‘’ Gölümüzü Kaybedebiliriz ‘

Sapanca Gölünü Kaybedeceğiz” Sapanca Gölü’nün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu, yaklaşmakta olan tehlikenin boyutunu işaret etmiş.

Özellikle yanlış verilen imar izinleri ve buna bağlı artarak devam eden betonlaşma, kuruyan dere yatakları, gölün yeteri kadar beslenememesi, kaybedeceğimize işarettir dehşete kapılacağımız bir tespitte bulunmuş.

Gümrükçüoğlu “ İçme suyu ihtiyacını, atık su ihtiyacını artırıyorsunuz, ormanları yok ediyorsunuz. Bununla birlikte yeraltı sularını besleyen sızıntıları yok ediyorsunuz. Bu yanlış planlamaların getirisi kısa vadede gözükmese de uzun vade de Sapanca Gölünde çok büyük problemler yaşayacağız. Bu kadar su kullanımı artmış olmasına rağmen hala Sapanca’dan sanayi için su çekilmeye devam ediyor. Sanki hiç bitemeyecekmiş gibi kullandığımız sürece kaybetmemiz kaçınılmaz.” Diye çarpıcı bir o kadar da dehşete sevk eden tespit ve açıklamalarda bulunmuş.

Son dönemlerde Dünya’da ve Ülkemizde yaşanan sel, taşkın ve yangınlar geleceğimizin tehdit altında olduğunu ve maalesef bunu insanoğlu kendi eli ile inşaa ederek felaketini hazırlamakta.

Küresel ısınmayı düşünmeden yapılan planlamalar, iklim değişikliği dikkate alınmadan sanayi gelişimi, kentlerin kurulması, turizm gelişmeleri su kaynaklarının hızlı tükenmesinin en önemli sebebi olmasına rağmen, özensizliğimiz olanca hızıyla devam etmekte.

“ Sapanca Gölünü etrafta besleyen her türlü su kaynağı ile birlikte değerlendirmemiz gerekiyor. Sapanca Gölü sadece içi su dolu bir çanak değil. Sapanca Gölünde yaşayan canlılar var, direk içme suyu olarak kullanıyoruz. Allah’tan Sapanca Gölü dipten beslenen bir göl yoksa şimdiye kadar o da kururdu. Sapanca Gölünden insani kullanımları durduramayız ama sanayi kullanımları durdurabiliriz.” Diye net bir tespit ve uyarı da bulunmuş.

Gümrükçüoğlu’nun uyarıları umarım bu kez dikkate alınır, içinden geçtiğimiz vahim manzara doğa ve sunduğu değerlerin ne denli önemli olduğunu sergiler gelişmelere tanıklığımız ile yaşanmakta.

Sapanca Gölü üzerine Gümrükçüoğlu’nun bu kaçıncı tespit ve paylaşımı hatırlamıyorum, bu hususta ki hassasiyetini bilmekteyim.

Birçok kez benzeri uyarılarda bulunup, dikkat kesilmemizi istemiştir. Sapanca Gölü’nün geleceği ve doğanın korunması, doğal afetlerin önlenmesi, planlı büyümenin önemine ilişkin tespit ve öneriler olmuştur.

Sapanca Gölünü besleyen dere yataklarına denetimsiz imar izinleri ve Su fabrikalarının her geçen gün artan sayıları, gölün beslenmesinin önünde oluşturduğu set yakın gelecekte Sapanca Gölünün yok olacağının işaretidir ki bugüne kadar maalesef seyirci olundu.

Gölü besleyen dereler son yıllarda tek tek kuramaya başladı, küresel ısınmanın etkisinin yanında Su fabrikalarının sayıları, gölün ölümünü ve sonunu hazırlamakta.

Derelerin göle ulaşmasının önünde ki engel su fabrikaları, tüm suyu almaları ile gölün hızlı kurumasının gerekçesi, ranta kurban edilen gelecek.

Gümrükçüoğlu “ Göller yok olursa tekrar geri getiremeyiz” diye vahim bir tespiti var ki neyi bekliyoruz, bu hoyratlık niçindir anlamak mümkün değil.

Sapanca Gölü en büyük zenginliğimiz, kendini yenileyebiliyor, su altından beslenebiliyor, dağlardan gelen derelerle beraber beslenebiliyor. Derelerinin önünün kesilmesi düzensiz imar, dere yataklarının betonlaşması, her derenin başında su fabrikalarının varlığı sonu hazırlıyor.

Sapanca Gölü yalnızca içme suyu değil, doğal zenginliği ve taşıdığı önem açısından korunmayı hak eden doğal kaynağımızdır.

Hizmet ettiği alan kapladığı bölge ile sınırlı olmadığı bütün coğrafyayı kapladığı, en önemli değerlerimizden. Yapısı ve doğal çevresi itibariyle sayılı göller arasında yer alıyor.

Muhteşem doğa içerisinde, çok çeşitli canlıya da ev sahipliği özelliğiyle, tabiat harikası bir bölge.

Bu sebepledir ki tabiatı koruyarak ve gölün etrafında ki yapılaşmanın, betonlaşmanın önüne geçerek, derelerin kurumasının önünde engel oluşturan su fabrikalarına dur diyerek gölü kurtarabiliriz.

Aksi hal felaketin adım adım yaklaştığıdır…

‘’ Su başında durmuşuz.

Su serin,

Çınar ulu,

Ben şiir yazıyorum.

Kedi uyukluyor

Güneş sıcak.

Çok şükür yaşıyoruz.

Suyun şavkı vuruyor bize

Çınara, bana, kediye, güneşe, bir de ömrümüze… ‘’

Ergün ÖZKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ergün Özkan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

20

Sahipsiz Millet - Suan kumkoprude hukumetin orman bakanligi agaclari kesiyor ormanlari yagma yapiyor

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 05 Ağustos 18:09
16

Suadow54 - olsun, toki ev yapar ve satar. yandaş müteahjitler kazanır. Su dediğin nedir, bugün varsa yarın yok. su yoksa pasta yeris

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 05 Ağustos 12:23
14

Milliyetçi Tatar - Devlette devamlılık esastır.suyumuzu çalan su firmalarından suyumuza lağım akıtan çok zenginlerin villâlarından alınan rüşvetleri avantaları geri verin.Sonra bunları denetleme hakkını kazanın.büyükşehir sapanca kırkpınar kartepe belediyeleri Saski zamanında sapanca gölünü siz sattınız.Gölümüzü geri istiyoruz.suyu içilebilir dünyada iki Avrupada tek göl olan sapanca gölünün devlet kontroluna geçmesini istiyoruz.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 09:49
11

Eşref - Editör efendi vaktiyle sapanca ormanlarında 2 litre su kiralayıpta 60 litre kaçak kullanan fabrikaların kullandıkları kaçaklar denetimlerde ortaya çıkınca Saski zorla o alanı bu denetimlerin elinden alıp bu hırsızlığı örtbas ederken sizde aldığınız reklam paralarıyla görmedim duymadım bilmiyorum diye 3 maymunu oynarken nerdeysiniz. Gazeteci misiniz gidin sapanca ormanlarında hangi fabrika kaç lt kiralamaya sahip öğrenip burada yayınlayın Sapanca ormanlarında devleten her yıl en az 250 LT/sn su çalınıyor bunun ekonomik değeri milyonlarca. Siz bu hırsızlığı biliyorsunuz ama sesinizi çıkarmıyorsunuz.Vatandaş israf etmesin.Ulan bırakın vatandaşı kuşların içeceği su bırakmadınız vatandaşın suyunun çalınmasına göz yumup artezyen suları basıyorsunuz evlere. . Ben size burda 214 adet kaçak suyun tek tek kordinatlarını vereceğim hadi yiyorsa yayınlayın işlem yapın.Yasal mevzuat bir fabrika ,yasal kiralamanın dışında kaçak su kullanıyorsa bu ruhsat iptali gerektirir.Adamlar ruhsat verdikleri kaynağın yerinden bir haber kiralanan su 1 tane oda 1-2 lt starta bastığında 50-60 lt suya ihtiyaç duyan makine nasıl çalışır bu su 1-2 lt kiralma varsa nerden geliyor diye sormuyorsunuz. O tarihlerde 1 ayda zaman 100 ün üzerinde kaçak tespit edipde özel idarenin iptal ettiği kaç ruhsat var. Özel idarenin kestiği ceza makbuzları ne oldu hikaye anlatmayın işinizi yapın sapancanın dağlarındaki kaçağı adam gibi engelleyin o göl gibi 5 tane gölü besleyecek su gelir derelerden.1 gün jandarma baltayla çıkıp kaçak boruları kestiğinde kupkuru olan derelerden 5 saat sonra su aktığını yerel gazeteciler gözüyle görüp haber yapmıştı gidin ona sorun. Gölü kurtarmak gerçekten istiyorsanız dağlardaki kaçak boruları bulun önce. Öyle çok aramanızada gerek yok geçtiği yerleri her ormancı biliyor.

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 00:11
19

Ayhan - @Eşref 11 nolu yoruma cevabı: Böyle bir ekranı Sapanca Meydanına koysunlar biz Sapanca gençleri 1 haftada o dağda ne kadar boru varsa size çıkarırız.Sonrasında o boruları sineye çekip susarmısınız yada sahiplerine ......mısınız oda sizi adamlığınıza ahlakınıza şerefinize kalmış.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:07
17

Eşref - @Eşref 11 nolu yoruma cevabı: Savcılığa ayrıca suç duyurusuna gerek yok o dönemde yapılan bütün denetimlerin raporları tespit edilen kaçak suların kordinatlarına kadar yazılı tutanakları il çevre jandarma,sağlık il müdürlüğü,Özel idare,saski ve sapanca savcılığında var. O dönemdeki il özel idi.görevlisinin fabrika sahipleriyle denetimler sonrası gizli toplantıları,sağlıkta bu işle ilgili görevlilerin denetimleri cep telefonuyla fabrikalara haber verdiğine dair medyada bir sürü haber çıktı bakın arşive. Birileri bu kaçakları örtbas etmek için Saskiyi devreye aldı.Saski Şahin kayasında kartepenin karşısındaki 4 kaçak 1. sınıf kaynağı benim diye örtbas etti ancak borular o bölgede kurtköyde faliyet gösteren bir fabrikanın kaynağına gittiği belirlendi. Yine dibektaşın üstünden Sırmanın kapakları bile açık kaptajları tek tek tespit edildi. Nidanın köylüler bağladı dediği 10 Lt/sn den fazla suyunu o zamanki il Çevre jandarma komutanı kendi eliyle buldu çıkardı. Kristalin resmi kaptajının 150 mt altında 1 80 metre solunda 2 det dere içinden geçen kiralamasının 5 katı kaçak kullanımı var.Ruhsat verildiği söylenen ancak kordinatları verilen yerde kaptaj bile bulunmayan sular, soğucak altında sapancaya ait deponun inerken sağında olan sözde kaynak olduğu söylenen ama aslında açık dere olan yere kimin hangi tahlille nasıl ruhsat verdiği bile sorgulanmadı .Herkes herseye iyi biliyor. O dağlarda Sapancanın yıllarca çeşmeden içeceği suları fabrikalara veren saskinin kendisi.Öyle değilse benim dediği sular fabrikaların hattına neden bağlı. Gerçekten bu işi çözmek istiyorlarsa Büyükşehir başkanı,valilik jandarma ve ilçenin ileri gelenleri Sapanca meydanına çıkacak koca bir ekranı koyacak diyecek ki bize kaçakları gösterin biz tüm kaçakları bu ilçenin su şebekesine bağlayacaz.Kaçak kullanan her fabrikayıda cezalandıracak tüm bu denetimleride ulusal basınla canlı canlı bu meydandaki ekrandan yayınlayacak.Bakın o zaman size o dağlarda Adapazarı stadını 20 kere dolduracak kadar kaçak su borusu çıkartırlar.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 13:29
12

Boolum - @Eşref 11 nolu yoruma cevabı: Abi belli ki bu konuda çok donanımlısın. Sakarya' nın senin gibi gölünü seven vatandaşlara ihtiyacı var. Savcılığa suç duyurusunda bulunsan ya da isminin duyulmasından çekiniyorsan muhalefet milletvekillleri olan Engin ÖZKOÇ ya da Ümit DİKBAYIR' a bildiklerini anlatsan daha iyi olmaz mı ?

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 01:06
07

Ceyhun - Tüm AKP’LİLER villalarına,evlerine, iş yerlerine, yer altından su çekerler. Onlar susuz kalmazlar

Kendileri için mutlaka bir çözüm bulurlar

Ancak vatandaş onlar içşn önemli değil

Kim nasıl yaşarsa Yaşar

Yok beka

Yok dış güçler

Yok fetö

Diye diye milleti uyuttular, kendilerini sağlama aldılar.

Dünyanız cennet

Ahiretiniz ebedi cehennem olacak İNŞAALLAH

Allah’a havale ediyorum

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 04 Ağustos 17:55
15

Ismail - @Ceyhun 07 nolu yoruma cevabı: Ne Alaka birader

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 05 Ağustos 10:08
13

Emre - @Ceyhun 07 nolu yoruma cevabı: halk kiralama yapmadığına göre ve bu su çekimine imara ranta kimlerin izin verdiği belli olduğuna göre particilikle alakası var.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 05 Ağustos 01:51
10

Zafer - @Ceyhun 07 nolu yoruma cevabı: bunun particilikle ne alakası var!

Yanıtla . 0Beğen . 7Beğenme 04 Ağustos 20:44
05

Abcf Eeee - arifiye gol parkta beldiye fidan sulama pompasi kuruk yillardir bide bekcisi var sen agac sulamya icme suyu kullan millete tasarruf et de.golun ici motorlu kayik dolu sorsan yasak

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 04 Ağustos 16:51
04

Banu - Kaybedersek kaybedelim artık yapacak birşey yok.. Birileri keyif yapacak sülalesini zengin edecek halk ise su tasarrufu yapacak öyle bir dünya yok. Tasaarruf yapma falan yok tasarrufu o gölü sömürenler yapsın

Yanıtla . 17Beğen . 2Beğenme 04 Ağustos 15:13
09

Sakaryalı - @Banu 04 nolu yoruma cevabı: Sen ve senin gibi benciller yüzünden hayat çekilmez ve yaşanmaz halde

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 04 Ağustos 18:13
03

ORHAN - SAPANCA KIRKPINAR VE KARTEPE BELEDİYE BAŞKANLARI DGM LERDE YARGILANMALIDIR.

O ORMANLARIN İÇİNE BİLE YAPI İZNİ VERMELERİ ULKEMİZE İHANETTİR.

BUGUN BAKIN SAPANCAYA KIRKPINARA KARTEPEYE GÖRÜN REZALETİ ZATEN GÖRÜYORSUNUZ .. ORALARDA KİMLER OTURUYOR ÇOĞUNLUK ZENGİN ARAPLAR.

ŞİMDİ DEĞİLSE BİLE AZ KALDI 2023 SEÇİMLERİNDEN SONRA ELBET HESAP DÖNEMİ BAŞLAYACAK.

Yanıtla . 20Beğen . 1Beğenme 04 Ağustos 14:53
18

Orhan - @ORHAN 03 nolu yoruma cevabı: SAKARYALI NİKLİ KİŞİ ;

1994 TEN BU YANA SAKARYA ŞEHRİNİ YÖNETENLER BELLİ KOÇUM

1994 TE AÇ BAK ARŞİVLERE O DAĞLARDA BİR TANE YAPI VARMI AT KAFASI

İYİ BE SANKİ BAŞKASI YAPMAYACAK DEYİP SİZ ANASINI AĞLATTINIZ LA SAKARYANIN.... BU GÜZEL ŞEHRE ATTIĞINIZ KAZIKLARI ÖDEME VAKTİ YAKLAŞIYOR :[

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 13:53
08

Sakaryalı - @ORHAN 03 nolu yoruma cevabı: Sanki döğerleri yapmadı yapmıyor yapmayacak.yapacaklar hemi de en alasını yapacaklar ajan da bakın görün.millet olarak bozuğuz millet.nasilsan öyle yonetilirsin.

Yanıtla . 2Beğen . 5Beğenme 04 Ağustos 18:11
06

Ceyhun - @ORHAN 03 nolu yoruma cevabı: İnşaallah 19 yılın hesabını soracak bşr babayiğit çıkar

İşte o zaman memleket şaha kalkacak

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 17:50
02

Sapanca Gülü - Aman dert ettiğin şeye bak.alırız içme suyumuzu Sırma sudan.

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 04 Ağustos 14:20
01

Sakaryalı - Yetkililer adeta kör sessiz dilsiz.kulaklarını da tikamis yazik

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 14:16


Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?