Çifliklerde göçmen kuş hastalıklarına dikkat!...

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız yazısında şu ifadeleri kullandı;

Havaların ısınmasıyla birlikte göçmen kuşlar güneyden kuzeye doğru göç devam ediyor. Göçmen kuşlar göç yolları üzerinde bulunan bölgemizde ,gerek istirahat, gerekse gıda, su ihtiyacını gidermek için konaklarlar bize misafir olurlar.

Bu konaklama esnasında yanlarında getirdikleri hastalıkları bölgemizde bulunan gerek halkımızın bahçesinde bulunan kanatlılara, gerekse yeterli biyo güvenlik önlemleri almayan tavuk çiftliklerine hastalığı bırakırlar.

Bu hastalığın başında Newcastle(yalancı veba),Bordotella(Bronşit),kuş gribi vb. hastalıkları maalesef bölgemize yayarlar. Kanatlı hayvanlar için son derece öldürücü olan Bu hastalıklar halkımıza maddi açıdan yerine göre ciddi zararlar vermektedir.Bu zararları minimize etmek için gerek biyo güvenlik önlemleri ki içinde aşılamalar son derece önemlidir.

Entegre üretim tesislerine bağlı olarak çalışan üreticiler bu konuda son derece duyarlıdırlar.Tüm biyogüvenlik önlemlerini alırlar. Aşılamaları eksiksiz zamanında yaparlar.Köyde yaşayan klasik köy tavuğu yetiştiren köylümüz gerekse ,amatör üreticiler biyo güvenlik önlemlerini ya hiç almıyorlar ya da yeterince almıyorlar. Bu da onlara ciddi maddi zararlar vermektedir.

Halkımız bu konuda en az etkilenmesi için biyo güvenlik önlemlerine ve de aşılamalara son derece önem vermelidirler.Bu konuda bölgemizde çalışan serbest veteriner hekimlerden halkımız yardım alabilirler. Halkımıza sağlıklı, mutlu güzel günler dileriz. Saygılarımızla..

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2677113/cifliklerde-gocmen-kus-hastaliklarina-dikkat