Sapanca bu gazete haberini konuşuyor!

Yabancılara Toprak Satışı yasasının çıkarılmasından sonra birçok il ve ilçede rakamlar ciddi boyutlara ulaştı. Çıkarılan yasanın ardından yabancılara toprak satışının 2,5 hektardan 30 hektara çıkarılması, Türkiye'de yeni bir dönemin önünü açtı. Toprak satışıyla ilgili en çarpıcı gelişme Hatay'ın bir kısmının yabancılara satışı yapılırken diğer yandan da Sakarya'nın en görkemli yerleri Yunanlıların eline geçti.

Satışlar dudak uçuklatacak!!!

Mütekabiliyet Yasası'nın çıkmasından sonra geçen bir yılda, 14 bin 599 yabancı Türkiye'den 13 bin 495 taşınmaz satın aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, yasanın çıkmasının üzerinden henüz bir yıl geçmesine rağmen yabancılar Türkiye'den yüksek sayıda gayrimenkul alımı yaptı. Yabancıların en çok gayrimenkul aldığı 10 il arasında ise Mersin başı çekerken Sakarya ise 7. sırada yer aldı.

Sapanca'dan 2 bin 387 M2 alan yer aldılar

Sakarya'da Mütekabiliyet Yasası'nın verdiği hakla taşınmaz mülk edinen Yunanlılar 2 bin 387 m2 alan yer aldı. Mütekabiliyet Yasası'nın yürürlüğe girmesinin ardından Yabancılar, Sapanca ilçesinin ormanlık alanlarını adeta şantiyeye çevirdi. Sapanca yeşiliyle, mavisiyle ülkemizin gözbebeği bir doğa harikasıydı. Ancak bu çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor. Birkaç sene öncesine kadar Sapanca'nın dağlarını yemyeşil ormanlar süslerken, son yıllarda bu ormanlar talan edilerek yerlerine büyük siteler inşa ediliyor ve yabancı turistlere satılıyor.

- Medyabar, Medya bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2678310/sapanca-bu-gazete-haberini-konusuyor