Anılarımda hep Adapazarı var!

Uşak'ın Sakaryalı Valisi Özdemir Çakacak'la Adapazarı ve Valilik Üzerine Söyleşi; 'Bir çok güzel anım beni Adapazarı'ha bağlıyor!"

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Gümrükönü Yazıları-3 / Fahri Tuna

Meslek olarak niçin Valilik Özdemir Bey?

Mesleğimizin temeli Kaymakamlıktır. En az 15 Yıl Kaymakamlık-Vali Yardımcılığı yaptıktan ve birinci sınıf mülki idare amirliğine ayrıldıktan sonra Vali olarak Bakanlar Kurulu tarafından atama yapılıyor. Vali kanuna göre Devletin ve Hükümetin temsilcisi, ayrı ayrı her bakanın mümessilidir. Vali ildeki genel idarenin işleyişinden sorumludur. Mesleğimiz devamlı halkla içiçe olan, halkın her türlü derdine çare bulmaya çalışan bir meslektir. Kimsesizlerin kimsesi olmak, özellikle kırsalda her türlü hizmetbekleyen insanlara yardımcı olmak sureti ile onların mutluluğunu gözlerinde görmek ve dualarını işitmek insanı son derece mutlu kılıyor. Mesleğim bana bunları yaşattığı için ilk günkü heyecanı duyuyor ve kendimi şanslı hissediyorum.
Baştan başlayalım: Eşiniz ve siz Rumelili bir aileden geliyorsunuz? Nerdenve nasılgelip Adapazarı'na yerleşmişler?
Evet, benim ve eşimin aileleri Makedonya'dan Adapazarı'nagelip yerleşmişler. Babam 1928 yılında Debre Kocacık'tan Serdivan'a gelmiş. Annem Manastır/Mecitli'den gelmiş. Eşimin ailesi de 1954 yılında Kocacık'tan Adapazarına gelmişler. Geçtiğimiz son baharda Kocacık'a gittim, Üsküp'ü veSaraybosna 'yı, yakınlarımızı ziyaret ettim. Oralarda yaşayan Türkler ve Osmanlıdan kalan eserler milletimizin büyüklüğünü gösteren birer abide gibi tarihe damgasını vurmuş.

Sakarya'dan yetişenbir bürokrat/vali olmanın ne gibi avantaj/dezavantajlar var?

Rumeli'den büyüklerimiz zorluklar ve yokluklar içerisinde göç etmişler. Oralardan gelen insanlar öncelikle barınma, iş ve aş derdinde olmuşlar. Ancak ikinci nesil tahsil görerek bürokrasi ve ticarette bir yerlere gelebilmişler. Görev yaptığımız makamlar kolay gelinen yerler değil. Ailemizde bu tür bir altyapı olmaması bir dezavantaj olarak düşünülebilir. Ancak çocukluğumuzu, gençliğimizi ve öğrenciliğimizi doyasıya Adapazarı'nda yaşamak, ülkeye ve millete hizmet etme gibi ulvi değerleri küçük yaştan itibaren burada almak, her zaman bir avantaj olmuştur.

Çocukluğunuzun Adapazarı' nı üç beş cümle ve üç beş imge ile anlatır mısınız?

Yenigün mahallesinde yaşadığım çocukluluğumu, mahallede herkesin küçükler üzerinde bulunan denetim ve gözetim hakkı nedeni ile devamlı ölçülü hareket etmemiz, arkadaşlarımızı ıslıklarından tanıdığımız, teklifsiz komşuların birbirlerine gününher saatinde rahatça gidip gelebildikleri, panayırda (Erenler'de) turnuva maçlarını iple çekmemiz, mahallede Fenerbahçe- Galatasaray mahalle maçı yapmak, aileden gizli misket oynamak (normalde yasaktı), yaz tatillerinde sabah simit satmak ve öğlene kadar Aziziye camiine Hasan hocaya Kur'an öğrenmeye gitmek, Ramazan akşamları ve yazın kaymak satmak, teravih namazına mahallenin çocuklarıyla Tozlu Camiine gitmek, bayramlarda eski pazar yerinde kurulan Lunapark'a gitmek, biraz daha büyüdüğümüzde Çark Caddesinde, Bulvarda ve Uzunçarşıda bitmek tükenmek bilmeyen turlar atmak, yaza rastlayan ramazan akşamlarında sahura kadar şemsiyeli parkta her tür konunun tartışıldığı sohbetler ve daha birçok anı beni Adapazarı'na bağlıyor. Bu güzel anıları yaşadığımız gibi çocuklarıma da bu duyguyu yaşatmaya çalıştım. Akrabaları ve dostları daha yakından tanımaları için her yaz tatilini Adapazarı'nda geçirdiler.

Ali Koka, Gülseven, Enişte, Mustafa, İsmail adları sizin için neler ifade ediyor?

Boza dendiğinde aklıma Ali Koka gelir.Yeni camiinin yanında Kurbanlar sokağının başındaki eski dükkanda boza içmenin tadı başkaydı. Ali Koka deyince aklıma tabiiki boza ve değerli arkadaşım Rahmi geliyor.Uşak'ta bizleri ziyarete geldiklerinde bozayı sevdiğimizi bildikleri için Ali Koka bozası getirdiler.Yakınlarımız görev yaptığımız yerlere geldiklerinde Uzun çarşıdan Gülseven helvadan – istenmeden - getirilirdi. Uzunçarşı'da Eniştenin Ayranında oturmak ve ayran içmenin tadı başkaydı. Çocukluğumuzda ıslama köfte dendiğinde aklımıza Kemalpaşa ilköğretim okulunun orada bulunan köfteci Mustafa aklımıza gelirdi. O zaman orada bir on para (bir porsiyon köfte) ve şıra lüks sayılırdı. Daha çok olsun diye ekmeği kendimiz götürür ıslama köfteyi paket yaptırırdık. Ayakkabıcılar çarşısında Köfteci İsmail'de köfte yemek ve tükenmeden tel kadayıf tatlısı yemek ayrı bir zevkti. Şimdi ise köfteci İsmailin oğluberaber futbol oynadığımız arkadaşım Yavuz babasından aldığı bayrağı başarıyla taşıyor.

Yıldırımsporda futbol oynadınızı biliyoruz. Sporla ilginiz devam ediyor mu?

Adapazarında gayrifedere kulüpler olan Yenigün Gençlikte ve rahmetli muhtar Şevket amcanın takımı Başlarsporda, ayrıca amatör olarak Yıldırım sporda futbol oynadım. Çok zevkli günlerdi. Yakın zamana kadar halı saha maçları yapıyordum, şimdi fırsat bulabilirsem tenis oynuyorum. Ayrıca Sakaryasporu yakından izliyorum. Durumu üzücü, hakettiği yerde değil.

17 etnik kökenin (bir tür küçük Osmanlı) yaşadığı Adapazarı 'ndadoğmak büyümek, meslek hayatınızda nasıl bir etki yapıyor?

Adapazarı kozmopolit bir yer.Birçok etnik kökenden insanların sevgi ve dostluk içerisinde yaşadığı bir yer. İlk defa tanışan iki kişinin birbirlerine sen "ne milletsin" diye soru sorduğu başka bir yer yoktur. Ama bu hiçbir zaman insanların birbirlerini ötekileştirme anlamında kullanılmamıştır. Aslında Sakarya Türkiye'dir. Daha çocukluktan itibaren farklı etnik kökenden gelen insanlar, evlerinde farklı anadillerini konuşan insanlar bizim komşumuzdu, arkadaşımızdı, kankardeşimizdi, akrabamızdı. Meslek hayatımda da böyle bir yerde yetişmenin çok olumlu etkisini olduğunu söyleyebilirim.

Mesleğe Konya Taşkent kaymakamlığı ile başlamıştınız? İlk izlenimler,ilk mutluluklar?

Siyasal Bilgiler Fakültesinde okurken Adapazarlı arkadaşlarla bir ev tuttuk.1990 Depreminde hayatını kaybeden rahmetli Fikret Sağır ev arkadaşımdı. Babası pazarcılık yapıyordu.Yanına uğradığımızda "yeğenim okulu bitir seni bizim köye kaymakam yapalım" diyordu. Ben de her seferinde "Kaymakam olmayacağım"ı söylüyordum. Okulu bitirdim ve kaymakamlık sınavını kazandığımda yine aynı şeyleri söyledi, ben de "köyde kaymakam olmaz" dediğimde; "olur, olur seni bizim köye kaymakam yapacağız" diyordu. Yine bir ziyaretimde "yeğenim bizim köyde düğün bayram var, bizim köy kaza oldu, seni bekliyoruz" dedi. Fazla uzatmayayım konuyla ilgili çok konuşmalarımız oldu.Kura çekme töreninde kura çekme sırası bana geldiğinde, çektim, aldığım kağıdı görevliye verdim. Görevli personel: "Konya/Taşkent" dediğinde değişik bir duyguyla içimden "sonunda beni sizin köye kaymakam yaptı Feyzullah amca" dedim. İlk görev yerimebu şekilde gittim. Hiç unutmuyorum; ilçede bircenaze töreninde ıslanmasın diye Feyzullah amcanın koluna girdim ve şemsiyenin altındaberaber yürüdüğümüzde diğer insanlar yanında ilçe kaymakamına bu kadar yakın olması ona ayrı bir mutluluk veriyordu. Orada çok güzel çalışmalarımız oldu. Unutulmaz anılarımız oldu, çok candan dostlarımızla hala devam eden yakınlığımız var. Ben hala onların gözünde Taşkent'in ilk kaymakamıyım ve öyle de kalacağım.

Taşkent sonrası -sırasıyla- yurdumuzun hangi köşelerinde kaymakamlıklar yaptınız ve birkaç cümle ile oralardan zihninizde neler kaldı?

Taşkent'ten sonra sırasıyla Erzurum/Pazaryolu'nda görev yaptım. 6. sınıf (mahrumiyet)ilçe hizmetimi hep Erzurum'da yapmak istediğimizi evde konuşuyorduk. Bir ramazan ayında Adapazarı'ndan Erzurum'a yolculuk yaparken otobüsümüz Akdağmadeni'nde mola verdi. Orada sahur yemeği yerken eşime Akdağmadeni ilçesinde kaymakam olmadığını ve "tayinimin buraya çıkmasını ister misin" diye söylediğimde karşılıklı gülüştük.O yaz sonunda çıkan kararnamede tayinim Akdağmadeni'ne çıkmıştı. Orada da çok güzel hizmetlerimiz oldu. Daha sonra Ankara'da İçişleri Bakanlığı merkez teşkilatında şube müdürlüğü, daire başkanlığı, genel müdür yardımcılığı, Van Valiliği ve şimdi de Uşak Valisi olarak ülkeme, milletime ve Uşak halkına hizmet ediyorum.
Ankara ' da İçişleri Bakanlığında uzun süre üst düzey bürokrat olarak çalıştınız? Bir bürokrat olarak başkent Ankara' da çalışmanın ne gibi avantajları var?

Ankara'da 13 yıl İçişleri Bakanlığı'nın çeşitli kademelerinde görev yaptım. Taşra'da görev yapan bir bürokratın merkezde görev yapmasının çok büyük avantajını gördüm. Ankara bürokrasisinde geniş bir çevrenin olması taşraya hizmet götürmede olumlu etkisinin olduğunu söyleyebilirim. Buna Sakarya'nın işleri de dahildir. Eniştem Naim Çelikel Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri iken, işlerin takibi ile ilgili yakın çalışmalarımız oldu.

Van Valisi olarak ne kadar kaldınız? Orada- ana hatlarıyla- neler yaptınız? Hedeflerinize ne kadar ulaşabildiniz?

Van'da 2 yıl 3 ay görev yaptım. Çalışma arkadaşlarımızla birlikte eğitim yatırımları, okullaşma oranlarının artırılması, tüm zamanların en büyük okuma-yazma kampanyası olan "Ana-kız okuldayız " kampanyası, gelir düzeyi düşük kadınların aile ekonomisine katkı yaparak yoksullukla mücadele projesi olan mikro kredi projesi, çoçukların sokaktan kurtarılarak faydalı alanlara yönlendirilmesi, köydes projesi ile köy altyapısının geliştirilmesine yönelik hizmetler, bölünmüşyol çalışmaları (ki valilik koordinesinde köylere hizmet götürme birlikleri tarafından 5 ayda 20 km bölünmüş asfalt yol yapıldı) ve bunlara benzer birçok proje yürütüldü. En önemlisi de devlet-vatandaş ilişkileri noktasında vatandaşın devlete olan güveninin artırılması için devletin sıcaklığına, sevecenliğini göstermeye devletin gülen yüzü olmaya özen gösterdik. İki ramazan ayında çoğu zaman vatandaşlarımızın evinde onlarla birlikte yer sofrasında, onlara yük olmadan beraber iftar yaptık. Hala vatandaşlarımızın araması, hal hatır sormaları ve Uşak'ta göreve başladığım gün eski bir muhtarımızın Van'dan ziyaretime gelmesi beni mutlu eden bir olaydı.

Bir vali Gözüyle bize Uşak' ı anlatırmısınız?

Uşak geçmişten bugüne köklü değerlere sahip bir ilimiz. XVnci Yüzyıldan itibaren Uşak halıları Osmanlı ve Avrupa saraylarını süslemiş, Cumhuriyetin ilk yıllarında Uşak'ta üretilen kumaşlar İngiltere'ye ihraç ediliyordu. 1926 yılında Türkiye'ninilk çok ortaklı özel girişimci eli ile kurulan Şeker fabrikası Uşak'ta kurulmuş. Ve o yıllarda Uşakve çevresinde binlerce dokuma tezgahıüretim yapıyordu. Böyle girişimci ruha sahip bu ilde bugün 3 tane Organize Sanayi Bölgesi mevcut. Dünyanın dört bir yanına ihracat yapan işletmeler bu küçük ili daha da büyük ve güçlü kılıyor. Ayrıca Lidya'lılardan intikal eden Karun hazineleri, uzunluğu 70 km den fazla olan Ulubey kanyonu, Kurtuluş Savaşında Yunan Kuvvetleri Komutanı General Trikopis'in Uşak'ta esir alınışı ve Atatürk'ün huzuruna çıkarılarak kılıcını teslim ettiği konağın bugün müze olarak manevi zenginliği artırması gibi özellikleri Uşak'ın gelişimini ve gücünü artırıyor. Bir de sıcak kanlı, misafirperver güzel insanlara sahip olması bizim en önemli gücümüzü oluşturuyor. Burada Uşak'ı kamu, özel, sivil toplum kuruluşları ile birlikte bulunduğu noktadan daha ileriye taşımanın çabası içerisine zevkle görev yapıyorum. Çünkü Uşak bulunduğu yerden daha ilerde olmayı hak etmiş bir yer.

Uşak' taki temel hedef(ler)iniz nedir?

Eğitim, hükümetimizin olduğu gibi bizim de birinci önceliğimiz. Vatandaşlarımızın eğitim yatırımları konusunda büyük desteğini görüyoruz. İkili öğretim yapan 9 okulumuz var. Okullaşma oranları okul öncesinde ve ilköğretimde % 100, orta öğretimde % 98 seviyesinde. 2010 yılında Üniversite sınavlarında il olarak sözelde 9., FM 7., TM 5. olduk. Ana-kız okuldayız okuma yazma kampanyasında göreve başladığımda 69. sıradaydık. Şimdi bu ay itibariyle 6. sıraya yükseldik. Mikro kredi projesini başarıyla uyguluyoruz. Şehirde olan hizmetlerin köyde de olması için çalışmalarımız var. Ancak şunu gördük. İl olarak sahip olduğumuz değerler ve zenginlikler fazla tanınmıyor. Bu tanıtım eksikliğini gidermek için 2011 yılını tanıtım yılı ilan ettik. Bu konuda çalışmalarımız var. Uşak'ın tüm aktörleriyle birlikte Uşak ilini hak ettiği yere taşımaya çalışıyoruz. Çünkü Uşak halkı bunu hakediyor.

İster vali, ister kaymakam, ister genel müdür; meslek hayatınızda halka hizmet ilke(leri)niz neler oldu?

Meslek hayatımızda bulunduğumuz makamları ulaşılmaz makamlar olarak görülmesini istemedik. Özellikle vatandaşlarımızınkolay ulaşması ve vatandaşın devlete olan güveninin artırılması için tüm kamu görevlilerimizin vatandaşlarımıza güler yüzlü davranmasını istiyoruz. Kamu görevlilerine daima şunu söylüyor ve istiyoruz: "Anneniz veya siz bir resmi daireye gittiğinizde size nasıl davranılmasını istiyorsanız, siz de o şekilde davranın" diyoruz. İlimizin en ücra köyünde yaşayan bir vatandaşımızın ayağına batan dikenin acısını yüreğimizde hisseden bir anlayışla çalışmanın gayreti içersindeyiz. Halka hizmeti bir ibadet mesabesinde görüyoruz.Bizleri de kendilerinden biri olarak görmelerini istiyoruz.

Valiler aynı zamanda Cumhurbaşkanının ve Başbakanın da ildeki temsilcileri.Sn.Gül ve Sn. Erdoğan'la çalışmak nasıl?

Valiler ilde devletin ve hükümetin temsilcisidir. Biz de temsil ettiğimiz bu makamlara uygun ve onların güvenine layık olma düşüncesi ile görev yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız valilerle yaptıkları toplantılarda daima halka yakın olmayı, vatandaş odaklı hizmeti ve yoksulları kimseye muhtaç etmeden devletin imkanlarının seferber edilmesini, yatırımların titizlikle takip edilerek zamanında yerine getirilmesi talimatını veriyorlar. Kendileriyle çalışmaksağladıkları hizmet imkanlarıyla daha fazla hizmet üretmek bizi mutlu ediyor. Onların her zaman desteğini hissetmek bizlere çalışmalarımızda daima güç veriyor.

Vali herkesin babası bu çerçevede eşiniz Kevser hanıma, oğullarnız Bilal veBurak' a yeterince zaman ayırabiliyor musunuz?

Elimden geldiğince ayırmaya çalışıyorum.Bilal İstanbul'da okuduğundan geldiğinde görüşüyoruz. Burak'ın okuluyla annesi ilgileniyor. Ankara'da iken daha fazla ilgileniyor, daha fazla beraber olabiliyorduk. Onlar da bizim iş tempomuza alıştılar.Hafta sonu bir program olmaz da beraber kahvaltı yaparsak beraber olmaktan mutlu oluyoruz.

Sakaryalı hemşehrilerinize söylecekleriniz/mesajınız?

Sakarya'dan uzak yaşasak da gerek aile çevremiz, arkadaşlarımız, dostlarımız sayesinde devamlı Sakarya ile yakın ilişki içerisindeyiz. Fırsat buldukça geliyoruz, dostlarımızla buluşuyoruz. Görev yaptığımız yerlerde Sakaryalı hemşehrilerimizin bizleri ziyaret etmesinden mutluluk duyuyoruz. Gönlümüzün ve kapımızın her yerde Sakaryalı hemşehrilerimize açık olduğunu ifade ediyor ve buradan tüm Sakarya'lı dostlarıma ve hemşehrilerime sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

--------------------------
Özdemir ÇAKACAK ( Uşak Valisi )
1960 yılında Adapazarı'nda doğdu.Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden 1984 yılında mezun oldu.1985 yılında Manisa Kaymakam Adayı olarak Kaymakamlık mesleğine katıldı. Mustafakemalpaşa ve Savaştepe Kaymakam Vekilliklerinde bulundu. Konya-Taşkent,Erzurum-Pazaryolu ve Yozgat-Akmedeni ilçerinde kaymakamlık yaptı. İçişleri Bakanlığı merkez teşkilatında KİHBİ Daire Başkanlığı Şube Müdürlüğü,APK Kurul Başkanlığında Daire Başkanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığıve Sivil Savunma Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü. MGK Genel Sekreterliği 'nde Kamu Diplomasisi kursuna katıldı. Afet Zararlarının azaltılması konusunda Japonya'da incelemelerde bulundu. NATO Acil Durum Sİvil Uzmanı seçildi. Afet Yönetimi ve Kamu İdaresi ile ilgili olarak yurtiçi ve yurtdışında çeşitli eğitim çalışmaları, tatbikat ve seminerlere katılldı. 23.03.2007 - 31.06.2009 tarihleri arasında Van Valiliğini başarı ile yürüten Çakacak,11.06.2009 Tarih ve 2009/15064 Sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Uşak Valiliğine atandı

16 Mar 2011 - 13:48 - --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.785.877 kez ziyaret edildi.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.




Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?