Başbakan'a Moral Bize Yine Hüsran!

Ergün Özkan
Ergün Özkan

Başbakanın ilimizde düzenleyeceği her miting öncesi beklenti çıtası zirve yapar ve hüsran ile sonuçlanır! Bu kez başka bir iklim oluştu ve büyük umutlarla, sabırsızlıkla miting gününü bekledik. Hepimizin hatırlayacağı gibi daha yeni İstanbul da düzenlenen Belediye Başkanları aday tanıtım toplantısında, Sakaryaspor üzerine sarf ettiği söz şehrin bütününde beklenti oluşturdu.
Şehrin birçok sorunu vardı, Sapanca Gölü başta olmak üzere depremden kalan ve henüz çözüme kavuşturulamayan onlarca sorunumuz! İlimizde düzenlenen mitingin doğal olarak gündemi de yerel olur diye beklenti taşıdık ama sonuç yine hüsran!
Miting sonrası tüm yerel basınımız aynı konuyu işlemiş ve manşetlere taşımış. Başbakanın mitingden duyduğu memnuniyet ve aldığı moral işlenmiş. Meselenin bu kısmı kesinlikle doğrudur, Başbakan moral bulmuştur, miting alanı coşku taşımamasına rağmen fena sayılmayacak kalabalıkta idi.
Bizler de moral alır mıyız diye bekledik ama beklentiler boşa çıktı. İl?in tek sorunu dahi konuşulmadı, geleceğe dair hiçbir şey paylaşılmadı. Mitingin tek konusu son günlerde yaşanan ve iddia edilen yolsuzluk dosyaları üzerine oldu. Kaldı ki Başbakanın bu hususta ne düşündüğü yaygın medyadan takip edip öğrenmiştik, miting meydanın da bulunan her ferdin de yolsuzluk meselesi üzerine Başbakanın ne düşündüğünü bildiğini zannediyorum.
Orada bulunan hemşerilerimizin bunları dinlemekten ziyade, şehir için neler vaat edeceğini bekledikleri üzerinden kanaat belirtsek sanırım yanılmış olmam.
Miting alanında eksik olan coşku da bu olsa gerek!
Moral beklerken hanemize yansıyan ise bir sonra ki seçim ve miting anını beklemek düştü!
Sakaryaspor üzerine taşıdığım beklenti beni nasıl yanılttı ise aynı oranda yerel basının oluşturduğu ortak manşetler de yanılttı!
Yerel basın öncelikle şehrin moral bulması üzerine manşet atması beklenirken, haberi bu yönü ile gördü. Tek sorun dile getirilmeden Başbakan geldi ve gitti.
Diğer taraftan mitingin tek konusunun yolsuzluk olması hükümetin bu meseleden dolayı sıkıntı yaşadığının itirafı şeklinde olması da göze çarpan tarafı!
Her seçim döneminde alıştığımız suni gündem ve üzerinden mağdur olma edebiyatı bu kez karşılık bulmayacak, hükümetin ayağına bağ olacak tarzda ilerliyor!
Başbakanın sözlerinden en çok ilgimi çeken " Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir "sözü.
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk egemenliğin halka ait olduğunu bu söz ile açıklamıştır. Milletin bütününün tarifi vardır bu söz içerisinde, iktidarı da muhalefeti de kapsayan bir anlatımdır.
İktidar olma ile muhalefet olma görevini aynı millet verir. Egemenliğin millete ait olması, hâkimiyetin tek kişide olmadığı bir yönetim tarifidir!
Yolsuzluk üzerine oluşan gündem beraberinde birçok tartışmayı da getirdi, yasama, yürütme, yargı yani kuvvetler ayrılığının sınırları da çizilecek!
Bekleyip göreceğiz!
Ergün ÖZKAN

- Medyabar, Ergün Özkan tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/2675025/ergun-ozkan/basbakana-moral-bize-yine-husran