"Parası olmayanlara da bakarız"

Sakarya Meslek Yüksek Okulu Basın Yayın 2. sınıf öğrencisi olan Burcu Koçar Haber Analizi ve Teknikleri dersi için Sakarya Hayırseverler Derneği Yaşlı Bakım Evi'nin Müdürü İsmail Hakkı Tuğ ile röportaj yaptı. İşte o röportaj

Haber Resmi
Haber Resmi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Huzur evini anlatır mısınız?

Huzurevi 1957 yılında listede gördüğün kişiler tarafından yapılmıştır.Sakarya insanı için fakirlere bakılmayan kimsesi olmayan ve olup da bakılmaya insanların bünyesinde barındırılmak üzere barındırma yurdu niteliğinde açılmış bir kurumdur.

Parası olmayanlar ne yapacak nasıl bakılıyor?

Burada parası olan yaşlılardan 350 TL para alıyoruz o 350 TL ye 650 TL de biz kıymet kılarak yani 1000 TL ye yakın bir ücretle bakıyoruz. Parası olmayanlarda hiç para almadan yinede bakmaya devam ediyoruz.

1000 TL ye yakın parayla bakıyoruz diyorsunuz bu aylık mı senelik mi oluyor?

Aylık oluyor.

İnsanlar yaşamının son durağında, herkes yaşlılık da bebek gibi bakılmak ister sağlık belgesi istiyor musunuz?

Tabiiki de, şöyle bir şey düşününü insan evinde bakılırken bir takım şeylerden mahrumdur mesela doktordan şundan bundan ama böyle bir yere geldiği zaman yani sokakta çöp tenekelerinden ekmek yiyenler buraya geldiği zaman kral gibi bakılır çünkü devlet onların o şekilde bakılmasını istiyor onlara o hakkı veriyor ama ne yazık ki o devlet onlara bakmamız için bize yardım etmiyor. Bir takım kanunlar kılınmış doktor hemşire vb ama onların bakımına halk bana para verirse sizler bana bir şey getirirseniz o insanlar için bakılmasını sağlarsanız ben bakacağım sağlamadığınız taktir de gökten para yağmıyor bir yerde iş görürseniz para alıyorsunuz hizmet görürseniz bir para karşılığında yapıyorsunuz demi yani hayatı kazanıp okuyorsunuz her şey bir kazanım için ama onlara devlet para vermeyip yardım etmeyince benden önce ağabeylerim burayı almışlar o yüzden buraya para vermiyoruz kendi binalarımızdan kiralarımızı alıp onlara bakmaya çalışıyoruz. Buraya çok kişi baş vuruyor fakat binanın kapasitesi 15 kişi olduğu için fazla kişiyi alamıyoruz.
Eskiden insanlarımız büyüklerimize saygı ve sevgi gösterip ölünceye kadar birlikte yaşamak isterlerdi şimdi ne değişti?

Ne mi değişti eskiden şu giydiğin kıyafetler yoktu herkes birdi ama bugün günü modası cartı curtu Amerikası noldu abli olduk Amerikalı olduk Amerika?ya göre saçımızı başımızı yaptırıp giyiniyoruz.Para kazanmıyoruz ama o yaşamı arzu ediyoruz.Eskiden öyle değildi bir ailenin reisi 10 tane çocuğa bakıyordu ama şimdi ne oldu burada okuyorsunuz burada okumakta parayla annen bu parayı sağlayacak sana bunu sağlayamadığı sen ne yapacaksın ailenden başka bir kaynağın yok eskiden herkes aynıydı birdi evvela çok katlı evler yoktu az katlı geniş evler vardı bir evde 3 tane akraba amcalar dayılar oturma imkanına sahipti o insanlar birbirleriyle geçinmek zorundaydı şimdi 2 tane kardeş birbirini istemiyor şimdi bir evin içinde yaşlılar istenmiyor ağır geliyor eğer malı mülkü varsa geçici süre için eyvallah diyorsunama yoksa belli bir süre sonra 85 yaşına geldiği zaman tekmeyi atıyorsun. Bu niçin oluyor bakıma ihtiyacı olduğu halde bakılmak istemediği için hiç düşünülmüyor ki o yaşa geldiğizaman onun gibi olacağını bu dünya etme bulma dünyası begonya ekip lale bulabilir misin ne ekersen onu biçeceksin sen hayta ne ekiyorsan o olur. Çocuklar kötü alışkanlığa düşse bile annesi babası peşini kolluyor.

Huzur evinde kalmak kötü bir şey mi? biliyorsunuz kötü vakalara rastlanıldı?

Hayır değil. Çocuklar yaşıtlarıyla oynarlar, buradakilerde kendi yaşıtlarıylagençliklerini yaşadıklarını paylaşarak kendilerini daha iyi hissederler. onları yalnızlıklarına terk etmiyoruz. anılar paylaşıldıkça daha da güzelleşir.benim halimden yaşıtlarım anlar .seninkinden de ben anlamam her tarihin kendine göre özelliği ve güzelliği var.
Yaşlıların sosyal hayatı var mı dışarı çıkabiliyorlar mı?

Kendi gezebilen istediği zaman dışarı çıkabilir. Yemek giyim kuşam ihtiyaçlarını sağlıyoruz. Tek ihtiyaçları birilerinin ziyaretlerine gelmesi arayıp sormaları.

23 Aralık 2011 - --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.979.239 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?