Arapoğlu Başkan Uslu'ya cevap verdi...

Arapoğlu, "Erenler Belediyesinin yapmayı düşündüğü kentsel dönüşüm ile Sapanca Belediyesinin yapmayı düşündüğü kentsel dönüşümün tek ortak noktası Roman vatandaşlarımızın yaşadığı bölgede yapılacak olmasıdır" dedi.

TOKİ YEREL MÜTEAHHİTE RAKİP OLMASIN

Sakarya Şehir Plancıları Odası Başkanı Oya Arapoğlu, kentsel dönüşümün keyfi alanlardan değil de, risk taşıyan bölgelerden başlatılması gerektiğine dikkat çekerek Türkiye genelinde gündemden düşmeyen yeniden yapılanmanın ilçemizde de yapılması gerektiğini söyledi. Arapoğlu şöyle dedi;

' Kentsel dönüşümün o bölgede yaşayanların faydasına olması için yapılmasını gerekli gördüğümüz tezlerde hiçbir değişiklik olmamıştır. Özellikle vurguladığımız hususları aşağıda tekrar tekrar açıklamak gereğini duymaktayım.
1-Kentsel dönüşüm yapılan alanda yaşayan mülk sahipleri dönüşüm sonrasında oluşacak olan ranttan haklarını alabilmeliler. Bunu şöyle açıklayabiliriz. Sahibi bulunduğunuz arsayı müteahhitteverdiğinizde yapılacak olan konutlardanarsa payına karşılık %20-35 arasıkonutu arsa sahibine vermektedir. Kentsel dönüşüm sonrasında da arsa sahipleri mülklerinin karşılığını almalıdır.

2-Kentsel dönüşüm mümkün olduğunca yerel müteahhitler ile yapılmalıdır. Bir bölgede yeniden yapılanma olursa o bölgede ticaret canlanmalı Sapanca'ya ekonomikgirdisi olmalıdır. TOKİ yerel müteahhitlerimize rakip oluyor. Yerelde de bunu yapabilecek güçte müteahhitlerimiz bulunmaktadır. Onlara da bu fırsat verilmelidir.
3-Kentsel dönüşümde öncelik Afet riski altındaki alanlarda yapılmalıdır. Burada yaşayanların can ve mal güvenliği sağlanmalıdır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART
Sapanca Belediyesinin Şubat ayı toplantısında Belediye Başkanımızın şahsımla ilgili yapmış olduğu ve bir internet sitesinde yayınlanan açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Kentsel dönüşüme Erenler'de destekleyip Sapanca'da karşı olduğuma dair yapılan açıklama doğru değildir. Şehir Plancıları odası olarakyaşadığımız 1999 yılı depreminden bu yana afet riski altındaki alanlarda ve eskiyen yıpranan kent dokularındakentsel dönüşüm yapılması gerektiğini her platformda dile getirdik.

Kentsel dönüşüm artık yerel bir politika olmaktan çıkıphükümet politikası durumuna gelmiştir. Merkezi hükümet çıkardığı kanunlarla ve attığı adımlarla bunu her fırsatta dile getirmektedir. Bu vesileyle bir çok belediye Kentsel Dönüşüm yapma kararı almıştır.

GİZLİMİZ SAKLIMIZ YOK
Erenler belediyesinde Kentsel dönüşümle ilgili yapılan toplantı gizli saklı bir toplantı değildi. Oradaki fikirlerimizi ve söylediklerimizi basın aracılığı ile kamuoyuna duyurduk ve bir çok yerel gazetede ve internet sitelerinde görüntülü ve yazılı olarak yer aldı. Bu nedenle Belediye başkanımızın gizli bir belge ele geçirmiş gibi açıklama yapmasına hiç gerek yok. Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk Sakarya daki şehir plancılarını bir araya getirerek yapmayı düşündüğü Kentsel dönüşüm Projesini bizlerle paylaştı. Sapanca yönetimini elinde bulunduran erk de böyle bir talep de bulunsa idi tüm samimiyetimizle düşüncelerimizi paylaşırdık. Maalesef Sapanca da projeler gizli saklı yapıldığı için Başkanımızın aklına toplantının gizli olduğu düşüncesi oluşmuş yada oluşturulmuş.

ERENLER-KESTANELİK FARKI
Erenler Belediyesinin yapmayı düşündüğü kentsel dönüşüm ile Sapanca Belediyesinin yapmayı düşündüğü kentsel dönüşümün tek ortak noktası Roman vatandaşlarımızın yaşadığı bölgede yapılacak olmasıdır. Erenler'de yaşayanlar kentsel dönüşümü destekliyor. Çünkü dönüşüm sonrasında belediye onlara hak ettikleri konutları veriyor ve bu konutlara karşılık onları borçlandırmıyor. Oysa ki Sapanca da yapılacak olanKentsel dönüşüm sonrasında buradaki mülk sahipleriborçlandırılıp zor durumda bırakılıyor. Projeye karşı çıkışlarının en büyük nedeni budur.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2677893/arapoglu-baskan-usluya-cevap-verdi