Başkan Ali İnci,süper projelerini açıkladı

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci 4'üncü dönem Belediye Başkanlığına hazırlanırken çok özel açıklamalarda bulundu

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj: Akşam Haberleri Gazetesi/ Nurettin Eryılmaz

Hendek İlçesi Belediye Başkanı Ali İnci yeni dönemde ilçe için yapacağı projelerinde büyük bir meydan olacağını bunun yer altında 2 katlı sığınak aynı zamanda otopark olarak kullanılacağını söyledi.

Şehir Merkezi'nden Bayraktepe'ye ve Selman Dede mesire alanına teleferikle ulaşım sağlanacağını, Dikmen Köyü'nde kış mevsimi kayak merkezinin yapılacağını, Uludere ve Balıklı deresine yapılacak proje sonrası suya inen uçak ile yolcu taşıması yapılacağını, Anadolu Efsaneleri Eğlence Dünyası Projesi'nin müjdesini verdi.

Hendek İlçe Belediye Başkanı Ali İnci belediyecilikte ustalık dönemini yaşadığını belirterek 4'ncü dönemde ilçe için çok özel projeler hazırladığını, ilk kez Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Eryılmaz'a açıkladı.

İşte Ali İnci ile i Nurettin Eryılmaz'ın çok özel röportajının tüm ayrıntıları...

Nurettin Eryılmaz ; Sayın İnci Belediyecilikte ustalık döneminde olduğunu söylüyorsunuz, 4'ncü belediyecilik döneminde hangi projelerle Hendek halkının karşısına çıkacaksınız?..

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci"Haftanın 6 günü (Cumartesi dahil) çalışan belediye olduğumuz için ben de çalışıyorum.
4'ncü dönem bitti. Benim için 5'nci dönem başlayacak. Öncelikle Kentsel Dönüşüm Projesi sağlıklı şekilde tamamlanacak. Bu projenin içinde 5 yıldızlı bir otel olacak. Yanında iş dünyasına, ticaret merkezi için yer yapacağım. Bunun içinde muazzam bir alışveriş merkezi yapacağım. Hendek değişiyor, kabuk değiştiriyor. Bu proje önemli proje bu dönem içinde bitmez. Çünkü bu proje 18 ay içinde yapılabilecek bir çalışma. Bu dönemde büyük bir kısmını yapacağız. Bir sonraki dönemde bu proje tamamlanacak. Ben zaten kış gelmeden hızlı bir biçimde tüm binaların 2'nci ve üçüncü katını bitirmiş olacağım.Bu proje devam edecek.

Nurettin Eryılmaz; Büyük meydan ve yer altına 2 katlı otopark projenizden söz eder misiniz?..

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ; Eski dönem sonrası yeni dönemde ne yapacağım; uçuk bir proje aklıma geldi. Bu Kentsel Dönüşüm Projesi içinde yer altında 2 katlı otopark yapılacak, caminin yanına kadar. Meydandaki liseyi yıkacağız, emniyet binasını, öğretmen evini yıkacağız, belediye sıra dükkânlarını yıkacağız. Bu alanın altına 2 katlı oto park yapacağız. Bu meydan öyle bir meydan olacak ki en teknik, en kullanılabilir biçimde.. Alttaki otoparkı savaş zamanında sığınak olarak kullanabileceğiz. Normal zamanda da araçlarımız için otopark olarak kullanılabilecek. Bu meydanda bir tane dahi araç göremeyeceksiniz hepsi otoparka inecek.

Nurettin Eryılmaz;Teleferik hattı kuracağınızı duydum o nereye yapılacak?..

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci; Teleferik hattı diğer bir olay.. Şehir merkezinin meydanındaki parkın içinden, Bayraktepe birinci ara istasyon olmak üzere, Selman Dede Mesire alanına kadar teleferik hattı kuracağız. Yeni dönemde bu teleferik projesini de yapacağız inşallah. Bu röportajdan sonra ileriki dönemde teleferik projesi bitince bu röportajı iyi hatırlatırız.

Nurettin Eryılmaz;Peki ya göl projeniz?..

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci; Benim için diyorlar ki "Ali İnci istese, ilçeye denizi getirir." Bende düşündüm, Bayraktepe'nin arkasında bir vadi var. Bu iki vadinin arasına büyük bir gölet yapacağım. Teleferik de bu göletin üzerinden geçecek. Önümüzdeki dönemde projelerden bir tanesi de bu olacak.

Nurettin Eryılmaz;Peki Hendek'te kurmayı planladığınız eğlence merkezini anlatırmısınız?..

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ; Tem Otoyolu kenarında Park Shop var. Orada 1500 dönüm yer aldım. Havaalanı yanında "Anadolu Efsaneleri" diye eğlence dünyası, filmlerin çekildiği, tiyatroların yapıldığı bir yer yapacağım. Turizmle alakalı 5 yıldızlı otel yapacağım. Farklı bir alan olacak burası. Anadolu Efsaneleri diyince aklımıza ne geliyor; Battalgazi dendiği zaman destanlardan biliyoruz, onu burada yaşayacağız. Köroğlu'yu, Kara Murat'ı,Nasrettin Hoca'yı orada görüp yaşayacaksınız. Bu ünlü karakterlerin filminin çevrildiği platformlar olacak. Kültür olacak, Anadolu kültürü olacak. Vay Avrupalılar kalkmışlar bir tane fare yapmışlar, öteye çeviriyorlar, beriye çeviriyorlar, fare ile oynuyorlar. Ya bizde neler yok!.. Bir Temel Reis'in fıkraları ile başladığınız zaman o Temel Reis'le Avrupa, Orta Asya'ya, Afrika'ya baktığımız zaman rahatlıkla bunları satacak olduğumuzdan Türkiye'ye büyük gelir sağlayacak, bütçe sağlayacak imkân oluşur. TEM yolundan geçerken yol üzerinde Anadolu Efsaneleri yazacak, eğlence dünyası yazılarını göreceksiniz. Turistler geldiği zaman burada otellerde kalacaklar. Oradaki tiyatroya, eğlence yerlerine, sinemalara gidecekler. Misal tünelde, binada bir anda depremi yaşayacak. Dışarıda otururken bir anda deprem olacak. Bunları bire bir yaşayacaklar. Binada öyle yıkık dökük değil, bina tam anlamı ile sallanarak binadan dökülen parçaları ile depremi gerçek gibi yaşayacaklar. Avrupa'nın Hollywood'u varsa bizim de Hendek İlçemizde Anadolu Efsaneleri Eğlence Merkezi olacak. Güzelliği, çirkinliği yaşayacak. Orada çıkarmışlar Batman'i bizde de bunlar var. Bizde varız, Anadolu Efsaneleri ile.

Bu proje için biz yerleri satın almaya başladık. Bu projelerimi henüz seçim beyannameye koymadım. Siz beni zorladınız, ben de yeni dönemde yapacağım projelerimi söyledim. Bunlar uçuk proje olmaktan çıkıyor, diğer seçmen arkadaşlarımız, sivil toplumdaki arkadaşlarımız bu projeleri kabul etsinler.

Nurettin Eryılmaz;Yeni dönem için çok ulusal projelerle hazırlandığınızı görüyorum. Güzel projeler bunlar, hepsi bu kadar mı başka var mı projeleriniz?.

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ; Çok projelerim var. Mesela Dikmen Köyü'nün yüksekliği, Kartepe ile aynı seviyede. İnşallah Dikmen Köyü'nde kayak pisti yapacağız. Yaz dönemlerinde yayla şenlikleri yapacağız. Yani yayla turizmi yapacağız. Dikmen Tepesi'nin 1800 metre yüksekliği var, Kartepe'nin de aynı. Her iki tarafın da kar kalınlığı aynı oluyor. TEM Otoyolu'ndan Dikmen'e çok rahatlıkla ulaşım sağlanacak. Çokta yakın, güzel bir kayak merkezimiz olacak.

Ahşap evlerde, köy yaşam tarzı turizmi oluşturulacak

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci;"Yaylalarda ayrı ayrı evler yapacağız. Park Shopun orada 40 tane ahşaptan yapılmış köy evleri olacak. Vatandaşlarımız veya turistler, gelecekler bu evlerde kalacaklar, köy hayatı yaşayacaklar. Sütünü ineklerden sağıp alacak, yumurtasını kümeste tavuktan alacaklar. İstanbul?dan her ilden gelip bu evlerde kalacaklar. 150 ya da 200 tane ev yapılacak burada. Gelenler 2 gün, 5 gün, kaç gün kalırlarsa kalacak, tam bir köy hayatı yaşatarak bir turizm oluşturacağız"dedi.

Balıklı deresine uçak inecek

Balıklı deresi üzerinde geriye doğru su tutacağını söyleyen Hendek Belediye Başkanı Ali İnci;"Burada yükseltilen su üzerine suda yüzen uçakların inişini kalkışını sağlayacağız. Balıklı deresi kenarını, alışveriş merkezleri yaptıracağız. Yaz döneminde burada tutuğumuz suyu zaman zaman akıtarak vatandaşlarımızın tarla sulamalarını sağlayacağız.

Uludere'ye uçak inecek

Suda yüzen uçakların inebileceği aynı projenin benzeri Uludere için de yapılacak. 2 yâda üç vadinin arasında tensip metresi olan bir yere ada yapacağız. Etrafında tertemiz su olacak. Şu anda şehrimizin içinden geçen kanalda yapılan rekreasyon alanına da su besleyeceğiz. Çok yapacağım projeler var, öyle bir iki tane falan değil"şeklinde konuştu.

Nurettin Eryılmaz;Birçok projeleriniz var, hemen şu soru akıllara geliyor; bu kadar yaptığınız işler ve yapacağınız projeler için nereden kaynak buluyorsunuz?

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ;"Bugüne kadar nereden kaynak bulduysak, oradan bulacağız. Aldığımız Belediyenin makam koltuğunun araka ayağının tekeri kırık, oturabilmek için koltuğu arka duvara dayamak zorunda kalıyordum. Belediyeyi devraldık, koltuğun üstü ayrı, altı ayrı şekildeydi. Yürüyen makam arabası yoktu. Tempra bir araba vardı, ne kliması nede rotilleri vardı. Benim kendi Mercedes abram vardı, 2 yıl kendi arabama bindim, benzini kendi benzinliğimden aldım. Kendi istasyonumda arabamın bakımını yaptırdım. 25 kuruş belediyenin kasasından para çıkmadı. Ne yürüyen arabası, ne arşivi, ne koltuğu, ne wc'si olmayan belediyenin önünde Hendek tabelası bile yazmıyordu. Öyle bir belediye aldım, şimdi Türkiye'nin en güçlü kuvvetli belediyelerinden, hiç kimsenin akıl edemeyeceği sır erdiremeyeceği kadar güçlü bir Hendek Belediyesi yarattık. Hendek Belediyesi köylerine, ilçesine, hastasına, engellisine, fakirine hizmet eden bir belediye. Sakarya?nın bütün ilçelerine, Türkiye'nin çoğu iline, Orta Asya'ya, Kıbrıs'a gittim, Sağlık Ocağı açtım. Saray Bosna?da Mevlevihane açtık. Bizim de katkımız var ama çok büyük katımız değil. Van'da Bahçesaray'da bir tane hamam, birde sosyal tesis ve misafirhane yaptığımız yer var. Bir de çocuk parkı yapıyoruz. Öteki taraftan baktığımızda Pakistan Başbakanı'nın Hendek Evleri Mahallesi'nin açılışını yapmıştık.

Hendek sınırları aştı, işte Hendek Belediyesi, Hendek bu...

Biz görmeyenler için de bilişim sınıfları açtık. Sakarya'da ilk defa Hendek Belediyesi çok güçlü.. Parayı nereden bulduysa, bundan sonraki dönemde de aynı yerden bulacak.

Nurettin Eryılmaz; Son dönem Belediye Başkanlığınız, sona erdikten sonra siyasete devam edecek misiniz?...

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ; Siz diyorsunuz ki yarış atına bundan sonra yarış yapacak mısınız?.. Ne demek yani, olur mu böyle bir şey. Biz halkımıza hizmet etmeyi kendimize şiar edindik. Allah güç kuver verdiği müddetçe, Allah bize nerede hizmet etmeyi nasip ettiyse orada en iyi, en güzel hizmeti vermeye devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Nurettin Eryılmaz; Hendek'in dışında başka bir yerde Belediye Başkanlığı'na devam ederim mi diyorsunuz, onu mu alıyorum?..

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ; Bize ne görev verilirse yaparız. Biz bir partinin içindeyiz. Ak Parti'deyim, Genel Başkanımız var, bize ne görev verdi, şu görevi verdi. Biz onu yaparız. Bu milletvekilliği olur, Genel Başkan Yardımcılığı olur, Belediye Başkanlığı olur, buna bir şey diyemeyiz. Ben Hendek Belediye Başkanlığını düşünmüyorum diyelim, Başbakanımız derse Belediye Başkanlığı'na devam edeceksin, o zaman ne yapacaksınız bu işe birlikte geldik, birlikte yapacağız. Geçen dönem milletvekilliğine aday olmayı istedim, Başbakanımız, Belediye Başkanlığı'na devam etmemi istedi. Ben de Belediye Başkanlığı'na öyle devam ediyorum.

Nurettin Eryılmaz;Sayın Başkan bizlere yaptığınız bu önemli proje açıklamalarınız ve zaman ayırarak, tüm sorularıma en içtenlikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Seçim dönemine kadar yapmak istediğiniz bana anlatamadığınız projeleriniz için bir kez daha röportaj yapmak isterim..

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ; Güzel bir sohbet oldu. Yapacağım projeleri size anlatmak, sizin aracılığınızla tüm Sakarya ve Hendek İlçesi halkına duyurma imkânı verdiniz. Bir dahaki röportaj için zamanı siz belirleyin, yeniden bir araya geliriz.

30 May 2013 - 16:57 - --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.433.252 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Şehir merkezinde kalan Patates Hali Arifiye'deki Hal Kompleksine taşınsın mı?