Ertiryaki ile 40 soruda Adapazarı

Yazar Fahri Tuna, TÜVASAŞ Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki ile çocukluğunun Adapazarı'nı konuştu

Haber Resmi
Haber Resmi
+3
Haber albümü için resme tıklayın

TÜVASAŞ tarihinin tek Adapazarlı Genel Müdürü
İbrahim Ertiryaki ile
40 soruda Adapazarı'nı konuştuk...

1-Ada ?

Hendek Hallaç Köyünde doğdum ama 4 yaşından itibaren ADA'da yaşadım. Çocukluğumun çoğu annemin köyü olan merkeze bağlı Turnadere'de geçti. O dönemde köyde herkesin Adapazarı'na Ada dediğini hatırlarım. Halen köyde belli yaşın üzerindekilerin şehir merkezimiz Adapazarı için Ada ifadesini kullandıklarını bilirim.

2- Adapazarı?

Severek yaşadığım şehir.

3-Çeşme Meydanı ?

Çocukluğum ve daha önceki dönemlerde merkeze bağlı köylerde yaşayanların şehrin merkezi zannettikleri bir alan meydan.

4-Kaymakam Sokak?

Adapazarı'nın İlçe olduğu dönemde hemen bizim oturduğumuz evin karşısında Kaymakam'ın oturduğu Konak-Ev'den dolayı bu gün Çeşme Meydana Caddesi olarak bilinen sokak. Kaymakam Sokağı ilk tanıdığımda yarım saatte bir geçen motorlu taşıt, ağırlıklı fayton- at arabaları, taşlı tozlu şirin bir sokak ve bu sokakta karşılıklı kale oluşturarak naylon topla oynadığımız futbol...

5-İlkokul?

Kaymakam Sokağın sonunda Sakarya İlkokulu.

6-İlkokul Öğretmenleriniz?

5 yıllık ilköğretimimde pek çok öğretmenim oldu. Hatırladıklarım; Ayla Hanım ve. Saadet Hanım.

7-Ortaokul?

Bugün Büyükşehir Belediyesinin kullandığı Merkez Orta Okulu. İlkokulu bitirdikten sonra ailede ortaokul sorunu yaşandı. Rahmetli babam düz ortaokul?liseye gidip Üniversite Okumamı ve Mühendis olmamı istedi. Rahmetli annem ise Vagon Fabrikası çırak okuluna gidip biran önce işe başlamamı çok istedi. Tabi ki babamın dediği oldu. Bugün annem Vagon Fabrikasının Genel Müdürü olduğumu görseydi çok mutlu olurdu.

8-Ortaokul Müdürü ve iz bırakan öğretmenlerin?

Müdürümüz Ali Rıza Bey, Spora çok yatkın olduğumdan beden eğitimi öğretmenlerim Şahin Bey, Muzaffer Bey'in isimleri aklımda...
9-Adapazarı Lisesi?
O günlerde Merkez Lise olarak bilinen o günkü adıyla Adapazarı Lisesi,bugünkü Atatürk Lisesi.

10-Adapazarı Lisesi Müdür ve iz bırakan öğretmenlerin?

Müdür Ruşen Bey, Beden Eğitimi hocalarım Gürak Bey, Arif Bey, Halise Hanım (Kimya), Hayrettin Bey(Matematik), Seyfi Bey (Edebiyat), Zafer Hanım (Psikoloji),Dinçer Bey (Tarih).

11-Adapazarı Lisesi'nden sınıf arkadaşların?

Nedim Kurtiç, Tarık Pekerken, Sedat Sayan, Semra Müjgan, Bikem, Saadet, Mustafa Ak, Sami Odabaş, Namık, Mehmet Ali ...

12-Adapazarı Lisesi'nden birkaç anı?

3 yıl Okul Voleybol takımındaydım. İlk iki yıl il birincisi olduk, üçüncü yıl takım kaptanıydım ve çok daha güçlüydük banko şampiyon olacaktık. Final maçıydı. Atatürk Spor Salonunda bir tribünbizim lise karşı tribün İmam Hatip Lisesi ve salonda boş yer yok. Sonuç bizim açımızdan hüsran. Meğer o yıl İmam Hatip Lisesi takımına İstanbul'dan Süper iki oyuncu gelmiş maçı alıp gittiler. Lise Futbol takımındaki Nedim Kurtiç ile yan yana sıra arkadaşıyız. Çok esprili bir arkadaş ve okul girişi ve idarecilerin bulunduğu odanın üstündeki sınıftayız defter ve kitapların aşağıya fırlatılışı.....çok hoş günlerdi.

13-Ozanlar?

Benim için çok önemli yıllar. Ozanlar Lisesi Akademi olmuş Makine ve İnşaat Bölümleri var,ilk tercihim makine, ikinci tercihim inşaat ve makine mühendisliğini kazanarak Ozanlar günleri başladı.

14-SDMMA?

İlk yıl Akademi Voleybol-Basketbol takımlarındayım. Voleybolda akademiler arası Türkiye Şampiyonası Adapazarı'nda ve SDMMA takım kaptanı Ersin Taranoğlu... Hisarbank Sakarya KaradenizsporVoleybol ve Basketbol takımlarında çok faal ve hareketli günler...Güreş ile pek ilgim yok ama Akademi güreş takımında grekoromen stilde 82 kg. boş. Bugünkü Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın ısrarı ile Balıkesir'de Akademi ve Üniversiteler arası güreş şampiyonası... Takımda profesyonel güreşçiler var ancak güreşçi olmadığım halde güreş antrenörü Fikret Uygun'dan aldığım bazı taktikler ile Balıkesirde'yim. Konya Yüksek İslam'dan profesyonel bir rakiple final maçı ve tuşla yenerek altın madalya alan takımda tek güreşçi ben...

15-SDMMA'da İz Bırakan Hocalarınız?

Dönemin hocaları: Prof.Dr. Sabahaddin Zaim, İbrahim Sezginman, Ahmet Karadeniz, Oğuz Borat, İlhan Birkan,vAlpin Kemal Dağsöz, Nejat Aybers, Kaan Ediz, Kahraman Emmioğlu, Selahaddin Anık, Suavi Eyice... Dönemin Asistanları: Sami Güçlü, Abdullah Gül, İbrahim Mete Doğruer, Rahmetli Ahmet Arıca, Ahmet Büyükakkaşlar, Yüksel Çavuşoğlu... SDMMAiçinsöylenecek sonsöz: Grek asistan gerek öğrenci olarak mezunları bugün ülke yönetiminde son derece etkin rol oynamaktadırlar.

16-MTTB Sakarya?

SDMMA'nın ilk yılındaki spordaki hareketliliğim ve duruşumdan dolayıönce Alaaddin Yılmaz'ın, daha sonra Rahmetli Yusuf Aydın ve Mustafa Tekelli, akabinde de Numan Yazıcı ve Sami Güçlü'nün dikkatleri üzerimde. 18 Mart 1977 Çanakkale gezisi ve ardından MTTB ve Akademi Talebe Derneği Başkanlığı. Benim için yepyeni bir sayfa...

17-MTTB Sakarya Başkanları?

MTTB'yi bana ilk tanıtan şuan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz oldu. Benden önce Cevat Sarıgüzel, Mustafa Tekelli; benden sonra da Suat Ateş, Hüseyin Vecet ve İsmail Yılmaz... Nihayet 12 Eylül 1980... MTTB'nin kapanışı.

18-MTTB Sakarya Başkanlığınız?

MTTB Başkanlığı yılları benim için gençliğimin en önemli, en canlı, en hareketli ve hayattan en çok lezzet aldığım yıllardı... MTTB Sakarya, yıllar sonra görülecektir kibu gün ülke yönetiminde söz sahibi olacak bir çok kişinin yetiştiği-yetiştirildiği bir mektep. O yıllarda birçok Üniversite ve Akademilerde boykotlar yaşanıp okullar uzun süre kapanırken SDMMA bir gün dahi kapanmadı. Dolayısı ile İstanbul'dan çok değerli hocalar-proflar Sakarya'yı tercih ediyordu, bu yüzden eğitim düzeyi çok yüksekti. MTTB'nin spor, kültür ve eğitim faaliyetleri de buna eklenince, o dönemde gerçekten çok değerli insanlar yetişti.

19-Cevat SARIGÜZEL?

Sakarya MTTB camiasında ve yönetiminde yer alan Sakaryalı tek arkadaşım ve ağabeyim..

20-Yusuf AYDIN ?

Bursa'dan gelmiş benden önce Akademiye başlayıp benden çok sonra mezun olmuş kendini cemiyetçilik ve teşkilatçılığa adamış tam bir strateji uzmanı..

21-Mustafa TEKELLİ?

MTTB Başkanlığını kendisinden devraldığım Kayseri den gelmiş gerçek bir dost arkadaş ağabey.

22-Alaaddin YILMAZ?

Beni keşfedip MTTB camiasına kazandıran Bolu'dan gelmiş bir yiğit arkadaş dost ağabeyim..

23-Suat ATEŞ?

Hareketli, soyadı gibi hararetli ve ateşli konuşmalar yapan benden sonraki MTTB başkanı.

24-Ali BAKANER?

Maneviyatı çok güçlü olan Afyon'dan gelmiş 12 Eylül mağduru Akademi sınıf arkadaşım.

25-Şinasi ARABACI?

Boks antremanlarında bana rakip olan tek kişi. Halen ağzımda kırık olan diş Şinasi Arabacı'nın eseridir.

26-Havuzlu Çarşı?

Adapazarı merkezinde Ptt sokakta, genelde Liseli yıllarda gittiğim Yıldız sineması. Ancak daha sonra İhvan Kitabevi ile hemen hemen her akşam uğradığım bir çarşı.

27-İhvan Kitabevi?

Kitabı bize sevdiren, randevularda buluşma noktası olarak belirlediğimiz çok önemli bir mekan. Elektrik ve suyu rahmetli babam İbrahim Ertiryaki üzerine kayıtlıydı.

28-Numan YAZICI?

İlk tanıştığımdan vefatına kadar hiç kopmadığım, gerçek bir danışman, dost ve dava adamı, çok sevdiğim ağabeyim.

29-Abdullah GÜL?

MTTB Başkanı olduğum dönemde asistan olarak Adapazarı'na gelen ve Başkanlığımda bana en büyük cesareti veren ağabeyim.

30-Sami GÜÇLÜ?

Ömrünün yarısından fazlasını Adapazarı'nda yaşamış, Akademi ve Sakarya Üniversitesine çok emek veren değerli bir ağabeyim.

31-Ahmet ARICA?

Rahmetli Numan Ağabey başta olmak üzere arkadaşlarımın arasında genelde sigara kullanmayan tek kişi bendim ve toplantılarımızda sigara paketlerinde tek tük kalanları tek pakete toplayan çok sevimli sempatik bir ağabeyim. Daha sonra Sayıştay'a geçip Sayıştay üyesiyken 1989'da rahmetli oldu.

32-SAÜ Meslek Yüksek Okulu?

Teknik Bölümlerde öğrencilere ağırlıklı olarak teknik resim dersleriverdiğim huzurlu bir dönem.

33-Adapazarı Belediyesi?

1994-1999 Döneminde sabah namazından gece geç saatlere kadar çalıştığım, adeta ailemi ve çocuklarımı unuttuğum bir dönem...

34-Uzel Yatakları?

Üniversitedeki görevimin yanında danışmanlık hizmeti verdiğim çok katlı bir binada faaliyet gösteren şirin bir fabrika..

35-Başak Traktör ve Mehmet Ali Bolu?

Traktör teknolojisinde bir değer olan Rahmetli hocam çok iyi anlaştığım ve çok sevdiğim bir ağabeyim..

36-TEKDER?

Hasan Ali ÇELİK ile birlikte kurduğumuz teknik elemanlara yönelik bir dernek.

37-Hasan Ali ÇELİK?

SAÜ Meslek Yüksek Okulunda 10 yıla yakın aynı odayı paylaştığımız siyasete gireceğini 10 yıl boyunca dillendiren ve gereğini yapan usta bir siyasetçi.

38-İSKİ?

1999 Depreminden sonra Belediye'den ayrılmak zorunda kalınca bana kucak açan dünya devi sular idaresi.

39-TÜVASAŞ?

Ürünlerini İhraç etmeye başlayan, satış gelirlerini 3'e katlayan, Dünya Şirketi olma yolunda hızla ilerleyen Sakarya ve ülkenin göz bebeği olan sanayi kuruluşu.

40-Çocukluğunuzda Adapazarı'nda Özlediğiniz üç şey?

1- Kaymakam Sokağının taşlı ve tozlu yollarında naylon topla oynadığım futbol. 2- Köyde çobanlık yaparken ninemin yaptığı köy ekmeği ile birlikte bostan tarlasında yediğim kavun karpuzuntadı. 3- Orta okuldayken okulu asıpsinemaya kaçtığım günler.

03 Mayıs 2012 - --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.974.913 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?