Ak Partili Baykal gündem ile ilgili merak edilenleri açıkladı

Ak Parti Hendek İlçe Başkanı Hasan Serdar Baykal Hendekli gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kadir Kazın
Kadir Kazın Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Gazeteciler: Hastanede doktor açığı konusunda son durum nedir?

Başkan Baykal: Kısa bir süre önce 5 tane uzman doktor göreve başladı. Şu an biri kadın olmak üzere 2 Kadın-Doğum Doktorumuz var. Yıllardır Hendek’te kadın doktor isteniyordu. Şu an var. Ortopedi Doktoru geldi. Şu an çalışıyor, ameliyat bile yapıyor. KBB Doktorlarımızda ameliyat yapabiliyor.

Göz Doktorumuz geldi. O da ameliyat yapıyor. Anestezi Doktoru Hendek’e görevlendirmeyle geliyor. Kendisiyle görüştüm. Kadromu Hendek’e alırsanız gelirim. Hafta sonları ameliyatlara girerim. Anestezi Doktoru hastane için çok önemli. Anestezi Doktoru olursa hastanede ful ameliyat olur. Çok ameliyat olursa döner sermayeden doktor fazla para kazanır ve Hendek’ten gitmez. Bizim cerrah ve anestezi doktoru açığımız var. Cerrah için Hendekli doktorlarımızı arıyoruz. Cerrahi ve Anestezi Doktoru açığımızı kapatmaya çalışıyoruz. Düzce’den Kardiyoloji Doktoru gelmek istiyor. Kendisiyle görüşüyoruz. Yoğun Bakım Doktoru gitmek istiyordu. Kendisiyle görüşerek ikna ettik ve kaldı.

Gazeteci: Elimizde Hendekli bir cerrahımız vardı. Onu Sakarya’ya kaptırdık. Şu ana Sakarya’da başarılı ameliyatlar yapıyor.

Başkan Baykal: Geçmişe mazi, yenmişe kuzu denir. Eğer buradan giden cerrahımızın Hendek’e dönme düşüncesi varsa, ben onun ayağına giderim. Özür dilenecek bir konu varsa da özür dilerim. Ben bunu Hendek için yaparım.

Gazeteci: Uyku Laboratuvarının son durumu hakkında bilginiz var mı?

Başkan Baykal: Sakarya’nın 2 ilçesinde uyku laboratuvarı var. Uyku Laboratuvarının bir tanesi Hendek’te. Yurt dışından hastalar bizleri arayıp, bilgi alıyorlar ve randevu alarak tedavi olmaya geliyorlar. Burada da doktor açığımız var. Bu konuda da çalışma yapıyoruz.

Gazeteciler: Hendek’te 2. hastane kurulacak diye duyumlar aldık. Sizin bu konu hakkında bilginiz var mı?

Başkan Baykal: Evet var! Düzce’de bulunan ciğer hastanesi merkezde kaldı. Düzce’deki hastanenin Hendek’e taşınması durumu var. Bakanlıktan bu konu hakkında heyet geldi. İncelemeler yaptılar. Güldibi köyü civarında kurulması düşünülüyor. Bu konu hakkında da çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor.

Gazeteciler: Hastanede başhekim ve başhemşire hakkında şikayetler var. İkisinin arkasında siyasi güç olduğu ve bu yüzden dokunulmadığı konuşuluyor. Siz bu konu hakkında şikayet duydunuz mu?

Başkan Baykal: Bu konu hakkında bizlerde ama basın yoluyla ama vatandaşların şikayetiyle bir şeyler duyuyoruz. Şikayetlerle ilgili araştırmalar ve çalışmalar yapıyoruz. Hastanede hasta memnuniyetinin arttırılması için her şeyi yapacağız. Yaptığımız çalışmalarla eskiye göre iyi bir noktaya geldik. İnşallah daha da iyi olacak. Doğru bildiğimiz işleri Hendek için gözümüzü kırpmadan yapmaya devam edeceğiz.

Gazeteciler: Hastane Ak Partinin aynası. İyi işler yapılırsa Ak Parti artı kazanır, yapılmazsa eksi kazanır. Devasa bir hastane var, fakat yatan hasta sayımız az. Bu konu hakkında bir çalışmanız var mı?

Başkan Baykal: Hendek Devlet Hastanesinin Binası fiziki olarak mükemmel. Dediğiniz gibi devasa bir binamız var. Bu bina bölgede örnek gösterilecek hastane binalarından biri. Benim hedefim; hastanedeki uzman doktor sayısını her branş da 2 doktora çıkarmak. Hizmet konusunda mükemmel bir hale gelen hastaneye, diğer ilçelerden hasta gelmesini sağlamak.

Gazeteciler: Başhekim, Gazetecilerin yaptığı haberler yüzünden hastaneye doktor gelmediğini söylüyor. Siz bu söylemi doğru buluyor musunuz?

Başkan Baykal: Ben bu düşünceyi doğru bulmuyorum. Gazeteciler bizim gözümüz, kulağımız, aynamız. Bizim göremediğimiz, yetişemediğimiz şeyleri biz, Gazetecilerden duyuyoruz. Doktor açığı konusunda Gazetecileri suçlamak, doğru bir bakış açısı değil. Bu bakış açısını değiştirmek lazım. Doktor tayin istemeden önce araştırma yapıyor. Arkadaşlarını arıyor. Şayet hastane ile ilgili olumsuzlukları duyunca gelmekten vaz geçiyor. Elimizdeki doktorları memnun etmeliyiz. Onların karşılaştığı sorunların çözümü için uğraşmalıyız. Ben, yeni atanan doktorları ziyaret ederek, bir sıkıntılarının olup olmadığını soruyorum. Hendek’in insani yönünü onlara gösterirsek, gitmezler kalırlar. Geçmişte Hendek’e yerleşen bir sürü doktorumuz var. Erol Coşkun, İsa Muratdağ, Zafer bey, İsmail Hakkı Baliç, Sedat Aydın ve Ahmet Cindioğlu isimlerini sayabiliriz.

Gazeteciler: Hendek Eğitim Fakültesinde öğrenci sayısı düşüyor. Üniversitede kapanan bölümler var. Öğrenci sayısını arttırma ya da yeni bölümler açmayla ilgili bir çalışmanız var mı?

Başkan Baykal: Geçmiş yıllarda Eğitim Fakültesini Hendek’ten taşımak için girişimlerde bulunuldu. Üniversiteyi Koruma ve Yaşatma Derneği yaptığı çalışmalarla taşınma girişimlerine engel oldu. Ben de o derneğin üyesiyim. O yıllarda Ücretsiz Öğrenci Taşıması yapılarak olumsuz düşünceleri yok ettik. Esentepe ve Hendek Kampüsleri arasındaki ücretsiz servisler kaldırıldı. Bu öğrenci için hoş olmadı. Belediye yetkilileri hukuki zorunluluktan kaldırdıklarını söylerken bu işi yapacak araçlarının da olmadığını söylediler. Ben kendilerine Büyükşehir belediyesi tarafındaki sorunların çözümü için yardımcı olacağım. Onlar hazırlıklarını yapsınlar, ben de Ekrem Yüce başkanımızla görüşeceğim. Bu işi Hendek belediyesi, Büyükşehir belediyesi ve Üniversite üçgeninde çözeriz. Kaldı ki Ekrem başkan Hendek’e her konuda yardımcı olacağını söylüyor. Ben, Atatürk Ortaokulunda okurken belediyeden aldığım ücretsiz kartla seyahat ediyordum. 90 lı yıllarda Kamil Kamışoğlu başkanımız ücretsiz öğrenci taşıyordu. Turgut başkan bu konuyla ilgili kayınpederinden fikir alabilir. Onun tecrübelerinden faydalanabilir. Kısaca şartlar ne olursa olsun, Fakültenin Hendek’ten gitmesine asla müsaade etmeyiz!

Gazeteciler: Fen Lisesi ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Başkan Baykal: Fen Lisesi konusuyla ilgili gereksiz yaygaralar kopartıldı. Muhtar imza kampanyası başlattı. Bir de bireysel çalışmalar yapıldı. Bu işin nasıl olacağını bizi ziyarete gelenlere anlattık, fakat onlar bildiklerini yaptılar. Yorulunca da bıraktılar. Fen Lisesi konusunda Hendek’e söz verildi. Sakarya’da Fen Lisesi açılacaksa, ilk hak Hendek’in… Fen Lisesi konusunda milletvekillerimiz ve il başkanlığımızla görüşüyoruz. Bu işi takip ediyoruz. Meydanı boş bırakmıyoruz.

Gazeteciler: 2.OSB’ nin girişinde bulunan Sabri Ülker MYO’ nun son durumu nedir?

Başkan Baykal: Yarım kalan o okul 2.OSB Yönetimine devrediliyor. 2.OSB okulu bitirecek ve okulda lise ile ön lisans eğitimi verilecek. Okuldan 2.OSB’ye kalifiye eleman yetişecek. Buna da ihtiyaç vardı. 2.OSB büyüme kararından sonra Hendek’te işçi sayısı 20 bini aşacak. İşte bu noktada fabrikaların nitelikli eleman ihtiyacı bu okuldan sağlanacak.

Gazeteciler: Akyazı ve Hendek’e sentetik çim sahalar yapıldı. Akyazı’daki saha, tribününden binalarına kadar çok güzel. Hendek’teki sahanın ne tribünü var, ne de soyunma odaları. Büyükşehir belediyesi Akyazı da ki sahanın tribününü yapmış. Acaba Hendek’teki sahanın tribününü yapar mı?

Başkan Baykal: Bu konuyla ilgili Ekrem Başkanımla görüşürüm. Hatta İl Spor Müdürlüğüyle de görüşürüm. Ekrem başkan Hendek için her şeyi yapmaya hazır. Bu konuyla ilgili size önümüzdeki toplantıda bilgi veririm.

Gazeteciler: Yaylalarda kaçak yapılaşma ve ruhsatsız taş ocağı var. Bu kaçak yapılaşma ve taş ocakları yaylalarımızın doğal güzelliğine zarar veriyor. Özellikle Dikmen’deki taş ocakları doğal güzellikleri katlediyor. Bu konuyla ilgili çalışmalarınız var mı?

Başkan Baykal: Ekrem başkan yayla ve kış turizmi için yatırımcılarla görüşüyor. Dikmen köyünde içinde bulunduğu Düzce Bolu kayak ve yayla turizm projeleri var. Taş Ocaklarıyla ilgili bir heyet geldi ve incelemelerde bulundu. İncelemeler sonrası, mevcut ocaklardaki üretime kısıtlama getirilirken yeni taş ocağına izin verilmedi. Dikmen’deki taş ocaklarıyla ilgilide gereken neyse yapılır. Bizim bu doğal güzellikleri geleceğe bozmadan taşımalıyız. Yaylalardaki kaçak yapılaşmayla ilgilide acil önlemler almalıyız.

Gazeteciler: Yaylalarda siyasetçilerin yayla evleri var. Sizin de yayla eviniz var mı?

Başkan Baykal: Ben merkezde doğdum, büyüdüm. Annem ve babamda merkezde yaşıyor. Köylerde bir bağım yok. Fakat gezmeye, temiz hava almaya çıkarım. Yaylada bana ait bir ev yok. Yapmayı da düşünmüyorum.

Gazeteciler: Kongrede aday mısınız?

Başkan Baykal: Kongrede adayım. Ben çıraklık dönemini kazasız belasız atlattım. Kalfalık ve ustalık için büyüklerimin bana destek vereceğine inanıyorum.

Gazeteciler: Başka aday var mı?

Başkan Baykal: Şu ana kadar başka aday yok. Adayım diye sokakta konuşan isim de yok.

Gazeteciler: Kaç üyeniz var? Kırgın üyelerinizle ilgili çalışma yapıyor musunuz?

Başkan Baykal: 20 Bin üyemiz var. Kırgın olan üyelerimizi ziyaret ederek, parti etkinliklerine davet ediyorum. Şu ana kadar bu çalışmalar çok güzel gitti. Ak partinin içindeki kırgınlığı, dargınlığı bayağı yok ettik. Eski kurucu üyelerimizi, eski meclis üyelerimizi, eski ilçe başkanlarımızı ve 3 belediye başkanımızı (Ali İnci-İrfan Püsküllü-Sinan Baylan) ziyaret ederek, partimizin etkinliklerine davet ediyoruz. Onlarla fikir alış verişinde bulunarak, partimizi güçlendiriyoruz.

09 Ara 2019 - 16:10 - --- Okunma

Muhabir Kadir Kazın

medyabar.com son bir ayda 3.631.954 kez ziyaret edildi.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!