Ziraat Odalarından Ankara çıkarması!

Genel Başkan Bayraktar'ın yanı sıra Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar, Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, Sapanca Ziraat Odası Başkanı Necati Başar, Söğütlü Ziraat Odası Başkanı Recep Özlü, Söğütlü Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan ve Söğütlü'ye bağlı Levent Köyü'nün Muhtarı Bilal Çavdar'ın yer aldığı ziyarette, fındık üreticilerinin sektörle ilgili görüş, sorun ve çözüm önerileri aktarıldı, fındıkta alan bazlı destek ödemeleri, Çiftçi Kayıt Sistemi ile ilgili gelişmeler ve Ziraat Bankası sıfır ve düşük faizli kredileri konuşuldu.
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, ziyarette; tarım kesimi için 2011 yılı Ağustos ayından itibaren kullandırılamayan Ziraat Bankası kredilerinin 2012 yılında verilecek bölümünün bir an önce başlatılmasını beklediklerini ifade etti. Bayraktar, bazı bölgelerin fındık ekim alanı dışında bırakılmasıyla ilgili yaşanan ve kendilerine iletilen sorunlara da dikkati çekti; üreticilerin alan bazlı desteklemenin 2015 yılına kadar sürmesini arzu ettiklerini de aktardı. Bayraktar, şartları uymasına rağmen bazı üreticilerin destekten yararlanamadığına da işaret ederek, bu konuda sıkıntıların giderilmesi yönünde çalışma beklediklerini bildirdi.
Bayraktar, Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak pilot bölgelerden başlamak üzere Çiftçi Kayıt Sistemi'ni (ÇKS) devralmak istediklerini de belirterek, bu konuda Bakanlık ile TZOB arasında bir çalışma grubu oluşturması teklifinde bulundu.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Bakan Eker, fındıkta geçen yıl hem ihracatta hem de fiyat bazında rekora imza atıldığını, her alanda olduğu gibi fındık konusunda da gelişmelerin yakından takip edildiğini dile getirdi. Bakanlık olarak sektör temsilcilerinin görüşlerine önem verdiklerinin altını çizen Bakan Eker, bu tür diyalogların geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Söğütlü, Ferizli, Adapazarı ve Sapanca bölgelerinde fındık alanlarının belirlenmesi ve desteklenmesi konusunda yaşanan problemleri dinleyen Eker, fındıkta alan bazlı deskteklemeyle ilgili sorun yaşayan tüm üreticilerin sıkıntılarını gidermeye yönelik ilgili bakanlarla çalışma yaptıklarını ifade etti.
Eker, Ziraat Bankası'nca kullandırılan sıfır ve düşük faizli kredilerle ilgili ekonomi yönetiminin çalışmalarını sürdürdüğünü de vurgulayarak, açıklamanın Şubat ayı sonuna kadar yapılabileceğini müjdeledi.
ÇKS'nin devri konusunda, alt yapının oluşturulmasının önemine işaret eden Eker, müşterek projelerle Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile pilot bölgelerden başlayarak işbirliğine prensipte hazır olduklarını bildirdi.
Ziyarette, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Müsteşar Vedat Mirmahmutoğulları, Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, TAGEM Genel Müdürü Masum Burak ile Bitkisel Üretim Genel Müdürü Talat Şentürk de hazır bulundular.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2678049/ziraat-odalarindan-ankara-cikarmasi