"Başkanlık sıram geldi"

CHP'de 25 yıldan bu yana her kademede görev aldığını söyleyen Avni Şahin Karasu İlçe Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı.

Şahin, Münir Ali Kara'nın sorularına içtenlikle yanıt verdi.
Avni Şahin kimdir?
1970 Karasu doğumluyum. Karasu Endüstri Meslek Lisesi Metal Bölümü mezunuyum. Halen Karasu'da müteahhitlik yapıyorum. Evli ve bir kız babasıyım. On beş yılı aşkın süredir Karasu'da esnaflık yapıyorum. İşim gereği sürekli insanlarla diyalog halindeyim. Bu sayede pek çok yaşama tanıklık yapıyorum.

Peki siyasetle tanışıklığınız nasıl oldu?

Siyasetin içine doğdum diyebilirim. Babam iyi bir Cumhuriyet Halk Partiliydi. 25 yıl önce ben de aktif olarak siyasete girmeye karar verdim ve CHP Gençlik Kolları'na üye oldum. O tarihten sonra da partinin her kademesinde görev aldım. Son yönetim de dahil olmak üzere 20 yıldan bu yana da İlçe Yönetimi'nde aktif görev aldım. Hali hazırda ilçe delegesi olarak da görev alıyoruz.

İlçe başkanı olma fikri nasıl ortaya çıktı?

İlçe Başkanı olmamı partinin önde gelen kesimi istedi. 20 yıllık yönetimde bulunduğum için siyasi anlamda yeterince piştiğimi düşünüyorum. Deneyimimin de Parti Başkanlığına yeteceğini düşünüyorum.

Partinin önde gelenleri dediniz, kimdir bunlar isim verebilir misiniz?

İsim vermek istemiyorum. Ancak parti içinde deneyimi olan yaşı yetkin kişilerdir.

Geçmiş dönemde partiden istifa süreciniz oldu. Akabinde yönetimin düşmesi ve yeniden atanması gibi bir süreç yaşandı. Bu süreç içinde hep sessizliğinizi korudunuz. Süreci bir de sizden dinleyebilir miyiz?

İçinde bulunduğum ilçe yönetimi özellikle Başkan'ın tutarsız tavırlarından dolayı Genel seçimde başarılı olamayacaktı. Bunu düşündüğümden istifa etme gereği duydum. Kendisi ile açıkça bunu konuşup istifa edeceğimi söyledim. İstifa ettiğim gece de İhsaniye köyündeki seçim çalışmasına katıldım.

İstifa amacımız Yönetimi düşürmek miydi yoksa siz bu yönetimde yer almak mı istemediniz?

Bu yönetimde yer almak istemedim.

Süreci başından sonuna kadar anlatmak isterseniz, neler yaşandı, ne oldu?

Yalçın'ın milletvekili adaylığının konuşulduğu dönemde istifası gündeme geldi. Daha sonra 25 Şubat Cuma akşamı yaptığımız toplantıda Yalçın bize milletvekili adayı olacağını beyan etti ve destek istedi. Biz de yönetim olarak destek verdik. Yeni İlçe Başkanı'nın oybirliği ile seçilmesini istedi. Biz de kendi içimizde yaptığımız görüşmelerde benim üzerimde uzlaştık ve bunu pazartesi günü kamuoyu ile paylaşmak üzere karar alıp toplantıyı sona erdirdik. Ardından pazartesi sabah 09:30'da Yalçın ile kendi ofisimde buluştum. Yalçın istifa etmeyeceğini söyledi ve mevcut olan yönetimle devam etmek istediğini söyledi. Biz de onun bu kararına saygı gösterdiğimizi söyledik desteğimizin devam ettiğini söyledik ve çalışmalarımıza devam ettik. Aradan bir ya da bir buçuk ay geçtikten sonra bu defa benim olmadığım bir toplantıda (Perşembe günü) Yalçın bu defa işlerinin yoğunluğunu öne sürerek, yönetim kuruluna istifasını sunmuş. Yönetimdeki bazı kişiler bu istifaya karşı çıkmış. Görüş birliği sağlanamadığından bir sonraki toplantıda konunun yeniden ele alınması kararlaştırılmış. Ancak Pazar günü benim ofisime gelen ve yönetim kurulunda yer almayan bir kişi yüksek sesle istifa olayını dillendirdi. Pazartesi günü tekrar yönetim toplantısı yaptık. Yalçın istifa etmekten yine vazgeçtiğini söyledi. Ardından Yalçın'la oturup konuştum. Bu tavırlarının tutarsız olduğunu söyledim. Kararsız tutumlarından dolayı siyasi olarak yönetiminde artık yer almayacağımı kendisine söyledim ve istifa ettim. Süreç kabaca bu şekilde.

Yönetimden istifa ettiğinize pişman mısınız? Ya da siz olsanız daha iyi bir seçim süreci geçirir miydiniz?

Yönetimin Karasu'da tüm gücüyle çalıştığını düşünmüyorum. Kadın Kollarını hariç tutuyorum. Ben yönetimde olmadığım halde seçim sabahı çok sayıda seçmeni oy kullanacakları köylere taşıdım. Yönetimden kaç kişi taşımıştır? Yönetimden istifa ettiğime kendi adıma pişman değilim ancak partim adına üzgünüm. Ben olsaydım çok daha aktif bir çalışma içinde olacağımızı biliyorum. Birlikte Belediye Meclis Üye adayı arkadaşım olan mevcut başkan Yalçın Ekşioğlu da Belediye seçimlerindeki çalışma sistemimi bildiği için kendisinden sonra başkan olmam yönünde görüş belirtmiştir. Elbette sihirli bir değneğim yok ama ben olsaydım yönetim daha aktif çalışırdı.

Yalçın Ekşioğlu yeniden aday olmayacağını söyledikten sonra kendisi ile görüştünüz mü ya da destek istediniz mi?

Kendisi ile görüşmedim. Destek falan da istemedim.

Yalçın Ekşioğlu işlerini öne sürerek yeniden aday olmayacağını söyledi. Siz partiye gereken zamanı ayırabilecek misiniz?

Siyasete hayatımın her döneminde öncelik verdim. İlçe Başkanı olursam da hayatımın önceliği siyaset olacak. Zaman ayıramayacak olsam böyle bir işe kalkışmazdım.

Yalçın Ekşioğlu sizce size kırgın mı?

İstifa sürecimizi şahsi algılamış olabilir. Bundan dolayı da kırgın olabileceğini düşünüyorum. Ancak hayatımın hiçbir döneminde film çevirmedim. İstifa edeceğimi Yalçın'a söyledikten sonra istifa ettim. Bence kırılmasını gerektirecek bir şey yok.

Seçim sürecinde görüşmeyi düşünüyor musunuz?

Elbette görüşeceğim. O benim hem arkadaşım hem de birlikte seçime girdiğim, yönetiminde bulunduğum kader birlikteliği yaptığım bir isim. Aday olmazsa kendisinden destek de göreceğime inanıyorum.

Eski yönetim arkadaşlarınızdan ya da delegelerden kimse ile görüştünüz mü?

Görüşmelerim oluyor.

Nasıl bakıyorlar?

Çok olumlu bakıyorlar. Aday olmam yönünde beni yüreklendiriyorlar. Bu süreci en iyi şekilde götürmem yönünde fikir beyan ediyorlar.

Süreci sonuna kadar götürecek misiniz? Dışarıda bazı isimler aday olmayacağınızı, sadece gücünüzü ölçmek istediğinizi söylüyor. Bu ne kadar doğru?

Gücümüzden yana şüphemiz yok. Süreci takip edeceğiz. Delegelerimizle ve parti büyüklerimizle görüşmelerimiz sürüyor. Layık görülürse süreci sonuna kadar götürmeyi düşünüyoruz.

Yönetim listesi oluşturdunuz mu? Müjdat İskender, Süleyman Filizfidanoğlu, Mücahit Karakaş ve Özlem Püskül var mı mesela yönetiminizde?

Neden bu isimleri soruyorsunuz ki? Bu partinin her kanadında yer almış insanlar. Siyaseti bilen, siyasetin kurallarına uyan ve siyasete duygusallık katmayan isimler. Yönetimimde olmasalar da yanımda olduklarını ve bana destek verdiklerini biliyorum. Beynimde oluşturduğum bir kadro var ama bunu şu anda dillendirmek istemiyorum.

Sizin haricinizde aday olan Nurhan Aydın var. Onun için ne düşünüyorsunuz? Nurhan hanım adaylığını açıkladığında ne hissettiniz? Ardından kendisi ile görüştünüz mü?

Çok sevindim. Cumhuriyet Halk Partisi'nde herkesin başkan aday adayı olabileceğini düşünüyorum. Nurhan Abla da parti için gecesini gündüzüne katmış emektar bir isimdir. Başkan adaylığının kendisine yakışacağını düşünüyorum. Eğer süreç sonunda kazanan kendisi olursa da hiçbir talepte bulunmadan kendisi ile çalışacağımı da buradan beyan ediyorum.

Başka bir isim kazanırsa, mesela Yalçın Ekşioğlu yeniden aday olmak istediğini söylerse tepkiniz ne olur?

Bu sonuçta bir seçim. Yalçın da aday olabilir. Biz sonuçta Cumhuriyet Halk Partiliyiz. Yalçın aday olur ve kazanırsa dün nasıl çalıştıysak yarın da aynı şekilde çalışmaya devam ederiz. Yalçın da seçilse başkası da seçilse bizim başkanımızdır. Biz Yalçın'a küs değiliz. Sadece siyasette şu anda uzlaşamıyoruz. Kendisi ile aynı yönetimde yer almak istemiyorum. Ancak dediğim gibi seçimden partimiz güçlenerek çıkacaktır ve kim kazanırsa kazansın diğer adaylar parti için tüm güçleri ile çalışmaya devam edecektir.

Siz başkan seçilirseniz partide ne değişecek? Biz Avni Şahin'in başkan olduğunu anlayacak mıyız? Ya da sokaktaki vatandaş bunu hissedecek mi?

İlk önce partideki insanlar bunu anlayacak. Daha sonra sokaktaki insanlar bunu anlayacaklar. Önümüzdeki günlerde partiye emek vermiş 45-60 yaş arasındaki parti büyüklerimizle bir araya geleceğiz. Kendileri ile istişarede bulunacağım ve ilçe başkanlığım için görüşlerini alacağım. Onların tecrübelerini çok önemsiyorum. Sonuçta bu partiyi Karasu'da kuran, yükünü çeken ve zaman zaman ilçeyi yönetme imkanı bulan isimler. Önce onlar bizim başkan olduğumuzu hissedecek, önce onlar kabul edecek sonra kendimizi vatandaşa kabul ettireceğiz.

Ne değişecek mesela? Ya da eski yönetimin yapamadığı neyi yapacaksınız?

Mahallelerdeki ve köylerdeki üyelerimize ineceğiz. Sadece seçim zamanı değil her dönem kendileri ile iletişim halinde olacağız. Gençlerimize önem vereceğiz. Çünkü onları yaşatacak olan onlardır. Gençlik Kollarımızda çok dolu isimler olduğunu biliyoruz. Yıllarca uygulanan sağ politikaların sonucu gençlik siyasetten korkar oldu. Ancak Cumhuriyet Halk Partili gençler çok dolu ve bizim dönemimizde bu kardeşlerimize daha fazla eğileceğiz. Sonuçta partiyi bizden devralacak olanlar da onlar olacak.

Bu seçilecek olan ilçe başkanı Belediye seçimi de görecek. Sizin gönlünüzde bir belediye başkan adayı yatıyor mu ya da siz bundan sonra bir yere İl Genel Meclisi ya da Belediye Başkanlığı gibi aday olmayı düşünüyor musunuz?

Şu anda öyle bir isim yok elbette. Ancak süreç içinde birden fazla aday olacağını biliyorum. Ben ilçe başkanı olduğumda şahsi hareket etmeyi düşünmüyorum. Belediye Başkanlığı için önseçim yapacağız diğer adaylıklar için de yönetim kurulumuzla ve delegelerimizle ortak karar alacağız. Bireysel olarak alınan kararlar daha sonra parti içinde küskünlüklere neden oluyor. Biz bunun önüne geçeceğiz.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Her kesim tarafımdan adım aday olarak konuşuluyor. Gerek geçmiş dönem yöneticiler, gerekse şimdiki yöneticilerle bir araya geldiğimizde bu kimliği bana yakıştırıyorlar. Onlara çok teşekkür ediyorum. Önümüzde beş aylık bir süreç var. Bunu değerlendirip bolca düşünüp karar vereceğim. Bana göre adayın kendini bu göreve hazır hissetmesi, donanımlarının tam olması ve bu yolda sağlam destek görebileceği bir yönetim kadrosu şart. Yönetim demek başarıyı da başarısızlığı da ortaklaşa sahiplenebilmek demek. Bir aradayken de ayrıyken de mükemmel bir kadro, birbirine bağlı ve saygılı paylaşımcı bir ekip ile karşınızda olabilirim. Son olarak beni ağırladığınız için çok teşekkür ediyorum, umarım çok daha güzel günleri bir arada paylaşırız.

17 Eki 2011 - 13:12 - --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.287.852 kez ziyaret edildi.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı olacak mısınız?