"Bize gerek duyulduğu için aday olduk"

Siyaset hayatına 19884 Sapanca Yerel Yönetimler seçimleriyle birlikte başladığını belirten Ecevit; "İş hayatına devam ederken, Belediye Meclis Üyeliği, İl Delegeliği gibi ortamlarda siyasette bulunduk. İş ve siyaset hayatında her zaman halkla iç içe olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Çünkü halksız hiç bir şey olmaz, bundan sonrada hep halkımızla beraber yürüyerek, İnşallah halklımızla birlikte iktidara geleceğiz. İş hayatında hiçbir problemimiz yok. İnşallah siyaset hayatında da problemiz olmayacaktır. Sakarya benim için önemli bir ildir. Trabzon'da doğsak bile Sakaryalıyız. Çünkü Sakarya'da ekmek yiyoruz, burada mücadele ediyoruz. Buraya yıllarımızı verdik" dedi.

KABUK DEĞİŞİKLİĞİ

Milletvekilliği Aday Adayı olmaya 8 ay önce karar verdiğini belirten Ecevit; "Sakarya'da 8 ay önce belli bir tablo etrafında batkımız zaman, bir siyasi boşluğun olduğunu gördük. CHP'de zaten bir kabuk değişikliği vardı. Bu kabuk değişikliği de bizim siyasetin bu aşamalarına getirdi. Biz bu aşamada, genel merkezimizin, sayın genel başkanımızın, bizde zaten halk bazında siyaset yaptığımız için bu siyasete soyunduk. O noktada Sakarya'nın sorunları zaten gün gittikçe de artıyor. Bütün insanlarımız, köylümüz, tarımcımız, fındıkçımız, sanayi ile uğraşan, işveren ve emekçilerimiz bazında bu sorunlar gün geçtikçe artığından dolayı bizde bu işleri çözebileceğimiz noktasında, karar verdiğimizde dolayı bu işi soyunduk" dedi.

SIKINTILARI BİLİYORUZ

CHP'nin her zaman haklının yanında ve sorunlarını yerinde bilen bir parti olduğunu savunan Ecevit; "Genel merkezimiz ve bizler sanayi konusunda çok hassasız. Tarım ve diğer konularda da çok hassas davranıyoruz. Bunlar binlerce, milyonlarca insanın çalıştığı kurumdur. CJP olarak bunlar ilgili tabi, her türlü desteği vermeye hazırız. Bizde Türkiye'de sanayide işveren insanlar olarak, onlarla ilgili tüm çalışmalarımızı yapıyoruz. Onlara vereceğimiz destek ile ilgili, ilk önce asgari ücret dediğimiz mevzuda zaten artışa gideceğiz. Bu konuyla ilgili bizim ve genel merkezimizin projeleri de mevcut. Bunların o noktada da takipçisi olacağız. Çünkü bir insan, bir çalışan aldığı asgari ücretle geçinemiyorsa, kira parasını ödeyemiyorsa, çocuk okutamıyorsa burada bir problem vardır demektir. Bizde bu problemi çözmek için buralardayız. Aynı şekilde işveren de çalıştığı elemanın parasını ödeyemiyorsa, burada bir problem var demektir. Bunlarla ilgili ne gerekiyorsa yapacağız. Bununla ilgi de projemiz hazır zaten. Gün geldiğinde hem işveren, hem çalışanlar bazında bunları kendilerine anlatacağız. Onlardan da o noktada destek isteyeceğiz" dedi.

CHP İKTİDAR OLACAKTIR

CHP'nin iktidar olması noktasında hiç şüphemiz yok. Sonuç itibariyle 12 Haziranda CHP Türkiye'de iktidar olacaktır. Bununla ilgili, gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bununla ilgili partimiz için mücadele ediyoruz. Partimizin düşüncelerini halka anlatmaya çalışıyoruz. Biz bir başkasını kötüleyerek, ya da bir başkasının yaptığı hatalarından yola çıkarak değil, kendimizi anlatarak, halk bazında siyaset yapıyoruz. Halkın sorunları ve halkın bu sorunlarının çözümü ile ilgili biz halkın yanındayız. Halkla beraber siyaset yaptığımız sürece de iktidara geleceğiz. Bunla ilgilide hiçbir şüphemiz yoktur" dedi.

ÜRETEN TÜRKİYE

CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultaydan sonra göreve gelmesiyle beraber, Türkiye'de CHP'de müthiş bir değişim olduğunu ifade eden Ecevit; "Bir kabuk değişimi olmuştur. Halk bazında mücadele edeceğimiz, sanayicimizle beraber yürüyeceğimiz ortadadır. Bu noktada zaten sayın genel başkanımız çalışıyor. '16 saat yetmez' diyor daha fazla çalışmamız gerekiyor. Bu çalışmamızı bütün Türkiye'deki ve Sakarya'daki tüm insanlarımıza anlatmamız lazım. Çözüm üretmemiz lazım, çözüm zaten üretiyoruz. İşte bu yeni kabuk değişimi burada çok önemlidir. Artık, çözüm üreten bir mekanizma oluştu. Bu mekanizmada, bizde Sakarya'da, genel merkezimizin bu çalışmalarını, bizde burada, daha fazla çalışıp, Sakarya'da o noktada bir yere gelmek istiyoruz" dedi.

KAPI KAPI DOLAŞIYORUZ

Çalışmalarına örgütleri ziyaret etmeyle başladığını belirten Ecevit; "Biz bu işe girmeden önce tüm aday adaylığı süreci açıklandıktan sonra, yine ilçe örgütlerimizin sobalarını yaktık, ilçe örgütlerimizin sorunlarını gidermeye çalıştık. Çünkü biz siyasette örgütlerle bir yere varılacağını düşüncesindeyiz. O örgütler genel merkezimizin temsilcileridir. O örgütlerin hareketli olması, bu partide bir şeyler olur düşüncesiyle biz bu yola vardık. Örgütlerimiz, bir ağacın kökleri gibidir. Onun için, bütün örgütlerimizdeki insanlarımıza, 12 Haziran seçim atmosferini yaratmaya çalıştık. Bununla ilgili ne gerekiyorsa yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Aynı zamanda köylerimizi, kahvelerimizi ve meslek gruplarımızı dolaşıyoruz. Aynı zamanda özel görüşmeler de yapıyoruz. Bütün aday adayı arkadaşlarımız ve daha önce bu partide il ve belediye başkanlığı yapmış olan ağabeylerimizi ve büyüklerimizi ziyaret ediyoruz. CHP'nin 12 Haziran seçimlerinde, bir bütünlük ve birlik içerisinde, güçlü-kuvvetli bir şekilde, programlarını iyi anlatabilecek kadrolar bazında, tüm üyelerimiz, tüm delegelerimiz ve büyüklerimiz bazında çalışması noktasında ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. O açıdan Sakarya'da bu noktada 27 yılı verdiği ezberi bozacağız. Bunla ilgilide bu kuvveti ve bütünlüğü sağlayacağız" diye konuştu.

YOĞUN ÇALIŞIYORUZ

CHP'deki kabuk değişiminin halk bazında çok olumlu karşılandığını ifade eden Ecevit; "Halkın ayağına gittiğiniz zaman, onun derdini dinlediğiniz zaman, eline öptüğünüz zaman, 'selamualeyküm' diyerek, bir eve veya işyerine girdiğiniz zaman, kapıyı vurduğunuz zaman insanlar tabi memnun oluyor. Bizim insanlarımızın çok sorunu var. Sakarya'da ve Türkiye'de bu sorunlar gün geçtikçe artıyor. İşsizlik, göç ve alım gücü sorunu var. Bu noktada insanlarımız zaten birilerini bekliyor. Gittiğim her yerde çok olumlu karşılandım. Çok olumlu tepkiler aldım. Hatta ziyaretlerimizde zaman bulamıyoruz. Her gün aralıksız sabah 08.00'den gece 12.00'ye kadar çalışmalarımız devam ediyor. Biz bu çalışmalarımızı, seçim arenasında nokta çalışmalarla yapacağız. 1970'lerin CHP'nin çalışma sistemini bizim elimizden alan Refah Partisi, Saadet Partisi ve AK Parti, bu çalışmalarla devam etti. Bizde artık 1970'lerin çalışma sistemini bugün artık CHP olarak, Sakarya ve Türkiye'de yapmak istiyoruz. Bununla ilgili tüm ilçe, belde, köy ve mahallerimizde oluşturacağımız gruplarla 15-20 kişilik gruplarla bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çalışmalarımızı sürdürürken de o bölgeden partili, partisiz arkadaşlarımızla çalışma yapacağız. Artık CHP, halkın partisi konumunda olduğu dolayı, halkla beraber çalışmalarımızı yapacağız. Bu çalışmaları yaparken de, o bölgedeki tüm sorunlarını bilme-çözme ve yapacağımız işlerle ilgili onlara anlatma noktasında kendimizi hazırlayacağız. Onla ilgilide bütün çalışma ve projelerimiz hazır. Bu projelerimizi de hayata geçireceğiz" dedi.

ÇÖZÜMÜN ADRESİ CHP'DİR

Sakarya'nın en önemli sorunun işsizlik olduğunu hatırlatan Ecevit; "Bu sorun zaten Türkiye'nin de en büyük sorunudur. Sakarya tarım memleketidir. Sakarya'da tarımcının sorununu çözemezseniz, Sakarya'da fındıkçınız sorununu çözemezseniz, Sakarya'da sanayicinin sorununu çözemezseniz, insanlar daha çok aç kalır, çok susuz kalır. İnsanlar daha da mağdur olur. Tarımla ilgili de zaten bizim projelerimiz var. Sayın genel başkanımızın daha önce açıkladığı gibi mazotu 1.5 TL yapacağız. Fındıkla ilgili sıkıntılarımızı aşacağız. Fındıkla ilgili gerçek değerlerimizi vereceğiz. 2/B ile ilgili sıkıntılarımız var. 2/B'nin Sakarya'da ve Türkiye'de özellikle halkımıza gerekirse bedava vereceğiz. Bununla ilgili gerekli çalışmayı yapacağız. Sakarya'da SASKİ ile ilgili problemlerimiz var. Sakarya'da Sapanca gölüyle ilgili sorunlarımız var. Sakarya'da ağır harslı binalarla ilgili sorunlarımız var. Sakarya'da şeker fabrikasıyla ilgili sorunlarımız var. Sakarya'da belediyelerle ilgili sıkıntılarımız var. Sakarya'da prefabriklerle ilgili sıkıntılar var. Sakarya'da sorunlar bitmiyor zaten. Bu aslında Türkiye'nin problemidir. Bu sorunları yıllardır çözemeyen bir iktidar var. Sakarya'da milletvekilliği yaparak, sadece seçim zamanları Sakarya'da bulunan, sadece belli aşamalarda Sakarya'ya gelen, sadece kendi koltuklarının sevdalısı olan insanlarımız var. Sakarya'da bu sorunların hepsini halkımız biliyor. Bunlarla ilgili çözümleri yapabilecek kapasiteye sahip olmamız lazım. Bunları bilen ve çözecek insanları vekil yapmamız lazım. Bu sorunları yerinde çözebilecek iktidarımız olması lazım. CHP'de bunları çözebilecek yapıdadır. CHP aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran, Kuva-i Milliye'nin devamı olan bir partidir. Bugünkü mevcut partiler, daha önce kapanan partiler CHP'nin devamıdır. CHP dediğiniz zaman halk akla gelir. Halkın kurduğu Kuva-i milliye ruhuyla kurulan, insanlığın, dalgalanan bayrağın teminatıdır CHP. Ondan dolayı, bu sorunları CHP iktidarında çözeceğiz. Bununla ilgili gerekli bütün çalışmalar yapılıyor. Bende bu göreve ondan dolayı talip oldum zaten. Bu noktada hiçbir problemimiz yok. Bu noktada kapımız herkese açık olacak. Bu noktada ilk sözümüz halk son sözümüzde halk olacak. Halkla beraber yürürseniz, halkın sorununu çözerseniz burada kalırsınız" diyerek, sorunların takipçisi olacağını söyledi.

AKP MİLLETVEKİLLERİ ÇALIŞMIYOR

Sakarya'daki mevcut milletvekillerimiz, adları milletvekili ama yaptıkları itibariyle Sakarya halkına bir şey veremediklerini biliyorum. O koltukları dolduramıyorlar. Kendileri ağabeylerimdir ama Sakarya'da bu kadar sorun varken, ben o koltukta oturmaya utanırım. İnsanların arasına girmem. Ben bunu açık ve net söylüyorum İnsanlar siyaseti bilinçli yapmalıdır. Aralarında 2 dönemdir milletvekilli yapanlar var. Ben Milletvekili olsam, Sakarya'da da sorun varken, halkın arasına girmem, bir daha da aday olmam" diye konuştu.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2675739/bize-gerek-duyuldugu-icin-aday-olduk