O eski okul sıraları bakın nasıl hayat buldu

MEDYABAR.COM

Erenler İlçesinde bulunan kentin en eski meslek lisesi olan İMKB Sakarya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde mobilya ve iç mekan tasarımı bölümü öğrencileri geliştirdikleri geri dönüşüm projesiyle takdir görüyor.

Okuldaki öğrenciler, öğretmenlerin de yönlendirmesiyle kentteki diğer okullardan atılan sıraların ahşap bölümlerini atölyelerinde söküp yeniden işleyerek farklı eserler yaptı.

Kendi yaptıkları tasarımları önce kağıda döken öğrenciler öğrenim dönemi sonuna kadar büyük bir emek ortaya koyarak masa, sandalye, dolap gibi birbirinden güzel ahşap eserler ortaya çıkardı.

Türkiye'de ilk olan geri dönüşüm projesi kapsamında yapılan eserler Tübitak Fuarı'nda birinci oldu.Sergilenen eserlerden üzeirnde 350 ile 450 arasında tahta parçası bulunan ve Türkiye'de benzeri olmayan ahşap kuşlar, sergide en ilgi gören eserler oldu.

Ortaya çıkarılan eserler çok beğenilerek ülke genelindeki diğer okullara da örnek gösterildi.

Mobilya öğretmeni Tayfun Serbes, öğrencilerin yaptığı ahşap kuşların Türkiye'de hiç bir yerde görmediklerini belirterek, "Okuldaki eski sıralar buraya teslim ediliyor. Okullar getiriyor işe yaramaz sıaları. Biz de burada gelen sıraların üst tablolarını ahşap kısımlarını söküyoruz. Bunları içerde makinalarda işleyerek farklı işler çıkarıyoruz. Arkadaşlar işle ilgili oturup yapabilecekleri işleri çıkarıyorlar. Ölçüleri çıkarıp, işleri kendimiz belirliyoruz gelen malzemeye göre. Kuşların yapımına öğrenciler geçen sene TUBİTAK Fuarı öncesi başladı. İki öğrencimiz farklı bir şey yapalım diye başladılar, bu iş ortaya çıktı. Öğrencilerimiz de ilk olmasına rağmen modelleri falan çok güzel yaptılar. İç kısımları tamamen ahşap kaplamadan yapılmış. Üzerinde 350 ile 450 arasında kesilmiş parça var. Farklı bir iş, bugüne kadar yapılamış bir iş. Örneğini de Türkiye'de görmedik." dedi.

Bölüm öğrencisi Abdülkerim Aktaş ucuz maliyetlerle çok güzel işler yaptıklarını belirterek, "Okulda kendimizden bir şeyler katarak farklı el sanatları yapıyoruz. Öğretmenlerimizden de yardım alarak değişik şeyler yapmaya çalışıyoruz. Atık malzemelerden yapıyoruz bunları. Bu yüzden büyük bir önem taşıyor. Malzemeler atılmadığı içim ucuz maliyetlere çok güzel şeyler çıkarabiliyoruz. Atıklardan kaplama yapalım dedik, kuşları yaptık böyle bir şey çıktı ortaya." diye konuştu.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2677472/o-eski-okul-siralari-bakin-nasil-hayat-buldu