Vali Kaldırım ile ne konuştuk ve Coşkun Bilir ne yazdı?

Geçtiğimiz gün “Şehirde son dönemde yaşananların farkında mısınız?” isimli bir köşe yazdım.

Köşe yazımın ardından bazı konulardan dolayı devamını yazmak hasıl oldu.

İlk önce Sakarya Valisi Sayın Çetin Oktay Kaldırım aradı ve yazımda kendisi ile ilgili dile getirdiğim yerlerle ilgili konuştu.

Bir iddiada bulunduğum şehrin en tepesindeki mülki idare amirinin söyledikleri hem bir cevap hakkıydı hem de bir köşe konusu.

Ayrıca Medyabar yazarı sevgili Coşkun Bilir ağabey de, beni biraz alay edercesine bana korkak bir sıfat yakıştırıp söylemediğim şeyleri söylemişim gibi kendi iddialarını sıraladığı köşe yazımın bir mealini kaleme aldı.

Bu iki konu birbiri ile bağlantılı olduğu için birlikte yazdım.

Önce Sayın Valimiz elbette.

*** *

Dediğim gibi yazımın ardından Vali Çetin Oktay Kaldırım beni aradı.

Sağ olsun Sayın Vali gerçekten de eleştirilerimi sıraladığım konularla ilgili son derece kibar ve yapıcı cevaplar verdi.

Ben kendisinin PSB Anatolia fuarının açılışına katılmamasını eleştirmiş ve son dönemde bu gibi etkinliklere katılmamaya sanki özen gösterdiğini ifade etmiştim.

Sayın Kaldırım köşe yazımda yer alan “Vali Bey’in uluslararası bir fuar açılışına katılmamaktan daha önemli ne işi vardı acaba?” ve “Vali Kaldırım, özellikle bazı isimlerle bir araya gelmemeye hiçbir şeye göstermediği kadar özen gösteriyor” şeklindeki eleştirilerime cevap verdi.

*** *

Vali Kaldırım, şehirde siyasetçilerle problem yaşadığı yönündeki tespitime ve eleştirme katılmadığını çok açıkça ifade etti. “Böyle bir şey mümkün değil” dedi.

Ekrem Yüce ile çok eskiden beri tanıştıklarını ve kendisini çok sevdiğini ve birlikte Sakarya için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Kaldırım, “Ben bir mülki idare amiri olarak böyle bir şey zaten yapmam. Birine küsmem yada tavır göstermem mümkün değil. Ben görevim ne ise onu yaparım” diyerek son dönemde şehirde konuşulan hatta benim de dile getirdiğim eleştirilere ve iddialara net bir cevap verdi.

Sayın Vali ayrıca şunları söyledi özetle:

-Açılışa katılmayı çok istiyordum ancak Pamukova’da uçak düştü iddiası ile ilgili olay yerine gitmek durumundaydık. Çok istememe rağmen katılamadım. Fuarımızı açılıştan sonra gezme imkanı buldum ve çok beğendim. Sakarya için son derece önemli ve Uluslararası bir fuar oldu.

-Sakarya potansiyeli son derece yüksek bir şehir. Ben gerçekten hep birlikte bu şehre büyük kazanımlar sağlamak için büyük bir çaba sarf etmemiz gerektiğini ifade ediyorum. Bu şehirde Gastronomi kültürü, müze kültürü, turizm, tarım ve sanayi gelişsin istiyorum.

-Sakarya’ya geldikten sonra çok iyi gördüm ki burada her türlü nimet var. Sakarya harika bir şehir.

-Sakarya içinde bulunduğu güç ve potansiyel ile kesinlikle kalamaz.

-Sakaryamız için sürekli birileri ile temas halindeyiz. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Akgün Altuğ’a gerçekten teşekkür ediyorum. Şehrimize yeni yatırımcılar getirme konusunda büyük bir azimle çalışıyor. Daha geçen hafta dev yatırımları birlikte açıkladık. Sakarya’mıza hayırlı olsun.

-Sakarya’da büyük bir birlikteliğe ihtiyaç var. Hep birlikte el ele vererek şehrimizin gücünü ortaya koymamız gerekiyor. Bu şehir inanırsa yapamayacağı ve başaramayacağı şey yok

*** *

Vali Bey özetle bunları söyledi.

Açıkçası ben Sayın Kaldırım ile ilk kez özel görüşme imkanı buldum ve tarzının son derece yapıcı olduğunu açıkça ifade etmeliyim.

Sakarya için gücünü ve mesaini kullanmak noktasında gözünü budaktan esirmeyecek bir tarzı olması, şehrim adına beni sevindirdi.

Vali Kaldırım, köşe yazımda ifade ettiğim eleştirilerimi tekzip etti bir nevi ama emin olun gocunmadım Eğer yanılmalarımın sonucu şehir için hayırlı bir istikamette meyil ederse ; her daim tekzip yemeye razıyım.

Kendisine teşekkür ediyorum.

*** *

Gelelim ikinci konumuza.

Coşkun Abi Medyabar’da bir köşe yazmış.

Benim yazının başında ifade ettiğim köşe yazımda dile getirdiğim konular için “Sefa Polat dün köşesinde çok önemli konulara değinmiş.” diye yazmış benim için.

Sonra da eklemiş: “Ama nedense ne şiş, ne kebap yansın demiş. Kıyısından köşesinden herkese mesajlar vermiş.”

Ve bu bana toy ve korkak kendisine ise işte bunları ben yazabilirim tavrını ilan ettikten sonra “Sefa Polat’ın yazdığı köşe yazısının bence kısaca özeti şu…” diyerek başlamış köşe yazımı meale.

Valla Coşkun Ağabey seni cidden severim. Özün sözün birdir. Ama özeti şu diyerek yazdığın iddiaların yüzde 90’ını yanlış anlamışsın.

Ben onların hiç birini söylemedim.

Acaba dedim Coşkun Abi başka bir köşe yazısı mı okudu?

Döndüm kendi yazdıklarımı bir daha okudum. Coşkun abinin köşemin meali olarak yazdığı şeylerden eser yok.

Yetmedi bir iki gazeteci arkadaşıma okuttum. Onlar da “Coşkun Bilir, senin yazmadığın şeyleri sen ima etmişsin gibi yazmışsın” yorumunda bulundu.

Valla Coşkun Bilir istediğini yaza ya da eleştirir.

Ki kendisi sivri dilli bir kalemdir.

Ama eleştirmek istediği konuları sanki ben söylemişim gibi yazarsa orada haddini aşar…

Coşkun Abi açıkça kendi söylediklerini ben söylemişim gibi dile getirmiş.

Ben açık açık yazmak istesem yazarım. Amacım üzüm yemek; bağcı dövmek değil.

Ki o köşede dile getirdiğim konuların büyük çoğunluğunu TV 264 Canlı Yayınlarında ve köşe yazılarımda dile getirdim.

Hatta Sakaryaspor konusunda, Sayın Bilir’in de çok sevdiği eski bakanımız Ersin Taranoğlu, adeta Uğur Akkuş güzellemesi yaparken yüzüne karşı bile söyledim.

Hatta başka söylediklerimden dolayı çok sorunlar da yaşadım.

Ben bu kentte açıkça ihale yolsuzluklarını yazmış, savcıları köşe yazılarımdan göreve davet etmiş, defalarca tehdit almış bir genç gazeteci taze köşe yazarıyım.

Siyaseten 16 ilçe belediye başkanının makam arabasını tam sayfa manşet yapıp “Makam Saltanatı” demiş, 2012’lerde Canlı Yayınlarda “Ergenekon Cadı Avına dönüştü” dediğim malum kişilerden “Dikkatli git” uyarısı almış biriyim.

Neyinden korkacağım da şiş yansın kebap yansın diyaloğuna gireceğim.

Ne bir siyasi partiye meylettim ne devlet görevine.

Gazetelerde bir süre çalışıp kapağı devlete atmak isteyen meslektaşlarımdan asla olmadım. Talepte bulunmadım. Bilakis teklif geldiğinde bile kibarca reddettim. Hep serbest piyasada kaldım, kurucusu olduğum Adayorum’u bağımsız bir yer olarak kalmasına özen gösterdim.

Coşkun Abinin bana “Şiş yansın kebap” diyorsan hodri meydan buyur sen şişi de yak kebabı da.

Ne yazmak istiyorsan açıkça yaz ama sanki ben bir şeyler söylemişim gibi dile getirme bunu.

Onun için Coşkun abi bana ne şiş yansın ne kebap deyip sonra benim söylemediğim şeyleri bana sen sevdiğim bir abim olarak sen bile söylemezsin.

Şunu açıkça ifade ediyorum ki

Ben Ekrem Yüce’nin koltuğunda birilerinin gözü var demedim, AK Parti’de herkes birbirini bıçaklıyor demedim, Fazilet Durmuş neden gitti bilmem, okullara kim ruhsat veriyor anlamam, gazeteler satmıyor demedim, hele birkaç yatırımcının bir araya gelip kurduğu bir internet sitesinden hele hiç bahsetmedim (Ayrıca bu kentte böyle bir konu ilk kez oluyor gibi davrananların samimiyetinden de şüphe ediyorum)

İktidar da da muhalefette kamplaşma var, kavgalar var, rektörler bile felaket derecede birbirine girdi, Cadde 54 gibi bir beton yığınını, yahu SAKVA’da neler oluyor, hiç konuşmadık gibi şeyler söyledim.

Bu başlıkların hepsini yazmaya kalksam, sözde yerel tarih uzmanı Keşkek Gurmelerinin fecaatlerle dolu minik kitapçılarının ebatında bir şey çıkıverir ortaya.

Zamanı gelir hepsi söylenir. Ama bu hepsi bir anda söylenir demek değildir.

Eğer yazımda dile getirdim konuları çok istersen konuşmak, Sayın Zafer Tokuş’ta müsaade ederse seni bir canlı yayınımızda ağırlayıp konuşmak istediğin ne varsa konuşuruz.

Ben söylemem gerekenleri her zaman rahatlıkla söyledim, söylerim.

Senin “Safa aslında şunu dedi.” demene de ihtiyacım olmaz, emin ol.

Sözü çok uzattım affola.

Yazımda dediğim gibi benim amacım üzüm yemektir, bağcı dövmek değil.

Zira, ben ortalığı karıştırmak amacında değilim. Bu kentte çok önemli görevlerde bulunan isimlerin artık Sakarya’nın daha da güçlenmesi için oluşturulacak büyük güç birliğine öncülük etmesi çağrısını dile getirmekten başka bir amacım da yok.

Ben de senin gibi kantarın topuzunu kaçırdıysam sen de hakkını helal et Coşkun Abi…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Safa Polat - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

09

Yiğit - Yahu ne sivri dilli kalemi adam kırtasiyeci ve onların başkanı... Şimdi olmuş! Yazar... Sen ne yazarsan yaz eleştirmiş olmak köşe yazmış olmak için yazar... Laf ola yani....

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 13:31
08

Karadenizz - Küçücük yerel medyaların, küçücük habercicikleri bile dünyanın entrikası içine giriyolar. Varın ulasal medyadaki durumları siz düşünün. Yani biraz daha imkanımız olsa, yandaş mandaş, rant ne var ne yok saldırırız demek istiyor arkadaşlar. Iki memleket haberi yapacaklar, kafalar abilerinin karanlik dunyalarinin minyatur bir kopyasini yasamakta. Ayrıca, bu arkadaş nedense bütün devlet erkanı ona danışarak iş yapıyormuş tavırlarında dolanıyor sürekli. Güzel kardeşim. Adabazarinin gizli kralı mısın sen??

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 16 Eylül 09:29
06

Send Işçi - hadi çoşkuncum göreyim seni. geçen gün yeni hastane arazisini kimlerin satın aldığını yazacaktın mesela. başla yazmaya ama titremesin ellerin .d sonra bu toy arkadaşın yazamadıklarını da merakla ve ilgiyle bekliyorum. en son olarak da bu kırtasiyeler neden oyuncak satıyor onu da netleştirirsin. göreyim abimi hadi abi yazarsın sen .d

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 23:38
05

Sakaryalı - Sayın Vali fuara katılmadı ama vali beye vekaleten ve devleti temsilen katılan vali yardımcısına ayrılan koltuğun yerine bir bakin. Organizeden sorumlu kim bilemiyorum ama ben olsam fuarı terk ederdim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 19:28
04

Mistral - Arkadaş en az 5 dakikamı harcadınız okumaya uğraşırken. Aranızda herhangi bir anlaşmazlık varsa Coşkun abinle açarsın telefon halledersin. (yoktur ya) Burası Sakarya ve yıl 2021, Babıali değil ki.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 18:55
03

Mirgül - Sayın valim Sakarya turizm şehri olacaktı turizmde öncü olacaktı ilk zamanlarda dile getirdiğiniz projeler ne durumda hangi aşamada kaçı gerçekleşti bunlar hakkında bilgi verirseniz seviniriz.. Madem deresi acarlar longozu ve diğerleri son durumlar nedir

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 15:52
02

Serdivanlı Okur - Seni çok sevmem Safa polat ama burada haklısın. az bile yazmışsın. Adam resmen kendi söylemediklerini senin üzerinden söylemeye kalkmış ama sen yine kibar gitmişsin. Sana yakışanı yapmışsın. Şaban Üstkayaya katılıyorum o özür dilemeli ama sen küçüklük bizde kalsın diyerek büyüklük yapmışsın.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 15:06
01

Şaban Üstkaya - Özür dilemen bence yanlış olmuş. O senden özür dileyecek ti Sefa.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 12 Eylül 04:10


Anket Sakarya'da yaşamak sizce zor mu?