerinin sonuna yetiştim.Bizler kendisini SAKARYA'nin evladı olarak görüyoruz.Bu marka ismin artık altyapınin başına gelmesini istiyoruz ve futbolcu fabrikası olarak nitelendirilen SAKARYASPOR'u eski günlerine kavuşturmasini diliyoruz.Allah sağlıklı ömürler nasip etsin.

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 23:27
27

Sadecesakarya503 - İnşAllah tekrar dan alt yapıda böyle hocalar görürüz futbolcu fabrikasında futbolcu yetişmiyor

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 23:17
26

Eski Tüfek - 10-16 yaşlarımda sakaryasporun tüm maçlarına giderdik,

Kendi çapımızda bizde biraz futbol oynadık,Nezihiyi bilmeyenler için şunu söyleyeyim nasıl bir oyuncu olduğunu biraz hayal etsin onu izlemeyen genç kardeşlerimiz;

Halen daha O tarihten bu zamana kadar Nezihiyle kafa topuna çıkacak oyuncu görmedim liglerimizde.Çok gözü karaydı,çok müthiş yükselirdi.

Bize sakaryasporu o ve arkadaşları sevdirdi.

Ona sağlık ve mutluluklar ve büyük teşekkürler♥️♥️

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 23:15
25

Hunter54 - Yaşım 59 Karagümrük maçını sahada seyreden biri olarak canlı şahidim. Normal biri o topa kafa vuramazz. Teşekkürler Nezihi bize o günlerin görmeye vesile oluğun için. tadı hala dimağımda.

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 23:03
24

Eskilerden - Her zaman yürekten oynadın senin için ilk sırada hep sakaryaspor oldu. Bizlerde seni yürekten seviyoruz hep sevdik. Altyapıda hocamızken bile tribünden izlerken seni o içtenliğini, karakterini, sevgini , çocuklara o formanın ne kadar önemli olduğunu aktardın. Ama maalesef şu an o ruhu hissedemiyoruz. Eskisi gibi çocuklar yetişmiyor tecrübelerini aktaracak isimler yok. Umarım sizin gibi değerler kaybolmaz sakaryasporumuza faydalı olur. Sizleri tekrar aramızda görmeyi temenni ediyorum saygılarla..

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 22:54
23

Abaza Cengiz - Düzce maçında statdaydım Nezihi gözlerinin altına kömür sürmüştü beyazda gözler iyi görsün diye neticede iki golle gördü Birde Fenerbahçe deyken kendi kalesine gol attıktan sonra kaleci shcumareye yaptığı harakete efsaneydi adamsın Nezihi hocam

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 22:53
22

Kale Arkası - 'Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim' tanımlamasına çok yakışan futbolcuycu Nezihi. 80'li yıllarda bir çok genç futbolcunun idolu idi. Sakaryaspor'da oynamış en sağlam stoperdi. Fizik kondisyon hırs centilmenlik hepsi vardı. Rabbim sağlıklı uzun ömürler versin.

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 22:53
21

Ali Şafak - Sizleri stadyum da seyretmek çok büyük zevkti. Denizlispor'lu Bahtiyar'ı resmen çıldırtırdın. Tekmeye kafa uzatışın hırsın ve güzel futbolun hiç bir zaman unutulmaz. Allah uzun ömürler versin güzel insan.

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 22:48
20

Alemdar Ayhan - Biz halen Çocuklarımıza Nezihi'nin mücadeleciliğini,aşırı hırsını,çılgınlıklarını,şovlarını anlatırız. Joker gibi hem golcü,hem libero stoper gibi değişik mevkilerde yüreğiyle oynayan ve kendini keyifle seyrettiren Sakaryasporumuzun unutulmayacak efsane topçularındandır.

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 22:46
18

Vakkas - Nerede şimdi Nezihi gibi deli yürekler..Sen bu takım için canını verirdin Nezihi,biz buna sahidiz.Allah sağlık afiyet versin.

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 22:42
17

Nezi̇ Gündüz - SAKARYASPOR'un tarihinde siz bir efsanesiniz NEZİHİ abimiz .Sevgi saygılarımı sunuyorum.ALLAH sağlıklı uzun ömür versin size.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 22:42
16

Sakaryaspor Sevdalısı - Şaka gibi değil mi ? Sakaryaspor’u Sakaryaspor yapan isimler.. büyük futbolcular,hocalar.. maalesef en büyük sorunumuzda bu. Hey gidi günler NEZİHİ TOSUNCUK büyük marka, büyük değer yaptığı işler ortada anlatmaya gerek yok. Nasıl olurda bu isimlerden Sakaryaspor yararlanmaz ? Adam gönülden Sakaryaspor sevdalısı Sakaryaspor için diğerleri gibi kendi menfaatini düşünmez. Böyle bir insan olmadığını tanıyan tanımayan herkes bilir. Yetkililerimizden hocamızı Sakaryaspor’da yeni oyuncular yetiştirmesi konusunda gerekli çalışmanın yapılması gerektiğinin zamanı geldiğini düşünüyorum.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 22:42
15

Sakaryasporlu - Sakaryaspor ismi yetiştirdiği futbolcularla, başarılarla yıllardır TÜRKİYE’mize gurur kaynağı olmuştur. Böyle büyük isimler böyle büyük güzel insanlar sakaryamıza,sakaryasporumuza uzun yıllar katkı sağlamıştır. NEZİHİ TOSUNCUK hocamız sakaryaspor için sakarya için bir markadır. Onu çok seven sakaryasporlular olarak hocamızı tekrar altyapımızda görmek istiyoruz. Eski günlere dönmek için tekrar yükselmek için sakaryasporun ve yetişecek futbolcularımız için hocamıza ihtiyaç vardır. İnşallah yönetenlerimizde böyle girişimlerde bulunur. Söz konusunu Sakaryaspor olduğu zaman Nezihi hocamız için gerisi teferruattır.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 22:27
12

Flagellum_dei - jivadinovic in nezir i sanada selam sakaryadan

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 21:27
11

Nezihi Tosuncuk - Donatım Spor yorumunu okudum gerçekten ben de çok üzüldüm.

Ancak yazı kaleme alınırken Nejdet hocadan , Osman arkadaşımdan ve Recep abiden bahsederken dalgınlık yaşanmış.

Mekânları CENNET olsun.

Unutmak mümkün mü. ?

Sevgi ve saygılarımla

Nezihi TOSUNCUK

Yanıtla . 39Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 21:26
36

Ertan - @Nezihi Tosuncuk 11 nolu yoruma cevabı: Röportajı okuduktan sonra yorumlara bakarken cevabını görmek hakikaten çok şaşırttı beni... samimiyete , adamlığa bakar mısın yaa... boşuna efsane olmamışsın. Seni izleyebilmek büyük şanstı DELİ NEZİHİ... saygılar selamlar...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 03:06
19

Donatım Spor - @Nezihi Tosuncuk 11 nolu yoruma cevabı: Art niyet olmadığını biliyorum.osman mahalleden büyüğümüzdü arkadaşımızdı.sadece hatırlatmak istedim.bak keyfine.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 06 Mayıs 22:45
13

Bir Okur - @Nezihi Tosuncuk 11 nolu yoruma cevabı: Senin bir art niyetin olmadığını, kasıtlı bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz Nezihi.

Deli Nezihi.

Seni hep sevdik, hep seveceğiz.

Allah sevdiklerinle birlikte sağlıklı ve uzun ömürler versin.

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 21:59
10

Osman Köseoğlu - Konya,Karagümrük ve Fener maçları..Bahsettiği tüm maçlarda oradaydım.Umutumaz günler ve unutulmaz isimler.O günler aklıma geldikçe bir tuhaf oluyorum.Bizlere o günleri yaşatanların hepsinden Allah razı olsun...

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 21:23
09

Sakaryalı - Konya ile oynanan ilk maçta tribündeydim o sezon Nezihi abi müthiş maçlar oynadı SAKARYASPOR un efsanesi olmayı sonuna kadar hakketti

Yanıtla . 20Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 19:58
08

Nezihi - Emin ol, bizde senin o trübüne yaptigin yumruk şhowlarini unutmadik

Yanıtla . 21Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 19:55
06

Berceste - keyifle okudum, bizlerde seni çok seviyoruz.çok güzel anılar yaşattınız bizlere. Allahtan uzun ömürler diliyorum sizlere.

Yanıtla . 21Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 19:34
04

SERKAN BALCI - ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN İNŞALLAH SABIRLAR DİLİYORUM AİLESİNE

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 19:13
03

Hakan - Düzce maçına bende gitmiştim çok kar vardı Nezihi kar temizlemeye yardım etti kürekle kar temizledi 46.47 dakikada ikide gol attı bende eve geldiğimde yarım saat sobanın yanınadan ayrılmadım şimdi böyle futbolcu varmı para almadan oynayan

Yanıtla . 22Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 18:47
02

Donatım Spor - Yıllarca beraber top oynadılar.osmanın vefat ettiğinden haberi yok galiba.rahmetli dememiş adını zikrederken.

Yanıtla . 6Beğen . 3Beğenme 06 Mayıs 18:40
01

54sd54 - Nezihi abimiz seni ve senin gibi gerçek futbol insanlarımızı kalbimize gömdük daha ne olsun cefakar insanımız!

Yanıtla . 19Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 18:25


Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!