Ecevit Keleş radyoda yüklendi

CHP Sakarya Milletvekili Aday Adayı Ecevit Keleş, katıldığı radyo programında Sakarya milletvekillerine yüklendi.

Detay Programında konuşan Keleş, mevcut milletvekilleri Sakarya halkına ayak uyduramamakla eleştirdi ve "Sakarya'nın bunca sorunu varken vekilim diye ortalıkta dolaşmayın" dedi.

Keleş, parti rozetiyle ortalıkta dolaşanlara seslendi ve "genel seçimler sürecinde elini taşın altına koymayanlar CHP rozetini çıkaracak"şeklinde konuştu.

12 Haziran 2011 tarihinin Miladi Takvim yılı olacağını öne süren ve "Hedef Sakarya'da en az 3 milletvekili çıkarmak, ayrıca 150 bin oya ulaşmak" diyen Keleş'in radyo programında yaptığı o açıklamalar:

Siyasetçi doğdum

1973 doğumluyum. Trabzon doğumluyum. Sapanca'da yerleşik olarak bulunmaktayım. Doğduğumuz gün itibariyle zaten siyasetçiydim. Siyaset olarak yetiştim ve büyüdüm. 1984 yerel seçimleri itibariyle de aktif siyasette yeraldım. Halen siyasete aktif olarak devam ediyorum.

Boşluğu doldurmak için talip olduk

Sakarya'da siyaseten bir boşluk vardı. Tek düzen bir yönetim anlayışı vardı. Sakarya Marmara'nın göbeğinde ve Avrupa'nın merkezlerinden biri..Bu boşluk yıllarca doldurulamadı. 27 yıldır CHP'nin bu ilde vekili yok. Diğer partiler zaten belli konumda. Sakarya'da sadece bir hakim var. Bunun nedeni de bu boşluk. Bu boşluğu doldurabilmek için bu işe talip olduk.

Neden CHP?

CHP Türkiye'yi kuran bir partidir. Kuvayi Milliye öncesi Partidir. Zaten CHP'nin geliş noktası Anadolu ve Müdafai Hukuk Cemiyetleridir. Biz siyasette halkın içinde olduğu partinin CHP olduğu inancındayız. CHP'nin Türkiye'nin sorunlarını çözme noktasındaki altyapısı ve 6 okun altındaki manalar bizim CHP çatısı altında aday olmamıza vesile oldu.

Merkezi değil, nokta hareketi

CHP'de çok adayın oluşu CHP adına avantajdır. Siyaseti halk bazında yapmak lazım. Halkın olmadığı yerde siyaset yapılmaz. Çok adaylılık CHP'nin büyümesine ve daha çok çalışmasına sebebiyet verecektir. Bizim sıraya girip girmememiz önemli değildir. Örgütlenme üzerine yoğunlaşıyoruz. Örgütsüz siyasetle bir yere varamazsınız. Örgütlenme bir ağacın kökleşmesi gibidir. Siyasetteki başarı örgütlerle gelir. Köylerimizdeki, semtlerimizdeki, mahallelerimizdeki, hatta apartmanlarımızdaki köklerimizi de salmamız lazım. Bununla ilgili de bütün planlarımız hazır. Merkezi değil, nokta hareketi ile siyaset yapacağız.

Projelerimizden eminiz

Sakarya'da CHP'nin 27 yıl vekil olmaması nedeniyle sorunlar birikmiştir. Sakarya hem tarım hem de sanayi memleketidir. Sakarya'da önce tarım sektörüyle ilgilenenlerin yüzünü güldüreceğiz. Sanayiciler ve sanayide çalışanların yüzünü güldüreceğiz. Bunlarla ilgili projelerimiz var. Yeri geldikçe bunları açıklayacağız. Hayvancılıkla ilgili çok büyük atılımlar yapacağız. Fındıkla ilgili gerekli kanser giderici tedavilerimiz var. Halkımız o noktada rahat olacak. Projelerimizden eminiz. Halkın sorunlarını giderme konusunda kendimizden eminiz.

Önce örgütlenme

Seçime 90 gün var. Sakarya'da muhalefet partileri daha seçim atmosferine giremedi. Ana muhalefet partisi olan CHP'de de seçim atmosferini yaratamadık. İlçe örgütlerimizi faaliyete geçirmeye çaba gösteriyoruz. 16 ilçe örgütümüzü defalarca ziyaret ediyoruz. İletişim kuruyoruz. Kahvehanelere gidiyoruz. Mahalleleri geziyoruz.

Sakarya'da CHP'de görev almış belediye başkanlarımız, il başkanlarımız, eski milletvekili adaylarımız, CHP rozeti taşıyan belli insanlarımızla fikir alışverişinde bulunuyoruz. CHP'de bir günün dahi önemi vardır. CHP'de siyaset yapan veya yapmış olanları kenetleyip 12 Haziran'a hazırlamak istiyoruz.

Kimseyle kavga etmek istemiyoruz

Kimseyle kavga, kimseyle dargınlık yaşamak istemiyoruz. Siyaseti tamamen insan bazında yapmak istiyoruz. Taraklı'dan Kaynarca'ya, Kaynarca'dan Söğütlü veya Sapanca'ya kadar her yeri dolaşarak örgütsel yapı oluşturma tasarılarımız var. Bunlarla ilgili doneler elde ediyoruz. İnsanları bir taraftan tanıyoruz. Parti içindeki dargınlıkları ve kırgınlıkları gidermeye çalışıyoruz. Sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar çalışıyoruz. Örneğin bugün Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlarımızı ziyaret ettik. Sakarya'da CHP'yi büyük hedefler noktasında düşünerek çalışmalarımızı adaymış gibi sürdürüyoruz.

SASKİ yükünden halkı kurtaracağız

Sakarya bir tarım ve sanayi memleketi. En önemli sorunlarından biri de tarımdır. Sakarya'nın yerel yöneticilerden kaynaklanan sorunları var. Adasu problemi var. Eğer vekil olursak yeni ismiyle SASKİ konusunda Sakarya halkını büyük bir yükten kurtarmak niyetimiz var. 3 yıldır Sakarya'nın köylerini dolaşıyoruz. Çok büyük tarım arazilerimiz var ama nadasa bırakılmış. Halkımız da sorunları yakından biliyor, biz de...Ağır hasarılı binalar büyük sorun. 11 yıl geçti depremin üzerinden halen prefabrik binalarımız var. Şeker kotası sorunu çözülemedi.

Kanun hiçe sayılıyor

Sapanca Gölü meselesi var. Sapanca suyunu Adapazarı ve İzmit kullanıyor. Şu bir gerçektir ve kanunlarda da vardır, örneğin göl kenarında bir sınır var. İnsanlar kendi tapulu mülklerine bir şey yapamıyorlar. Oysa kanunlara göre yapabilirler. Ancak Sapanca gölüne hakim olan kurumlar kamulaştırma yapmıyor. Emlak vergisini ödediğiniz bir araziniz var göl kenarında, koruma havzasında bunları aslında kamulaştırmak lazım. Bunlarla ilgili çalışmalar yapacağız. Hatta şunu da yapacağız, Serdivan, Arifiye ve Sapanca'ya, Sapanca Gölü'nün suyunun parasını ödeyen Adapazarlılar var. Daha kaliteli su içelim diye, kanalizasyon kaçaklarını en aza indirelim diye o belediyelere katkıda bulunmayı sağlayacağız.

2/B arazileri çiftçiye verilecek

3. derece tarım arazilerinde sorunlarımız var. 1/100 binlik çevre planı ile ilgili yapılan yanlışlar var. Bu yanlışları düzeltmeye çalışacağız. Yerel yönetimlerden kaynaklanan sorun da bizim sorunumuzdur. Her vatandaşın sorunu bizim sorunumuzdur. Taraklı'daki, Kocaali'deki bir sorun da bizim sorunumuzdur. Biz yerel yönetim bazında değil, merkezi bazda bu sorunları çözeceğiz.

En yüksek değer, rayiç değerin beşte biri olacak

Zilyetlik diye bir mevzu vardır. Biz tapu veren ve mülkiyet edindiren bir partiyiz aynı zamanda. 2/B arazileri ile ilgili çalışmalarımız var. 2/B kapsamında en yüksek değer rayiç değerin beşte biri olacak. Bunu açık ve net söylüyorum. Bedava verme olayı kanunen yasak olabilir ama, beşte biri olacak. Özellikle köylümüze sağlayacağız. Tapu kadastro ve orman kanunlarını birleştirmemiz lazım. Bu konularda da beraber çalışmalarına yardımcı olacağız ve kanunları beraber çıkartacağız.
Tarım ve çiftçilikle uğraşan insanlarımız 24 saat bu işle uğraşıyorlar. Bunu göz ardı etmemek ve bu emeğin karşılığını vermemiz lazım.

Vekiller halka ayak uyduramıyor

Milletvekili olmak çok önemli değildir. Vekil olayım diye uğraşan insanlardan değilim. İnsanların durumunu görüyoruz. Biz duygusal insanlarız. Birileri tarafından meclise sürüklenen milletvekilerimiz 2002 itibariyle belli zaten, yaptıkları çalışmalar da ortada. Elbette ki boş durmamışlardır, emek vermişlerdir ama, bu emeğin derecesi önemlidir. Türkiye teknolojik olarak ilerliyor ve insan yapısı olarak gelişme sağlıyor ama, Sakarya'da milletvekilleri Sakaryalılara ayak uyduramıyorlar

"Milletvekiliyim" diye övünmesinler

Sakaryalı vekiller milletin vekiliyim diye övünmesinler, Sakarya'nın sorunları varken "ben milletvekiliyim" diye sokakta dolaşmasınlar. Kapıları açık ama sorunları çözemeyen bir yapıda olmasınlar. Sakarya'nın %80 yerel yönetimi onlara ait, tüm kamu kurumları onların elinde. Sakarya çok gerilerde olan bir il. Bunu halkımız zaten görüyor. Halkın çözülemeyecek sorunu olduğuna inanmıyoruz. Sorunlara çözüm üreteceğiz. O yüzden iktidara talibiz. Biz mücadele ederiz, birilerinin güdümünde olmayız. Biz halkımızın güdümünde siyaset yapan insanlar olarak mücadele ediyoruz.

Bizi bilen biliyor

Biz yapı olarak topluma açık bir aileyiz. Büromuzun altında tüm insanların çay içtiği, gelip yemek yediği yerimiz var. İnsanları seviyoruz. Bizi bilen biliyor. Milletvekili olduktan sonra halimizin nasıl olacağını tahmin bile edemiyoruz. Sürekli yoğun çalışacağız. Eşimizi ve çocuğumuzu belki de hiç göremeyeceğiz. Bizi tanıyanlar bize zaten güvenir. Vekil olmak bize belki de çok şey kaybettirecek. Çok çalışmamıza sebebiyet verecek, annemize, eşimize belki de merhaba bile diyecek vaktimiz olmayacak.

Bir ıslık da sen çal

Toplumda bir korku imparatorluğu yaratıldı. Toplumda sorunlara tepkiyi ıslıkla cevap veririz. Bu tepkiyi ve ıslığı sandığa da yansıtacağız.

Kılıçdaroğlu rüzgarı sandığa yansıyacak

Kılıçdaroğlu CHP'de bir kabuk değişikliğine sebebiyet vermiştir. Önemli adımlar atılmıştır. Siyaseti halkla beraber yapma konusunda vurgu yapmışlardır. Siyasetin insanla halkla yapıldığını belirtmişlerdir. Bu değişikliği Sakarya'ya yansıtmak için çalışıyoruz.

Hedef "en az 3 vekil ve 150 bin oy"

12 Haziran'da yapılacak olan genel seçimlerde Sakarya'da CHP olarak en az 3 milletvekilini garanti ederiz. Planlar ve örgütler çok önemli. Halk önemli. Herkes elini taşın altına elini koyacak. En az 150 bin oy hedefliyoruz. Bunu da inşallah başaracağız.

Elini taşın altına koymayan CHP rozetini çıkaracak

CHP halkın partisidir. Halkın özüdür. Biz Sakarya'da yıllarca batakta hepimiz birbirimizi aşağıya çekmeye çalıştık. CHP rozetiyle sokaklarda gezen, evinde oturan insanlar elini taşın altına koyacaktır. Koymayanların da 12 Haziran 2011 tarihi itibariyle CHP rozeti çıkartılacaktır. Selamunaleykum demediğimiz vatandaş, elini sıkmadığımız birey kalmayacak. Hepsinin sorunları dinlenecektir. Siyaseti bu noktaya indireceğiz.

12 Haziran Miladi takvim olacak

Önseçim yapılması lazımdır. Her yerde gündeme getiriyorum. Hatta delege bazında değil, üye bazında yapalım. Görüşlerimizi zaten açıkladık. Bununla ilgili problem yok. Önseçim yapılır mı bu kesinleşmedi. Önseçim olsun ya da olmasın, Sakarya'da ve Türkiye'de 12 Haziran 2011 tarihi bir miladi takvim olacaktır. Kimsenin önseçim yapılmadı veya bir yere gelemedi diye ağlamaya sızlamaya hakkı yoktur. Kimse kusura bakmasın genel merkezin kararına eleştiri yapma hakkımız yoktur.

Önseçim daha demokratik

Elbetteki önseçim daha demokratik bir seçim yönetimidir. Önseçim yapılmazsa genel merkeze kırgınlığımız sözkonusu olamaz. Gerek bir, gerek yedinci sırada olalım hiç fark etmez 12 Haziran 2011 bir miladdır. Birinci sıradaki aday bizden daha çok çalışmayacaktır, belki biz ondan daha çok çalışmak durumunda kalacağız. Bu milad hem bizim için, hem de Türkiye için çok önemlidir.

AKP icraatları ortada

Herkes AKP'nin icraatlarını biliyor. AK Parti'nin 3 Kasım 2002'de verdiği sözlerle bugün yaptıkları arasında büyük farklar var. Türkiye insanı tehditlerden korkmaz. Ortadoğu'ya benzer bir toplum yaratmaya başladık. Demokrasi deseniz yok, özgürlük deseniz yok, sanayideki işçiler ve işadamları güç durumda, ipotek edilmeyen insan kalmadı, bırakın insanları ahırdaki hayvanlarımız bile ipotekli. İnsanlardaki güven eksikliğini ortadan kaldıracağız.

Fındık fiyatı AKP'nin verdiğinin 1.5 katı olacak

2002'ye gelene kadar fındık fiyatlarıyla ilgili Türkiye'de bir heyecan vardı. 2002'den sonrabelirlenen fındık fiyatı mevcut hükümete bir sempati sağladı, ama şimdi fiyat 7 YTL.nin yarısına indi. Altın ne kadar değerliyse, fındık da o kadar değerli bir nimet. Açık söylüyorum, emek hakkı kutsaldır, fındıkla uğraşan tüm insanlarımız kutsaldır, onlar bu memlekete çok büyük katkıda bulunmuşlardır, biz 2002'de yapılanın en az 1.5 katı fiyatla halkımızın karşısına geleceğiz. Fiskobirlik'i yönetenler birileri tarafından satın alınmış olabilir. Gerek değişik politikalarla, üreticinin birebir katıldığı birliklerle fındığı altın değerine çıkartacağız.

Ecevit ismi yüzünden 2 sene sınıfta kaldım

Ecevit ismi yüzünden iki sene sınıfta kaldım. Eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın'ın köyünde ortaokulu okudum. Onlar da siyasi milliyetçilik yapıyorlardı. İsmim yüzünden iki sene sınıfta kaldım. Bu isim benim için önemli bir isimdir. Ecevit halk adamıdır. Biz de zaten o noktada ilerliyoruz. Ecevit'e gün geldiği zaman sağcısı da solcusu da oy vermiştir. Bunu herkes biliyor.

365 gün kadınların günü

Bugün 8 Mart...Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Bize göre evhanımı da bir emekçidir. Kadınlar bizim her şeyimizdir. Kadınsız dünya zaten olmaz. Kadınlarla ilgili haksızlıklar yapılıyor. Mağdur olan bir toplumsal yapı veya zihniyet sözkonusu. Dinimiz ve insanlığımız gereği kadın bizim için önemli bir varlık. 365 gün kadınlar için önemlidir.
Annemiz kadın, eşimiz kadın, kızımız, bacımız kadın. Allah onları başımızdan eksik etmesin.

Halkımız ve seçmen CHP'ye sahip çıkacak

CHP halkın kendi malıdır, kendi partisidir, halkımız CHP'ye sahip çıkacaktır, bizden daha çok mücadele edeceklerine eminiz, Sakarya'nın sorunlarını CHP ile bitireceğimiz noktasında kararlıyız, bunun için ne gerekirse yapacağız.

09 Mar 2011 - 22:59 - --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.745.546 kez ziyaret edildi.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?