İş kazası bildirimlerini atlamayın!

Meydana gelen iş kazalarının zamanında SGK’ ya bildirimlerinin yapılmaması veya yapılamaması, firmaların ceza yemelerine sebep olan ve çok sık karşılaşılan bir problemdir.

Yazımın başında söylüyorum, meydana gelen her türlü iş kazası, yani personelin parmağına diken de batsa kolu da kopsa, kazanın meydana geldiği günden sonraki 3 iş günü içerisinde sistem üzerinden SGK’ ya bildirimi yapılmalıdır. Zamanında bildirimi yapılmayan tüm iş kazalarına SGK tarafından ceza işlemi uygulanmaktadır.

Öncelikle iş kazasının tanımı yaparak başlayalım.

İş kazası nedir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 13. Maddesinde iş kazasının unsurları sıralanmıştır. Buna göre iş kazası;

a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,

c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

d) Bu Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hale getiren” olaydır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 3. maddesinde de iş kazası, “işyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen engelli hâle getiren olayı ifade eder” şeklinde tanımlanmıştır (3/1, g).

Tüm İş Kazalarının Bildirimleri Yapılmalıdır

Yukarıda kanunda tanımı yapılan iş kazası ile ilgili hala bazı kişilerin aklında soru işaretleri yer alabiliyor ve buda iş kazası bildirimlerinin yapılmaması sonucu ceza yeme işlemi ile son buluyor. Basit bir örnekle açıklayacak olursam iş yerinde veya iş ile ilgili iş yeri dışında, başınıza meteorda düşse bu bir iş kazasıdır. Burada yerin çok bir önemi yok önemli olan iş ile ilgili bir faaliyet yürütmenizdir.

Dada önce dediğim gibi çalışan personelin eline dikende batsa, eli de kopsa bu bir iş kazasıdır. Hastaneye gidildiği zaman sisteme iş kazası olarak işlenir ve bu iş kazasının muhakkak 3 iş günü içerisinde SGK’ ya sistem üzerinden bildirim yapılması gerekmektedir.

Yapılmadığı takdirde, öncelikle bildirim yapılmadığı için 5115 lira bildirim cezası üzerine, personel rapor almışsa, örneğin 10 günlük iş göremez raporu aldı diyelim, normalde SGK tarafından ödenen bu 10 günlük rapor ücreti de zamanında bildirim yapmadığınızdan dolayı firmaya rücu edilerek yani 5115 liranın üzerine eklenerek ceza işlemi uygulanır.

İstirahat Raporu Alınmamasının Bir Önemi Yok

Meydana gelen iş kazalarının bildiriminin yapılması için rapor alınması veya alınmaması önemli değildir. Genellikle basit iş kazalarında, örneğin personel elini maket bıçağı ile kesti diyelim, hastaneye gittiğinde pansuman yapılıp geri gönderildi diyelim. Personel rapor almadı yani iş günü kaybı yok diye bildirim yapılmayacağı anlamına gelmez. Burada dikkat etmemiz gereken şey bu olay bir iş kazası mıdır? Evet bu olay bir iş kazasıdır. Hastanede de sisteme iş kazası olarak girilmiştir. Dolayısıyla mutlaka iş kazası bildirimi yapılmalıdır.

Çok sık meydana gelen bir bildirim gerçekleştirmeme sebebiyle ceza yeme örneği daha vereyim. Personel gündüz fabrikada kaynak yaparken gözüne çapak kaçıyor. Akşam eve gittiğinde haliyle çapak gözünde ağrı yapıyor ve hastaneye gidip çapağı temizletiyor. Ortada rapor yok bir şey yok, fakat hastanede personele soruyorlar tabi ki gözüne çapak nerede kaçtı diye, personelde iyi niyetli bir şekilde iş yerinde çalışırken dediği anda olay sisteme iş kazası olarak giriliyor. Personel bu olayı basit bir şey olarak gördüğünden veya bildirim süresi ile ilgili bir bilgi sahibi olmadığından, hastaneye gittiği saat mesai saatleri içerisinde de olmadığından dolayı firmasına herhangi bir bilgide vermiyor. Olay en son firmaya iş kazası bildirimini yapmamaktan dolayı ceza bildirimi geldiğinde öğrenilebiliyor.

Firmalar bu tür ceza işlemleriyle karşılaşmamak için personellerine bu konu ile ilgili bilgi vermelidirler. Özellikle sayı olarak fazla çalışan bulunduran iş yerleri günlük olarak SGK’nın sisteminden firmalarına tanımlanmış iş kazası varlığının olup olmadığını kontrol ederek bildirim atlamalarının önüne geçebilirler.

İş kazası bildirimini; işveren, işveren vekili, iş güvenliği uzmanı veya iş yeri hekimi SGK’nın sisteminden işyerinin şifreleriyle giriş yaparak yapabilirler.

İş Kazalarını, İş Kazası Değilmiş Gibi Göstermeye Çalışmanın Anlamı Yok

Bazı işverenlerimiz meydana gelen iş kazalarını bildirmekten kaçınmaktadırlar. Kaza geçiren personele baskı yaparak aman iş yerinde oldu deme, evde oldu de, basit kaza sisteme iş kazası olarak yansımasın gibi sözler sarf etmektedir. Hepimizin hedefi sıfır iş kazası meydana gelmesi ama sonuç olarak kazalar meydana geliyor. İş kazasını iş kazası değil diye göstermeye çalışmanın bir anlamı yok ayrıca ileriki süreçlerde firmalara çok daha olumsuz geri dönüşleri olabiliyor.

Basit olarak anlatacak olursam, devlet firmalara neden iş kazası oldu diye kızmıyor, devletin kızdığı şey meydana gelen kazalarını ona bildirmemek. Ayrıca iş kazası geçiren personele firma olarak baskı yaptınız ve personel olayı hastanede iş kazası olarak anlatmadı diyelim, eğer personel daha sonrasında şikayetçi olmak isteği zaman veya art niyetli olarak bu olayı kullanmak isteği zaman, gidip beyanını değiştirebilir, bana baskı yaptılar diyebilir. Burada dikkate alınacak olan personelin son beyanıdır. Haliyle daha hiç bir şeye başlamadan firma olarak iş kazası bildirimi yapmamadan dolayı firma olarak cezayı kesinlikle bir yersiniz, ardından personel ile olası bir dava durumunda personele baskı yaptığınızdan dolayı direkt davayı kaybetme yönünde başlamış olursunuz.

Sonuç olarak HEDEFİM’iz sıfır iş kazası fakat meydana gelen iş kazalarından da firma olarak zamanında bildirim yapmamaktan dolayı ceza yemenin bir anlamı yok. Olayın daha da köküne inecek olursak gerek firma olarak, gerek çalışan olarak iş güvenliği kurallarına uyarak, iş güvenliği kültürümüzü daha üst seviyelere taşıyarak iş kazalarının önüne geçebiliriz dolayısıyla da bildirim yapmak gibi bir derdimizde olmaz.

Samet ÇAĞLAYAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Samet Çağlayan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

10

Vatansever - Samet bey kaleminize sağlık çok açıklayıcı olmuş.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Ağustos 09:42
08

Efecan - Samet bey tamda olduğu gibi anlatmışsınız kaleminize sağlı ?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 16:32
07

Asu - Kaleminize sağlık Samet bey .

Okurunuz olarak sizi takip ediyorum yazılarınız bilgilendirmeleriniz harika?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 15:47
05

Melikoglu - Gönül isterki bu tür kazalar olmasın a işçi isinden olmamak uğruna ne şikayet edebiliyor nede hastahanede iş kazası yazdirabiliyor bilgilendirmeniz güzel emeğinize saglik

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 14:51
04

Sultan - Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler kaleminize sağlık ?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 14:41
03

Selami - Konuya Bu tarz yorum ve bakış açısı getirmek gerçekten çok değerli tebrikler...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 14:29
01

İbrahim - Samet bey tekrar harika bir yazı ile karşımızdasınız.Kaleminize sağlık.Allah yolunuzu açık etsin.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 14:22


Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?