Medya ve yabancı düşmanlığı

Son zamanlarda medyada ve özellikle sosyal medyada ülkemizde sığınmacı statüsünde bulunanlardan bazılarının tahammül sınırlarını zorlayan olaylarına ve paylaşımlarına tanık oluyoruz.

Bazı kesimler tarafından “bulunmaz Hint Kumaşı” fırsatçılığıyla halkın kin ve nefret duygusunu arttırma malzemesi olarak kullanılan bu olaylar, esasında sorunu çözdürmek amacıyla değil, sorunu derinleştirmek amacıyla gündemde tutulabiliyor.

Irak ve Suriye’de yakılan ateşin ardından kapılarını buradaki insanlara açan Türkiye, uzunca bir süre Ensar-Muhacir anlayışıyla hareket etti.

Türkiye’nin tarihine, şanına yakışan da buydu.

Ancak, ateşi yakanlar, körükleyenler, ateşten etkilenenlerin akıbetiyle ilgileniyormuş gibi yapmaktan öteye geçmedi.

Türkiye’ye verilen taahhütlerin büyük bir kısmı yerine getirilmedi. Tüm dünyanın sorunu olması gerekirken Türkiye’nin sorunu olarak bırakıldı. Birkaç teşekkür mesajı, birkaç ziyaretle Türkiye, bu sorunla baş başa bırakıldı.

Türkiye, bu yükü hep birlikte omuzlayamayacağını defalarca vurguladığı halde, Avrupalılar umursamadı.

Bu defa Türkiye Batı kapılarını açınca da mülteciler Yunanistan’ın kurşunlarına hedef oldu. Adalarda insanlık dışı muamelelerle tutuldu.

Zaman geçtikçe sığınmacılar daha da fazla göze batmaya başladı.

Bununla kalınmayıp, Türkiye’de yabancı düşmanlığı ve nefret söylemi geliştirildi.

Bazen kurgusal, bazen Avrupa’dan yapılan paylaşımlarla bazen de kendini bilmez sığınmacıların yaptıklarıyla Türk toplumunun tepkileri güçlenerek arttı.

Mülteci-Sığınmacı sorunu tartışılırken çoğu medya ve sosyal medya platformlarında yabancı düşmanlığı ve nefret söylemleri dikkat çekecek düzeyde öne çıktı.

Sorun elbette tartışılır, devlet otoritesinin yaptıkları, yapmaları gerekenler konuşulur, bu yönde adım atılması gerekiliyorsa bunun için kamuoyu baskısı da geliştirilebilir.

Ancak kendinden olmayana karşı düşmanlığı kabarttıran, kin ve nefretle örülmüş bir yaklaşıma sürüklenmek, mevcut sorundan daha büyük sorunları doğurabilir.

Bunun örneklerini Almanya’da ve bazı batı ülkelerinde Türklere karşı yapılan saldırılardan biliyoruz. Evleri kundaklanan, çoluk çocuk yanarak can veren, arabaların üstlerine sürüldüğü acı olayları yaşadık.

Batı ülkelerinde hızla tırmanan İslamafobi cami katliamlarına neden olmuştu, Müslüman karşıtlığına etnik köken karşıtlığı da büyük bir güçle eklenmiş durumda.

Bunu Rusya-Ukrayna Savaşı’nda bir kez daha anlamış olduk. Ukraynalı mültecilerin sarı saçlı ve Hristiyan olduğunu, bu nedenle Avrupalıların mutlaka yardım etmesi gerektiği vurgusu birçok Batı medyasında rahat bir şekilde dile getirildi.

Hatta bir ekleme yapılarak, “onlar Ortadoğu ülkelerinden, esmer insanlardan değil”

Halkımız sığınmacı sorununun çözümünü isteyebilir, ancak nefret söylemi tehlikelidir. Çünkü nefret söylemi, yabancı düşmanlığı önce söylemlerde kendini ortaya çıkarır, yeteri kadar taraftar toplanınca söylemler eylemlere dönüşür, eylemler ise katliamlara kadar uzanabilir.

Bunun da örneklerini Bosna Savaşı’nda Sırp Komutan’ın Osmanlı yadigarı olarak ifade ettiği topraklarda yaptığı katliamlardan biliyoruz.

Evet, bir mülteci sorunu var. Bunu devlet yöneticileri de kabul ediyor. Bununla ilgili sınırlarda ve ülke içinde yoğun bir çalışma da gösteriyorlar.

Devleti aciz duruma sokmak, toplumda devlete olan güveni sarsmak ve mümkünse kaos çıkarmak hedefiyle yapılan yayınların sorunu çözmek yerine derinleştirdiğini görmek lazım.

Özellikle sosyal medya yayınlarının temelinde emin olun toplumun refahını düşünen yok.

“nüfusumuz değişiyor, onlar yüzünden okuyamıyoruz, onlar yüzünden enflasyon arttı, onlar yüzünden ev bulamıyoruz, iş bulamıyoruz, onlar gezip tozarken biz gezemiyoruz” gibi sürekli ısıtılarak verilen paylaşımların belli bir algıya dönüştüğü, tüm sorunların temelinde mültecilerin gösterildiği yayınların RTÜK ve Basın İlan Kurumu ile ilgili savcılar tarafından daha sıkı denetlenmesi gerektiğine inanıyorum.

Konunun medya ayağında, “halkın ilgisini çekiyor” tutumuyla mültecilerle ilgili olumsuz haberlere öncelik verilmesi de topluma karşı sorumluluk bilincini göz ardı etmektir.

Tıpkı şiddet, tıpkı din, dil ırk, cinsiyet ayrımcılığı yapılan haber ve programların topluma bir faydası olmadığı, hatta derin zararlar verdiği gibi yabancı düşmanlığını körükleyecek yayınların da daha titiz bir yaklaşımla ele alınması gerekiyor.

Bu konuları konuşmak ve akademik bir sonuç çıkarmak amacıyla tüm Türkiye’den gazetecilerin katılacağı bir çalışma planlanıyor. Mayıs ayında Sakarya’da gerçekleşecek Atölye Çalışması’nın başında Sakarya Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Nesrin Kenar var.

Hoşgörü Gazeteciliği: Medyada Yabancı Düşmanlığından Nasıl Kaçınılır? Başlıklı çalışma için gazetecilerden başvuru alınmaya başlandı.

Sakarya’nın değerli gazetecilerinin de bu uluslararası Atölye Çalışması’nda yer alacaklarını umut ediyorum. Başvuru ve detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz.

Dünya’da bu alanda çalışma yapmış bazı akademisyenlerin de davet edildiği bu programda gazetecilerle akademisyenler göçmenler, mülteciler, insan hakları gibi konularda görüşlerini sunacaklar.

Tarihinde birçok defa göç almış Sakarya’da böylesine bir akademik faaliyetin gazetecilerle yapılıyor olması çok önemli.

İnşallah şehrimize, ülkemize ve mevcut sorunlara çözümler oluşturur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zülfikar Özçelik - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

22

Riza Karakolcu - Sana nasıl bu medyabar sayfa ayırıp yazı yazdırıyor.yazık ya...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 20:53
21

vatandaş - Sayın özçelik Devletin ayağı tökezlediğin de bu insanları tanırsınız ama geç olur. şak şakcılığın sonu gelecek nesillere zarar olarak döner.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 11:31
20

Vatan Millet Sakarya - Millet e senelerdir ingiliz yahudi tohumlarını tarlalara ekip biçip yedirdiler, yedirdikleri ile insanların maneviyatı, algısı kapatıldı....

UYUTTULAR milleti....

İngiliz ler Kurtuluş savaşından sonra ülkeyi terk etmedi, aksine her yere yayıldı...Ağızlarında Allah" Kitap, vatan millet nidaları ile çevremizde Hasan, Hüseyin, Ali, Veli olarak görüyoruz....

Uyayan millet ya ölür ya da köle olarak uyanır.....

YÜCE ALLAH" Devlet e millet e zeval vermesin.

YÜCE ALLAH " Devleti millet i korusun...

İnsanların uyuyor olmasından dolayı yapacak birşey yok....

Ummaktan dilemekten başka yapacak bir şeyimiz yok....

UYAN BE ARTIK UYANNNNN

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 22 Nisan 23:28
19

Milliyetçi Genç - Bu yazıda, biraz mantıksızlık ve biraz da saçmalama var!.. Benim ülkemdeki kıt kaynaklarım 85 Milyon öz ve öz Türk vatandaşlarıma yetmezken, bu ülkede aç, işsiz ve muhtaç yurttaşlarım varken, bu ülkeye 1 tane dahi yabancı sığınmacı istemem kardeşim!... Kimse benim halkımın rızkını yabancı ülke vatandaşları ile paylaşmasın!... Buna kimsenin hakkı yok!..

Çok meraklısı varsa, evine birkaç sığınmacı alsın , beslesin!... Böyle, ucuz edebiyat yapmasın!...

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 22 Nisan 14:55
18

Vedat - "....Almanya’da ve bazı batı ülkelerinde Türklere karşı yapılan saldırılar..." demişsiniz ya Sn. Zülfikar Özçelik;

Almanya'daki Türkler kaçak Mülteciler midirler? Türkler, Almanya'ya sınır komşusu ülkelerden gelişi güzel mi girmişler? Türkler botlarla kaçak mülteci olarak mı gitmişler (istisnalar hariç)? buna benzer örnekler uzar gider. Bu nasıl bir benzetme veya güzelleme? Türkiye Cumhuriyeti Yurttaşı/Medya mensubu olarak, kimlere, ne şekilde hizmet ediyoruz sorusunu öz benliğinize sorun lütfen. Bu Ülke ve Halkı o kadar çok misafir Perver ve hoşgörülüdür ki, lakin bunun da bir sınırı ve ölçüsü olmalı, bunu anlamak/hissetmek için onların içinde olmak gerek. abd/ab çeşmesinden su içenlerin/su içirenlerin yanında olmakla değil. tarih neden tekerrür eder sorusunu mutlaka kendimize tekrar tekrar soralım.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 16:23
15

Hilal - Bu ülkeden biz değil siz gidecekseniz diyen, kadınların ve erkek cocukların videosunu çekip internete yükleyen, kadınların, çocukların sokakta rahatça yürümesini engelleyenler suçlu değil. Bu ülke şehit kanlarıyla kazanıldı. Ülkenin ekmeğini yiyip suyunu içip hainlik yapan kimse Allah onları bildiği gibi yapsın.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 13:23
14

SCS vatandaş - Şimdi daha iyi günlerimiz birileri bunlara gaz verip ayaklandirirsa vay o Zaman halimize dağdan gelip bagdakini kovmak elini kolunu sallayarak memleketi e giriyor lar

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 12:15
13

Nuri - Makale diye Propaganda yazılarını neden yayınlıyorsunuz anlamak mümkün değil. Ülke istila altında, bunları ajitasyonla halka kabul ettirmeye çalışıyor. Ülkeler niye kuruldu, devletler niye var. Kendi halkınız bu kadar mı değersiz ve önemsiz. İstilacılar gelmeden önce Ülke sürünüyor muydu, iş yapacak insan mı yoktu. Bunlar refah mı getirdi, kaynakları mı sömürdü. Kimin işine yarıyorlar. Ülkesini peşkeş çeken yazıları istemiyoruz...

Yanıtla . 15Beğen . 1Beğenme 20 Nisan 10:34
12

Haluk - Acayip makale...!

Altı çizilecek o kadar çok yanlışlar varmı..

Isıtıp getirme.sosyal medya.tahammul sınırı.hintkumasi.bs

Vb.ayda bir çıkıp yazı yazmak sözüm ona kime yanaşmak istiyorsun yeri belli..

Bir köşe almak bu kadar ucuz olmamalı..

Evet karşı olmamızın nedenleri o kadar fazla ki senin yaptığın gibi yanaşma değil ÜLKE MESELESİ..

Araştırma yap bakalım bay yazar çok bilip insanlara öğüt akıl veriyorsun ya ..ne çıkacak..

Bak yanı başımızda süren savaşta ülkesini savunma uğruna kalan insanlar..birde güzel yurduma en önde ailesinden önce kaçan vatansizlar...nereden baktığın önemli bay yazar

Tigcilar mah ara sokaklar heryerde gettolasma

Neyse ŞİKAYET ETTİĞİN SAVCI NE YAPACAK senimi haklı..BU MİLLETİ Mİ SAVUNACAK.yazik çok yazık..kin nefret söylemi nasıl bir kafa bu ya..birde Sakaryalı gazetecilere yon veriyorsun.. yersen..ha aklıma gelmişken acaba aşık olduğun kaç siginmaciya bakıyorsun..

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 20 Nisan 09:16
17

Haluk - @Haluk 12 nolu yoruma cevabı: vatansever niki kullanmana gerek yok

Ben medyabar klasik takipçisi ve okuyucusuyum

Kim ne zaman yazar hangi konuları işler okurum

Yazdığın yazıyı bir daha oku birdaha..Kimseye ne boyun egerim nede egilirim .. ülkücü yum vatanımı sever her Türk evladına saygı sevgim vardır..Ne Mutlu Türküm diyene diyebilenlerdenim.. işine geldiğinde birilerine yanaşan değil anladın sen onu

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 14:42
16

Vatansever - @Haluk 12 nolu yoruma cevabı: kin nefret söyleminden bahsediyorsun ama apaçık ortada olan sizin yazara olan öfke ve kininiz! Kendisini yakınen tanıdığım için bu söylediklerinize sadece gülmekle geçemedim. sıkı takipçisi olmalısınız ki hangi aralıklarla yazdığını bile takip ettiğinize göre.!yanaşma konusuna gelince siz yanaştıklarınızdan pek yakınlık görememişsiniz herhalde ondan bu öfke ve sinir...

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 20 Nisan 13:57
11

Ceco - Admın cok sevıyorsan al evıne besle bıdı bıdı yapma.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 20 Nisan 08:35
10

De Mi? - sn özçelik senin yaşadığın binada var mı bu seviciliğini yaptığın mültecilerden? yok değil mi?

ne kolay uzaktan davulu dinlemek değil mi?

insani olarak bakınca evet onlar mağdur lakin devlet bir insan değildir. acımaz, acımamalı kimseye kendi vatandaşlarının huzuru için. o yüzden gitmeliler. ya da kadınlar ve çocuklar alınmalı sadece. onlar da mülteci kamplarında bakılmalı. şehirlere salınmamalı. 20-45 yaş arası erkekler ise kesinlikle alınmalı ülkeye.

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 19 Nisan 23:44
09

___Türkiye___ - Benim ülkemde yaşiyorlar benim ülkemin ekonomisini bozuyorlar.benim ülkemin halkımın düzenini bozuyorlar.kendi ülkeleri için savaşmayıp benim ülkeme kaçıp geliyorlar.bu insanlardan ne vatana ne millete hayır gelmez.yakin zamanda biz kendi ülkemizde mülteci gibi olacağız.o zaman bu yazıları yazan yazarlarımız ve devlet büyüklerimiz biz yanılmışız der işin içinden çikarsiniz artik.gerçeklerden kaçarsanız o gerçekler zamanı geldiğinde sizi bulur.

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 19 Nisan 22:26
08

Dilara Keleş - Konu çok net bence ? Kişiye ve neye göre değerlendirildiği görüş açısında değişebiliyor??‍♀️ Fakat linç yorumları yazmak yerine tebrik almalı bu yazı. Konu ile ilgili kötü haberler veya kötü yazılar ile ülkede var olan sorunun çözümüne fayda etmiyor.Ne tür haberler yapılacağı hangi yollar ile durumun azaltılabileceği onlar tartışılmalı.?

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 19 Nisan 21:47
07

Emekli - Ben sonuna kadar karşıyım ırkçılık,la alakası yok

Ülkemi vatanımı seviyorum

Çocuklarımızın geleceğini için gidecekler

Yanıtla . 23Beğen . 2Beğenme 19 Nisan 15:22
06

Vedat - çok seviyorsan bunları al evine besle. Türk milletinin evlatları bunlarla ülkelerini paylaşmak istemiyor.

Yanıtla . 21Beğen . 4Beğenme 19 Nisan 14:02
04

Mert - Pakistan da ve Afganistan da devam eden bir savaş yok. Savaş olmayan coğrafyalardan damızlık gibi aynı yaşta heriflerin akın akın gelmesi, öbek öbek evlerde oturup grup halinde başıboş gezinmeleri KABUL EDİLEMEZ.

Bu mülteci kabul etmek değil açık kapı politikası uygulamaktır. Bazı il ve ilçelerimizde özellikle sınır illerimizde demografideki dramatik değişimi hatırlatmak isterim.

Sorunun kaynağı konusunda iki kelam etmeden hemen "batı ikiyüzlülüğü, yurtdışı hesaplar vb" argümanlarla bu işten sıyırlamazsınız.

Yanıtla . 37Beğen . 1Beğenme 19 Nisan 10:54
03

Sakaryalı - Beyefendi herhalde büyük şakacı böyle yazıyı anca bir şakacı yazar. Türkiye şanına yakışan 10 milyon arap-afgan- paki mülteciyse o şana başlarım. Suriyeliler neyse paki ve afganlar neyden kaçtılar? Sınırlardan koşup geçen hepsi erkek kaçakların ne gibi bir amacı var? Elin ülkesi böyle geçenleri ya vuruyor ya da geldiği ülkeye bırakıyor? Dünyanın en saçma antlaşması Türkiye ve Ab'nin taraf olduğu mülteci kabul antlaşmasına hiç bakmış mı gazeteci arkadaş? Gelsin abi 220 milyon nüfuslu dışarıda kadın gördü mü çıldıran pakiler gelsin ülkemize. Agunda bagunda kabilesi vatandaşları da gelebilir dünyanın kerizi biziz sonuçta.

Yanıtla . 31Beğen . 2Beğenme 19 Nisan 10:44
02

54 - Teker teker gidecekler sayın Özçelik! Ekonomimiz rezil durumda olduğu için dışarıdan mülteci desteği adı altında gelen sıcak para sebebiyle bunları görmezden geldiklerini siz de gayet biliyorsunuz.

Not: Kolluk kuvvetleri sınırlarımızı mülteci akınına karşı zerre korumuyor. Ayrıca Müslüman kardeşliğini de bir kenara bırakalım artık zira bu durum çok sıktı.

Yanıtla . 28Beğen . 1Beğenme 19 Nisan 10:28
01

Sakaryalı - Dalga mı geçiyorsunuz ya halk zaten çözüm istiyor, bırak çözümü hala sınırlardan el kol sallaya sallaya geliyorlar çözüm mü var? Bahsettiğiniz iç karışıklığın çıkmaması için bu sorunu çözecek makam bellidir. Ülke açlıktan kırılıyor, gençlerin umudu sönmüş hala kontrolsüz göçmenleri misafir ediyoruz. Üstelik ülkelerinde savaş da yok. Ukrayna'da savaş var, erkekler kalıp savaşıyor kadın ve çocuklar göç ediyor. Peki bize gelenler? Hepsi genç erkek. Makam çözüm bulamıyorsa halk seçim sandığında çözümü bulacaktır.

Yanıtla . 33Beğen . 1Beğenme 19 Nisan 10:26


Anket Bugün bir seçim olsa Sakarya’da hangi isimleri milletvekili olarak görmek istersiniz?