Çalışanların PCR testi yaptırması zorunluluğu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, aşı yaptırmayan veya eksik aşısı olan çalışanlar için yayınladığı ve 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu genelge ile bu kişilerin çalışma hayatı ile ilgili açıklık getirmeye çalıştı.

Buna göre; ‘’Bakanlık, 81 il valiliğine gönderdiği yazıyla, işverenlerin, Covid-19 aşısı olmamış işçileri bilgilendirmesini istedi ve işverenlere, aşı olmamış işçilerden haftada bir kez PCR testi isteme yetkisi tanımıştır.

COVİD-19 aşısı tamamlanmamış çalışanların ( bilimsel olarak COVİD-19 hastalığı sonrası bağışıklık kabul edilen süre içerisinde olanlar hariç ) varlığı, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasını güçlendirmekte, diğer çalışanların mevcut sağlık ve güvenlik şartlarını kötüleştirerek çalışma barışını bozmaktadır.

İşverenler, işyerinde karşılaşabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında çalışanları bilgilendirmekte yükümlüdür.

Bu kapsamda;

1-Covid-19 aşısı tamamlanmamış personeller, işyerinde karşılaşabilecekleri söz konusu risk ve tedbirler konusunda ayrıca yazılı olarak bilgilendirilecektir.

2- Bu bilgilendirme sonrasında aşı olmayan personellere, kesin Covid-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da ayrıca bildirecektir.

3- Covid-19 aşısı olmayan personellerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları kurum tarafından istenilebilecek ve test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacaktır, ifadeleri yer almıştır.

Çalışanların aşı yaptırma zorunluluğu yok…

Öncelikle ifade edelim, hiçbir çalışanın aşı yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Aşı yaptırmak kişinin hür iradesine bağlıdır. Tabi ki aşı yaptırmamak bir tercihse firmaların veya işletmelerin de aşısı olmayan kişilerle çalışmama veya işletmesine almaması da bir tercihtir. Örneğin bazı firmalar tam doz aşısı olmayan dışardan gelen kişileri ziyaret veya başka bir amaçla firmalarına kabul etmemektedir. Aşı ile ilgili benim size tavsiyem denetlediğim, ziyaret ettiğim, eğitim verdiğim firmalarda gördüğüm, kendim tecrübe edindiğim kesinlikle aşı yaptırmanızdır. Aşı olmak veya olmamak son derece hararetli bir tartışma konusu tabi ki o sebeple ben fikrimi söyleyip konuyu kapatıyorum ve herkesin fikrine de saygı duymak zorundayım.

PCR Testi Zorunluluğu…

Firmalar aşısı olmayan veya eksik aşısı olan dışarıdan kişileri işyerlerine kabul etmeyerek bulaşma riskine karşı önlem almaktalar. Peki aşı yaptırmayan kendi çalışanlarına ne yapacaklar? Aşı yaptırmak zorunlu olmadığından dolayı aşıya zorlayamazlar fakat hem aşı olmayıp hem de PCR testi yaptırmamakta ısrar eden çalışanlara nasıl bir yaklaşım sergileneceğine bakanlık yayınladığı genelgeyle açıklık getirmeye çalışmış. Açıklık getirmeye çalışmış diyorum çünkü bu genelgede tam anlamıyla bir netlik söz konusu değil.

Firmalar PCR Testi Yaptırmak İsterse Çalışanlar Yaptırmak Zorunda

Bakanlığın yayınlamış olduğu genelge özetle, aşısı olmayan, eksik aşısı olan çalışanlara veya aynı durumda olan dışarıdan firmaya girmek isteyen kişiler için eğer firma isterse hafta da bir PCR testi yaptırma zorunluğu getirmiştir.

PCR testleri devlet kurumlarında ücretsiz olarak yaptırılabilir. Eğer ki devlet kurumu yerine özel kurumlarda PCR testi yaptırmak istenirse de firma test ücretini karşılamak zorundadır, test ücretini çalışana yansıtamaz.

Yani devlet PCR Testi zorunluluğunu işverene bırakmıştır. Peki işveren zorunlu PCR testi istemezse ve çalışan Covid-19’a yakalanırsa, iş arkadaşlarına bulaştırırsa, daha kötü sağlık problemleri ortaya çıkarsa bunun sorumluluğunu kim üstelenecek?

Bakanlık olaya açıklık getirmeye çalışmış fakat tam bir açıklama getirememiş demekle istediğim şey burada başlıyor. Diyelim ki ileride aşı olmamış ve Covid-19’a yakalanmış, işyerinden de haftalık olarak PCR testi yaptırması zorunlu olarak istenmemiş bir çalışan, aynı işyerinde bir çalışma arkadaşına virüs bulaştırıp onun hayatını kaybetmesine sebep verdiği zaman, hayatını kayıp eden çalışanın yakınları dava açtığında suçlu kim olacak?

Baktığımız zaman aşı yok, test yok o zaman bir önlemde yok gibi görünüyor. Aşı yaptırmayan kişilere Covid-19 ile ilgili bilgi verilmesi evrak imzalatılması vs. işvereni kurtarır mı? Devlet işverene ben sana test yaptırma zorunluluğu verdim neden test yaptırmadığın dediği zaman işveren buna nasıl bir açıklama yapabilir?

Benim işverenlere tavsiyem aşı yaptırmayan çalışanlarından haftalık düzenli olarak PCR testi istemeleridir. Böylelikle hem bulaşmaya karşı önlem almış hem de ileride olabilecek sorumluluktan kurtulmuş olabilirsiniz.

Uzun süredir dünya gündemini meşgul eden Covid-19 belasından ancak toplum olarak el birliğiyle direnç gösterirsek kurtulabiliriz.

Samet ÇAĞLAYAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Samet Çağlayan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

18

Züvas - Bu kadar güveniyorsunuz madem, aşı olmayan insanlar öcü mü yahu niye korkuyorsunuz ki. Aşı sizi korumuyor mu yoksa? E niye oldunuz o zaman.! Çevrenizde olup biteni seyretmeyin tepki verin. Neden genç ölümler ve kalp krizleri hortladı? Bunun aşı ile ilgili bir bağlantısı var mıdır? ben söyleyeyim evet. Özellikle 30 yaş altı için miyokardit riski ciddi anlamda fazla. Aman kime ne, yeterki covidden ölmeyeyim. Korkma ölmezsin ölüm oranı 2/100.000. Saksı düşüp ölme ihtimalin daha fazla.. He bir de o kadar değerli ve güvenli bu iş; Neden aşı şirketi ileride olabilecek yan etkiler için tüm sorumluluğu devletin alması kaidesiyle veriyor bu aşıları? Ayrıca aşı şirketi ve devlet dahil kimse neden sorumluluk kabul etmiyor ve sorumluluk kişinin kendisindedir diyorlar??

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ekim 09:52
17

Murat Kılıç - Geçen gün bir haberin altına uzunca bir yorum yazdım . Aşı niye olmadığımı anlatan ve düzenin gidişiyle alakalı bir yorumda bulunmuştum. Fakat editör yayına almadı. İsim ve soyisim bilgisi de paylaştım kimi editörlerin isim soy isim baş harfi kısaltması yaptığı gibi de ismimi soyismimi kısaltarak saklamadım . Olumsuz ve negatif hükümet aleyhine tüm yorumlara müsaade edilebiliyor fikir ve düşünce özgürlüğü kapsamında . Ama aşı ile alakalı bir durum söz konusu olduğunda insanları etkileyeceğim düşünülerek fikrim ve şahsi yorumum paylaşılmıyor. Ben kimseye olun olmayın diye bir etkide bulunarak bu ağır vebale zaten girmem , girmek te istemem. Kendi olmayışımı mantıklı şekilde izah etmeme müsaade etmeyen yönetiminizi , editörünüzü , fikir ve yoruma olan bu kotalı anlayışınızı esefle kınıyorum . Yine paylaşılmayacağını düşündüğüm için de aynı şeyleri yazıp kelime israfı yapmayacağım . Ama şunu belirtmeliyim ki aşı olanlarda , hastalığı atlatanlarda bu virüsü taşıyabilir ve bir başkasına bulaştırabilirken ve aynı şekilde ölümcül risk devam ederken, aşı olmayanın bulaştırması niye bu kadar büyütülüp ölümcül riskinden söz ediliyor ? İsteyen olur istemeyen olmaz . Herkes kendini korumasını bunca zamandır öğrenemediyse ona kimsenin yapacak birşeyi zaten olamaz :) Haber için de teşekkürler . Faydalı ve yararlı bir haber olmuş bir çok açıdan. Yazar ın şahsi yorumlarına katılmamakla beraber saygı duyuyorum .

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 14:49
16

Sefer - Samet işine bak kuresel güçlerin isguzari kimsenin aşısı özel hayatı kendine sana ne aşıdan yapar yapmaz korkuyorsan git ol asini.sen zaten asi olarak kendini korumusssun ben olsam ne olmasam ne.sen zaten aşınla korunuyor sun .öyle değil mi?benim adıma karisma,ne olduğu,ne olacağı belli değil,geleceği belli değil.kimse sahip çıkmıyor yaptığı,yapacağı aşıya ne bakan ,ne vekil,ne ilaç sahabi ne dünya sağlık örgütü.efendim asi olun , olacaksın gibi bi dayatma olamaz.kime ne amaçla hizmet ediyor sunuz.ne ne kadar nemalaniyorsunuz bilemem ama benim bedenime ,aileme dokunma tamm.git ne halt yiyorsanız yiyin .

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 05:45
14

Vatansever - Samet bey kaleminize sağlık. Her daim halkın ve çalışanların yanında olan biridiniz.

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 12 Ekim 09:43
13

Reyyan - Kaleminize sağlık Samet bey. Her zaman yararlı bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 12 Ekim 01:01
12

Mübeccel - Başarılarınızın devamını dilerim Samet bey ellerinize sağlık

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 12 Ekim 00:58
09

Müge Ti̇ryaki̇ - Samet bey çok doğru bir konuyu baz almışsınız ölümle sonuçlanan covid 19 vakalarında ne yazıkki hasta yakınları olarak kimseye bir hesap soramıyoruz bu hastalığın nereden ve kimden bulaştığını bilmiyoruz bu tarz olaylarla karşılaşmamak için aşı olmak en doğrusu aşının önemini şuan için tam anlamıyla anlayamayan vatandaşlarımız için güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş

Yanıtla . 1Beğen . 5Beğenme 12 Ekim 00:52
08

Sultan - Samet bey kaleminize sağlık paylaştığınız bilgiler her zaman yararlı oluyor.

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 12 Ekim 00:49
07

Abdurrahman65 - Aşı yaptırmak zorunlu olmadığından dolayı aşıya zorlayamazlar fakat hem aşı olmayıp hem de PCR testi yaptırmamakta ısrar eden çalışanlara nasıl bir yaklaşım sergileneceğine bakanlık yayınladığı genelgeyle açıklık getirmeye çalışmış. Açıklık getirmeye çalışmış diyorum çünkü bu genelgede tam anlamıyla bir netlik söz konusu değil.___________Peki kesin bı genelge yayınlandı veya bir kesinlik neden yok sizce Samet bey

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 00:47
04

Ekrem. Imamğlu - adamm adam helal sana işte cumhur başkanı adayımız adam

Yanıtla . 0Beğen . 5Beğenme 11 Ekim 23:02
10

Abdurrahman65 - @Ekrem. Imamğlu 04 nolu yoruma cevabı: Tayyip Erdoğan olacaktı galiba adın

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 12 Ekim 00:53
02

Asu - Kaleminize sağlık Samet bey başarılarınız devamını dilerim

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 11 Ekim 22:49


Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?